به روز شده: 5 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 77445
زمان انتشار: دوشنبه 11 فروردین 1399 - 13:22:23

گزارش واشنگتن پست از موانع تحریمی واردات دارو و تجهیزات پزشکی به ایران

حقوق بشر  > جهان  - روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی نوشت: تحریم‌های آمریکا مانع واردات دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط شیوع کرونا در ایران است به گونه ای که یک کارشناس تحریم‌های آمریکا را به "یک فضای حقوقی و تجاری" تشبیه کرده که معادل "راه رفتن در یک میدان مین" است.

واشنگتن‌پست می افزاید : محدودیت‌ ها و تحریم‌های وسیعی که ایالات متحده علیه نظام بانکی و صادرات نفت ایران اعمال کرده، توانایی تهران را برای تامین مالی و خرید اقلام ضروری از جمله دارو و مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز برای تولید آن در داخل، محدود کرده است.

به نوشته این روزنامه، گزارش‌ های فصلی دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) نشان می‌دهد که دولت ترامپ شمار مجوزهایی را که به شرکت‌ها برای صادرات اقلام خاص پزشکی به ایران می‌دهد، کاهش داده است. فهرست کالاهایی که نیازمند مجوز خاص از این نهاد است، شامل دستگاه تولید اکسیژن، ماسک تنفسی با پوشش کامل صورت و تجهیزات تصویربرداری حرارتی می‌شود که به گفته پزشکان، برای درمان بیماران و محافظت از کادر درمان ضروری است.

طبق این گزارش ، کارکنان بخش درمان ایران و کارشناسان جهانی سلامت می‌گویند تحریم‌های آمریکا بر توان مقابله ایران با شیوع کرونا مشخص تأثیر زیادی گذاشته و نظام سلامت ایران برای دسترسی به تجهیزات ضروری برای حفظ جان انسان‌ها و پیشگیری از همه‌گیری این ویروس با مشکل مواجه است.

 با وجود آنکه مقام‌های دولت ترامپ از جمله وزیر امور خارجه آمریکا مدعی اند که کالاهای غذایی، پزشکی و دارویی شامل تحریم نمی‌شود و کانالی را برای تسهیل تراکنش مالی مربوط به این اقلام از طریق سوئیس ایجاد کرده‌اند، اما در عمل تحریم‌های آمریکا به ویژه آن‌ها که تعامل با بانک‌ها و موسسات مالی ایران از جمله بانک مرکزی ایران را محدود کرده ،طرف‌های غربی را بی میل به تجارت با ایران کرده است.

یک کارشناس تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خارجه آمریکا در این زمینه گفت که معافیت‌های تحریمی جریان بدون مانع کالاهای ضروری به ایران را تضمین نمی‌کند.  تحریم‌های آمریکا به "یک فضای حقوقی و تجاری" می ماند که معادل "راه رفتن در یک میدان مین" است.

 

کد مطلب: 77445
زمان انتشار: دوشنبه 11 فروردین 1399 - 13:22:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد