به روز شده: 2 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 77353
زمان انتشار: پنجشنبه 29 اسفند 1398 - 10:20:19
باقری کنی در برنامه فرمول یک:

اروپایی‌های مدعی حقوق بشر باید از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران خجالت بکشند

اروپایی‌های مدعی حقوق بشر باید از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران خجالت بکشند
حقوق بشر  > ایران  - دبیر ستاد حقوق بشرگفت: اروپایی‌ها که ادعای حقوق بشر دارند باید خجالت بکشند که از سیاست های ظالمانه آمریکا تبعیت می‌کنند و در این مقطع که همه درگیر کرونا هستند دست از تحریم های غیرقانونی و ضد انسانی علیه مردم ایران برنمی‌دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه در برنامه تلویزیونی فرمول یک در خصوص تحریم‌های دارویی، با بیان اینکه تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه، غیرقانونی و زورگویانه است، اظهار داشت: آمریکا این تحریم‌ها را وضع کرده، ولی نکته مهم این است که برخی کشور‌های هم‌پیمان آمریکا به ویژه اروپایی‌ها آن را اجرا می‌کنند و این مسأله به دارو و تجهیزات پزشکی و غذا هم رسیده است، علیرغم اینکه طبق مقررات بین المللی، این موارد نباید مورد تحریم قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه دامنه تهاجم و تروریسم اقتصادی که آمریکایی ها و اروپایی‌ها اعمال می‌کنند این عرصه را هم در بر گرفته است، افزود: به عنوان مثال یکی از کشور‌های اروپایی بانی قطعنامه حقوق بشری علیه ایران می‌شود بعد همین کشور جلوی صادرات پانسمان‌ مخصوص بیماران پروانه‌ای را گرفته است؛ کشور‌هایی که جلوی صادرات دارو و تجهیزات پزشکی را به ایران می‌گیرند ناقض حقوق بشر نیستند بلکه قاتل خود بشرند و این تحریم‌ها بدون تبعیض در مورد همه مردم ایران اجرا می‌شود.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها که ادعای حقوق بشر دارند باید خجالت بکشند که اینگونه از سیاست‌های ظالمانه آمریکا تبعیت می‌کنند و در این مقطع که همه درگیر کرونا هستند دست از این کار غیرقانونی و ضد انسانی برنمی‌دارند. کشور‌هایی که در مورد کرونا با ایران همکاری نمی‌کنند مسئول شیوع کرونا در دنیا هستند چراکه کرونا یک بیماری مسری است.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که چینی‌ها در مورد آمریکا مطرح کردند این بود که احتمالا عامل تولید ویروس بودند و با اینکه جلوی ورود دارو و تجهیزات مربوط به کرونا به ایران را می‌گیرند این ذهنیت تقویت می‌شود که هم آن را تولید کردند و هم نمی‌خواهند از بین برود و نباید جامعه جهانی در مورد این موضوع ساکت باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر تأکید کرد: اخیرأ یکی از کشور‌های اروپایی تجهیزات برای ایران در مورد کرونا فرستاده است که شامل ۱۰۰ چکمه است؛ آنها یک چنین موجوداتی هستد. باید همه تلاش‌های دیپلماتیک برای اینکه اقدامات ضد انسانی آنها در دنیا برجسته شود، صورت گیرد.

وی بیان کرد: به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر در چند روز گدشته به مسئولان مراجع بین المللی و اروپایی نامه نوشته و عنوان کردم شما که جلوی ورود دارو  را می‌گیرد شریک جرم آمریکا در از بین نرفتن این بیماری هستید و باید پاسخگو باشید.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش در اعطای مرخصی به ۹۰ هزار زندانی در راستای بخشنامه اخیر قوه قضاییه و پیشگیری از شیوع کرونا، گفت: این اقدام باعث شده در خیلی از کشور‌ها مثل انگلیس و ایتالیا این مطالبه برای مردم ایجاد شود که چرا حکومت آن‌ها کاری که ایران کرده، انجام نداده است.

وی افزود: دستگاه قضا در این دوره علاوه بر اجرای عدالت که وظیفه حکومت است، در بسط کرامت و نقش آفرینی در قامت پدر مردم و ملت، تلاش می‌کند.

باقری کنی درباره عفو نوروزی نیز گفت:  طبق برآوردها، حداقل ۱۰ هزار نفر مشمول عفو خواهند شد که در این عفو علاوه بر مشمول قرار گرفتن محکومان امنیتی، تسهیلاتی برای زنان زندانی فراهم شده است.

وی همچنین درباره مقابله با شیوع کرونا، تأکید کرد: هم دولت و هم سایر ارکان نظام همه قوت خود را به کار بسته اند و در این برهه حساس اگر مردم رهنمودهای لازم وزارت بهداشت را رعایت کنند در این مسیر با وجود همت کادر پرستاری و پزشکی که کار می‌کنند و با اتکا به توانمندی خود از پس مشکلات کرونا برمی آییم.

 

کد مطلب: 77353
زمان انتشار: پنجشنبه 29 اسفند 1398 - 10:20:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد