به روز شده: 9 ساعت و 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 77362
زمان انتشار: شنبه 2 فروردین 1399 - 17:35:56

همدلی و هم‌افزایی مردم در مبارزه با کرونا در سایه تحریم‌های ضد حقوق بشری ایران

همدلی و هم‌افزایی مردم در مبارزه با کرونا در سایه تحریم‌های ضد حقوق بشری ایران
حقوق بشر  > ایران  - در پی شیوع ویروس منحوس کرونا همه آحاد مردم دست به دست دولت و سازمان های رسمی و مردم‌نهاد داده اند تا با عمل به توصیه های ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت تا بار دیگر یک الگوی خوب از همدلی و هم افزایی را برای ریشه کنی کرونا به نمایش بگذارند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، این روزها مردم ایران و جهان درگیر اپیدمی مشهور به کرونا هستند. این در حالی است که حافظه تاریخی مردم و کشورمان نشان می دهد که هر بار موضوعی سلامت و امنیت جامعه را به نوعی به خطر انداخته مردم ایران با همبستگی و همدلی بیشتر به مقابله با آن رفته‌اند. «محمد صالح نقره کار» وکیل دادگستری در یادداشتی به موضوع کرونا و هم افزایی و همدلی مردم و سازمان ها و نهادهای مردمی برای مقابله با کرونا پرداخته که بخش هایی از آن در پی می آید.

کرونای منحوس بی محابا و بی خبر، سر از قید زمانه برکشید؛ اما جامعه ایرانی خوبی های نهفته و ظرفیت‌های مکتوم خویش را باز نشان داد. تلاش‌های داوطلبانه و نوع دوستانه،هر بار با بحران‌ها نظیر سیل و زلزله و پلاسکو چهره واقعی ایرانی را به جهان نشان می دهد. همکاری و هم‌‌افزایی جمعی سازمان های رسمی و مردم نهادها در عمل و اعلان توصیه های ستاد ملی مبارزه با کرونا ، وزارت بهداشت و درمان و سازمان بهداشت جهانی یک الگوی خوب از همکاری و هم‌افزایی است.

 نهاد حکمرانی از تشخص مردم نهادها هم تقویت کننده همبستگی ملی است و هم با سرریز توان افزاینده مشارکت اجتماعی،ارتقای گستره و کیفیت خدمات را به شهروندان رقم خواهند زد. آنها همسطح با جامعه ، مصداق مردم برای مردمند و نقش ان ها در کوران بحران، بیشتر از پیش خود را نشان می دهد.

جلوه ای از بروز اقدامات مردم نهادها صحنه های ماسک درست کردن و بسته کمک‌های بهداشتی خیریه‌ها و جمع های کوچک مساجد و ان جی اوها و بسیج مردمی برای خدمات کودکان کار و سالمندان و ضدعفونی خیابان‌هاست که به نوبه خود ، یک سبک زیست اجتماعی تاب آوری مردم نهادها برای خدمت عمومی در وضعیت اضطرار و مقیاسی کوچک اما معنادار از تقسیم کار اجتماعی است. اما به همین سطح محدود نمی شوند.

برای تامین فضای کافی و داروهای مورد نیاز و تجهیزات لازم به منظور مراقبت از بهداشت و سلامت مراکز نگهداری سالمندان ،‌ بیماران ،‌ آسایشگاه‌ها ،‌ سربازخانه ها و پرورشگاهها مردم نهادها می توانند هم مباشرت در کمک رسانی و هم اطلاع رسانی نمایند. کمپین های نه به سفر ،مدیریت پسماند بهداشتی،سبک زندگی توام با بحران کرونا و اموزش و اطلاع رسانی و غیره جملگی با ترغیب مردم نهادها و اشتراک گذاری ایده ها در این خصوص تحقق پذیر ترست.

در این برهه مردم نهادها در زمینه آموزش رعایت حقوق متقابل پزشکان ،‌ پرستاران و بیماران نقش ترویجی دارند. کسانی که سربازان خط مقدم مبارزه با این ویروس هستند و باید با حفظ حقوق به ویژه امنیت روحی و روانی ،مردم نهادها را کنار و حامی خود ببینند .نقش تروجی تبلیغی آموزش مردم بسیار حائز اهمیت است.

 جلب کمک های مردمی و بین‌المللی برای جنگ با کرونا یاری مردم نهادها را می طلبد. با توجه تحریم ها تجهیز بیمارستان ها و مراکز تشخیص و درمان این بیماری یک ضرورت است. کمک ها باید با نظارت مردم نهادها و بلکه مباشرت آنها زمینه های دسترسی شهروندان به حق سلامت را مهیا سازد. توصیه های مردم نهادها در بودجه بندی های سزاوار قابل توجه است.

 تحریم ها ظالمانه است و مردم نهادها می توانند با کمپین ضد تحریم نشان دهند که تحریم ضد حقوق بشر و حق سلامت و مخل تمشیت دارو درمان خصوصا در بحران کرونایی بوده است. جنبش فراگیر نه به تحریم از حنجره مردم نهادها بیشتر شنیده می شود تا صدای محافل رسمی دولتی و دیپلماتیک.

عقل انتقادی جامعه در گرو عملکرد درست مردم نهاد‌ها در بحران کرونایی تقویت می شود. شهروندان گاها معتقدند که دولت تدابیر بهنگام و لازم را برای مقابله با این بیماری اتخاذ نکرده؛ هرچند با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها،‌ اجتماعات،‌ مراکز تفریحی جمعی، نشست‌ها و همایش های سیاسی و صنفی، کنترل ورود و خروج افراد در مبادی فرودگاهی، بندرگاه‌ها،‌ مرزهای زمینی،‌ محدود کردن پرواز هواپیماهای کشورهای دارای اپیدمی کرونا،‌ ایجاد مراکزی برای قرنطینه،‌ نشر توصیه های بهداشتی در سراسر کشور اقدامات موثری بوده و قابل تقدیر و قدر شناسی است اما نقد رویه‌ها و تصمیمات و اقدامات ، زمینه پختگی عملکرد و کاهش ریسک را آن‌هم درباره حق سلامت مردم فراهم می کند.


اقتصاد لطمه دیده از کرونا سفره هایی را معطل و نیازهایی را گسترده است. تعاونی های اقتصادی بهترین مدل همکاری مردم نهادهاست که هم قانون اساسی بدان پرداخته و هم ریشه در قانون تجارت دارد. همکاری حساب شده و مدیریت شده مردم نهادها و دولت می تواند در کاهش آلام بخش وسیع شهروندان مددکار و تسهیل‌گر باشد. کسب و کارهای کوچک،کارگران و روزمزدبگیران همه می توانند با برنامه ریزی و شناسایی و کمک دهی مردم نهادها وضعیت بهتری تجربه کرده و تاب آوری ملی با نوع دوستی مردم نهادها ضمن فعالیت های داوطلبانه خیرین محقق شود.

 

کد مطلب: 77362
زمان انتشار: شنبه 2 فروردین 1399 - 17:35:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد