به روز شده: 3 ساعت و 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 77443
زمان انتشار: یکشنبه 10 فروردین 1399 - 22:59:33

هشدار کارشناسان درباره وضعیت وخیم شیوع کرونا در زندان‌ های آمریکا

هشدار کارشناسان درباره وضعیت وخیم شیوع کرونا در زندان‌ های آمریکا
حقوق بشر  > جهان  - ویروس کووید ۱۹ موسوم به کرونا با وجود آنکه در ابتدا با بی تفاوتی مقام‌های فدرال به ویژه دونالد ترامپ رو به رو شد، اما گسترش سریع این ویروس در سراسر آمریکا باعث شد تا زنگ هشدار برای این کشور هم به صدا درآید.

 پایگاه ووکس در گزارشی به وضعیت زندان‌های آمریکا پرداخته و نوشته است که شیوع و گسترش ویروس کرونا می تواند یک فاجعه انسانی در آن رخ دهد. ویروس کرونا که حتی زندانیان در حبس از خطر آن در امان نیستند، باعث شد تا کارشناسان در این زمینه هشدار بدهند که شیوع کرونا در زندان‌ های آمریکا می‌تواند یک کابوس را رقم بزند. 

کارشناسان همچنین هشدار دادند که زندان‌ ها و بازداشتگاه‌ های آمریکا هیچ گونه آمادگی برای این ویروس همه گیر را نداشته و همین امر می‌تواند برای افراد دیگر جامعه آسیب رسان باشد.  ویروس کرونا که با بی رحمی تمام اقشار مختلف جامعه را مورد حمله خود قرار می‌دهد، ممکن است این بار قربانیان خود را نه از مدارس، تجمعات و یا کشتی تفریحی بلکه از هزاران زندان در آمریکا  انتخاب کند. 

در حالی که مقام‌ های این کشور همگی از گسترش ویروس کرونا در سطح جامعه ابراز نگرانی می‌کنند، اما این بحران می‌تواند به همان اندازه برای محیط کوچک زندان‌ های آمریکا خطر آفرین  و نگران کننده باشد. 

در واقع باید توجه داشت که در محیط زندان در یک سلول چندین زندانی در کنار هم زندگی می‌کنند، راهرو‌ها و سالن‌های غذا خوری  و امکانی که زندانیان در آنجا جمع می‌شوند، اغلب فضای کوچکی دارد. 

شایان ذکر است که در چنین اماکنی عملاً جایی برای فاصله گرفتن افراد از یکدیگر وجود ندارد یا حتی انجام دستوراتی که کارشناسان بهداشت برای مقابله با این ویروس بیان کردند. 

شیوع این ویروس که گفته می‌شود نه تنها صد هزار نفر زندانی را می‌تواند آلوده و مبتلا کند، بلکه این ویروس می تواند جوامع کوچکی را که در اطراف زندان‌ها وجود دارد درگیر کند؛ در واقع ملاقات کنندگان و کارمندان زندان ویروس را وقتی به خانه می‌روند و زندانیان وقتی از زندان آزاد می‌شوند به راحتی انتقال می‌دهند. 

علاوه بر آن، شیوع این ویروس در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها می‌تواند خدمات مراقبت‌های درمانی مجاور را تحت تاثیر قرار دهند چرا که صد‌ها و یا هزاران نفر از زندانیان ممکن است به دلیل نبود امکانات کافی به این مراکز برده شوند و همین امر برای روشن کردن یک بمب آلوده کافی است. 

اما نکته قابل تامل آن است که نگرانی شیوع کرونا در زندان‌های آمریکا موضوعی حاد است چرا که  در حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ زندانی در زندان‌های این کشور وجود دارند که بیشترین جمعیت زندانیان در جهان را از آن خود دارد. شاید نزدیک‌ترین مقایسه‌ ای که می‌توان با این ویروس انجام داد، شیوع آنفولانزا و یا ایدز بوده است که هیچ از کدام از موارد ذکر شده به اندازه کرونا کشنده‌ تر و سریع الانتقال تر نبودند. 

اما کارشناسان می‌گویند زندان‌ها و بازداشتگاه‌ ها هنوز زمان دارند تا از این فاجعه انسانی با آزاد کردن زندانیانی که واقعاً ضرورتی برای حبس آنان وجود ندارند، جلوگیری کنند. تمهیدات بازدارنده دیگری مانند آموزش رعایت نکات بهداشتی به زندانیان و کارمندان و در اختیار گذاشتن محصولات بهداشتی و ضد عفونی کننده مانند دادن ژل ضد عفونی کننده دست، می‌تواند تا حد بسیاری کمک کننده باشد. 

یکی از کارشناسان در این خصوص ابراز نگرانی کرده و هشدار داده قبل از آنکه این فاجعه در زندان‌ های آمریکا رخ دهد و دیگر نتوان عواقب جدی آن را جبران کرد، باید زمان را غنیمت شمرد و اقدامی جدی صورت بگیرد.

کد مطلب: 77443
زمان انتشار: یکشنبه 10 فروردین 1399 - 22:59:33
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد