به روز شده: 1 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 77347
زمان انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1398 - 17:17:16

اسماعیلی: کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر تحریم های آمریکا علیه ایران را اجرا می کنند

اسماعیلی: کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر تحریم های آمریکا علیه ایران را اجرا می کنند
قوه قضائیه  - سخمگوی قوه قضائیه درباره تحریم ها،گفت: آمریکایی‌ها دشمنی خود را علیه ایران انجام می‌دهند اما کشور‌هایی اروپایی که ادعای حمایت از حقوق بشر و داعیه استقلال دارند، چگونه تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا را عملیاتی و اجرایی می‌کنند؟


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در بیست و دومین نشست خبری خود با بیان اینکه سال ۱۳۹۸ سالی توام با فراز و نشیب‌های فراوان بود، اظهار داشت: در قوه قضاییه، سال ۱۳۹۸ را با مدیریت جدید و با برنامه تحول آغاز کردیم و تلاش مجموعه همکاران ما بر این بود که مردم عزیز طعم شیرین عدالت و خدمات قضایی را بچشند و در این عرصه گام‌های بلندی برداشته شد.

سخنگوی قوه قضا با تشکر از جامعه پزشکی و پرستاری که امروز در خط مقدم حفظ سلامت شهروندان به عنوان سربازان عرصه سلامت به مردم خدمت رسانی می‌کنند، گفت: به نوبه خود از رهبر فرزانه انقلاب و نیرو‌های مسلح و ضابطین دادگستری به ویژه نیروی انتظامی به لحاظ خدماتی که در طول سال و در این ایام به مردم داشتند، قدردانی و تشکر می‌کنم.

تحریم های دارویی علیه ایران مصداق بارز اقدام جنایتکارانه آمریکا است

وی در خصوص تحریم‌های آمریکا در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی و تأثیر آن بر کیفیت مبارزه با ویروس کرونا و فوت شماری از شهروندان ، و اقدامات دستگاه قضایی برای پیگرد حقوق عاملان این جنایت ضدبشری در مجامع بین المللی، گفت: تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه آمریکا، که آثار بخش زیادی از آن دامن گیر شهروندان ما می‌شود، مثل تحریم‌های دارویی، مصداق بارزی از این اقدام جنایتکارانه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکاست.

اسماعیلی ادامه داد: از آمریکایی‌ها توقع و انتظاری نداریم و دشمن همین است و دشمنی خود را انجام می‌دهد. کشور‌هایی اروپایی که داعیه استقلال دارند و ادعا می‌کنند که خودشان تصمیم گیرنده هستند، چگونه تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا را عملیاتی و اجرایی می‌کنند.امروز زمانی است که کشور‌های اروپایی باید استقلال خودشان و ادعای حمایت از حقوق بشر را با لغو تحریم‌های یکجانبه به ویژه در حوزه مسائل دارویی و درمانی کشور به اثبات برسانند.

وی تصریح کرد: در ارتباط با یکایک جنایات آمریکا، آنچه در صلاحیت مراجع قضایی خودمان بوده تشکیل پرونده داده‌ایم و بخش دیگر از جنایت آمریکا در مجامع بین المللی و مراجع صالح، معاونت امور بین الملل قوه قضاییه با همکاری وزارت امور خارجه پیگیری شده و باز هم پیگیری خواهد شد.

امنیت روانی شهروندان برای دستگاه قضا اهمیت زیادی دارد

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص برخورد دستگاه قضا با شایعه سازان در رابطه با ویروس کرونا، گفت: از زشتی‌هایی این ایام ، علاوه بر احتکار برخی از اقلام دارویی، جعل شایعات و خبرپردازی‌های دروغ به ویژه در فضای مجازی بود که موجب یاس و ناامیدی مردم می‌شد. واقعا مطالبی صد در صد خلاف واقع چه از ناحیه برخی از دست اندرکاران که شاهد بودیم، حتی برخی از مسئولان در رده‌های مختلف مطالبی را بیان کردند که با واقعیات انطباق نداشت و چه از سوی برخی از افراد سودجو در فضای مجازی، عنوان می‌شد.

وی افزود: قوه قضاییه برای مقابله با این قبیل افراد، اولا در همه واحد‌های قضایی، خاص تعقیب و پیگیری دروغ پرداران و شایعه سازان شعب ویژه‌ای را هم در دادسرا و هم در دادگاه تشکیل داده است. همچنین ابلاغ و ماموریت ویژه‌ای برای ضابطین و به ویژه نیروی انتظامی و پلیس فتا صادر شده است که در اسرع وقت این قبیل از افراد شناسایی و تحت تعقیب قرار گیرند. از نیروی انتظامی و پلیس فتا تشکر می‌کنم که ورود خوبی داشته و تعدادی از افراد شایعه ساز و دروغ پراکن شناسایی شده و تحت تعقیب قرار گرفتند.

رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه خاطرنشان کرد: امنیت روانی جامعه مانند امنیت اجتماعی و اقتصادی برای قوه قضاییه اهمیت دارد؛ با کسانیکه امنیت روانی جامعه را به مخاطره می‌اندازند، برخورد قاطع خواهیم داشت.

نرخ دیه سال ۹۹ مشخص شد/ با احتکارکنندگان کالاهای بهداشتی مورد نیاز مردم برخورد جدی می شود

سخنگوی قضا درباره تمهیدات مراقبتی و بهداشتی قوه قضاییه در مراجع قضایی با توجه به شیوع کرونا، تأکید کرد: اعلام شده که پرونده‌هایی که بدون حضور اصحاب پرونده امکان رسیدگی به آن‌ها وجود دارد، در اولویت رسیدگی قرار گیرد و پرونده‌های کثیرالشاکی و مواردی که ممکن است زمینه انتقال ویروس را فراهم کند، تجدید وقت شود. اجازه ندادیم کار تعطیل شود و تاکید شده که کار با تمام توان انجام شود.
 
وی افزود: اقدامات بسیار خوبی در زندان‌ها در زمینه ضدعفونی، توزیع ماسک و دستکش، معاینات زیاد و مکرر از زندانیان انجام شد؛ به گونه‌ای که به صورت مستمر وضع سلامت زندانیان رصد می‌شود.

اسماعیلی در مورد نرخ دیه در سال آینده، تصریج کرد: به موجب قانون در پایان هر سال برای سال جدید قوه قضاییه باید نرخ جدید دیه را اعلام کند. این موضوع در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضاییه مطرح شد و نرخ دیه برای سال ۱۳۹۹ در ماه‌های غیرحرام ۳۳۰ میلیون تومان با رشدی بیست درصدی نسبت به نرخ دیه سال ۱۳۹۸ تعیین شد و از اول فروردین ۹۹ لازم الاجرا خواهد بود.

وی در ادامه گفت: یکی از ماموریت‌های اصلی دستگاه قضا تامین امنیت شهروندان است، محکومین جرایم سرقت‌های مسلحانه اعم از سلاح گرم و سرد، سارقین دارای محکومیت بیش از 5 سال، محکومین به سرقت دارای بیش از یک فقره سرقت و همچنین جرایمی از قبیل قاچاق اسلحه و مهمات، اسیدپاشی، آدم ربایی و پرونده‌های کلاهبرداری که دارای شکات متعدد هستند از شمول اعطای مرخصی خارج هستند.

سخنگوی قوه قضا در خصوص احتکار مایحتاج عمومی مردم و برخورد دستگاه قضا با محتکران، گفت: مجموعه کشفیات از نظر صلاحیت در دو حوزه است: برخی از این موارد که اکثر آن هاست به لحاظ جزئی بودن اقلام مکشوفه در صلاحیت تعزیرات حکومتی قرار دارد و پرونده‌های آن به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است. اقلام درشت به قوه قضاییه برمی گردد و متکفل آن دادسرا‌ها و دادگاه‌های ما هستند که در ظرف همین چند روز گذشته فقط در شهر تهران بیش از ۶۰ متهم توسط مراجع قضایی دستگیر و روانه زندان شدند و ۳۰ فقره از پرونده‌ها نیز رسیدگی در مرحله دادسرایی آن‌ها تمام شده است و تحقیقات تکمیل و کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده است.

یک هیات مستشاری برای پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی تشکیل شده است

وی اظهار کرد: برای اطمینان بخشی از نحوه توزیع اقلام مکشوفه حسب ماموریت ذاتی دستگاه قضا مقرر شده که نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور بر فرایند توزیع اقلام مکشوفه نظارت کنند که این اقلام به محل مصرف صحیح آن برسد.

اسماعیلی افزود: یک اتفاق زیبایی در استان آذربایجان غربی رخ داد و یکی از هموطنان ما که هم تولیدکننده و هم تاجر دستکش یکبار مصرف است، بر اثر قراردادی که از دو ماه قبل با طرف تُرک داشت، هفت کامیون دستکش را تولید کرده بود؛ قرارداد بسته بود و صد درصد از مجرای قانونی قبل از بروز این بیماری در کشور آماده صادرات به کشور ترکیه بود و اظهارنامه گمرکی آن تنظیم شده بود؛ کالا به گمرک بازرگان ارسال شده بود و هفت کامیون با وزن ۱۳۷ تن دستکش یکبار مصرف آماده صادرات به کشور ترکیه بود. پس از شیوع کرونا با این هموطن‌مان مذاکره شد و این هموطن داوطلبانه از صادرات این کالا منصرف شد و این کالا را به داخل کشور برگرداند.

سخنگوی قوه قضاییه اذعان کرد:  یک شرکت دیگر تُرک زبان ما در همان استان آذربایجان کل محموله را از آن تاجر خرید و وجه آن را نیز پرداخت کرد و این محموله را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی برای توزیع در بخش‌های نیازمند قرار دادند. در این ایام هم صحنه‌های زیبا را مردم ما خلق کردند مانند این صحنه که اشاره کردم و هم زشتی‌هایی را شاهد بودیم که تحت تعقیب و پیگرد قانونی قرار دادیم.

وی در ادامه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده بشهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا، گفت: متعاقب اقدام تروریستی و جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن شهید سلیمانی، قوه قضاییه در دادسرای تهران پرونده ویژه‌ای برای تعقیب آمران، عاملان و معاونان این اقدام ضد بشری انجام داده و هیاتی قضایی پرونده تشکیل شده را پیگیری می کند.

رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه افزود: از معاونت امور بین الملل قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نیروی قدس سپاه یک هیات مستشاری تشکیل شده که این موضوع را با جدیت تعقیب کنند. تعاملات و ارتباطاتی با قوه قضاییه عراق برقرار شده است. هیاتی از قوه قضاییه عراق به جمهوری اسلامی ایران آمده و مذاکراتی داشته و به زودی این هیات قضایی ما برای همکاری‌های قضایی در جهت تعقیب این اقدام جنایتکارانه‌ای که در کشورعراق اتفاق افتاده، به این کشور اعزام خواهد شد.

 

کد مطلب: 77347
زمان انتشار: سه شنبه 27 اسفند 1398 - 17:17:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری