به روز شده: 6 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 77448
زمان انتشار: دوشنبه 11 فروردین 1399 - 17:17:38

سالگرد روز زمین در فلسطین و نماد بارز مقاومت در برابر صهیونیست‌ها

سالگرد روز زمین در فلسطین و نماد بارز مقاومت در برابر صهیونیست‌ها
حقوق بشر  > جهان  -  امروز دوشنبه ۳۰ مارس سال ۲۰۲۰ مصادف با چهل و چهارمین سالگرد «روز زمین» در فلسطین است. چهل و چهار سال پیش فلسطینیان ساکن سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ در چنین روزی علیه مصادره اراضی خود و کوچانده شدن از سرزمین‌شان قیام کردند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، چهل و چهارمین سالگرد «روز زمین» در فلسطین در حالی فرا رسید که فلسطینیان همچنان گزینه مقاومت برای بازپس‌گیری اراضی غصب‌شده خود توسط صهیونیست‌ها را ادامه داده و مبارزه می کنند.

 صهیونیست‌ها روز ۳۰ مارس سال ۱۹۷۶ هزاران هکتار از زمین‌های فلسطینیان در منطقه الجلیل واقع در شمال فلسطین اشغالی را مصادره کردند، بی آنکه حق و حقوق مردم فلسطین را درنظر بگیرند. در پی این اقدام جنایتکارانه، مردم فلسطین به اعتصاب غذا و تظاهرات اعتراض آمیز دست زدند.

 خیزش فلسطینیان علیه رژیم صهیونیستی در روز زمین اولین چالش این رژیم پس از اشغال اراضی فلسطین در سال ۱۹۴۸ بود. صهیونیست‌ها با توپ و تانک به فلسطینیان حمله‌ور شدند و روستاهای فلسطینی را مجدداً اشغال کردند.

علیرغم گذشت ۴۴ سال از این اتفاقات، ملت فلسطین همچنان سالگرد روز زمین را گرامی می‌دارد، زیرا این روز نقطه تحولی در مسیر اثبات هویت فلسطینیان از زمان فاجعه اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸ محسوب می‌شود.

در این راستا جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه ای اعلام کرد: در سالگرد ملی بزرگ روز زمین صراحتاً اعلام می‌کنیم که معامله قرن یا همان معامله ترامپ کاملاً مردود است و از تمامی ظرفیت‌های خود برای مقابله با آن بهره برداری خواهیم کرد. مسأله فلسطین، مسأله اصلی و محوری تمامی مسلمانان و اعراب باقی خواهد ماند و تمامی ایستادگی‌ها و جهادگری های فلسطینیان که روز زمین نماد بارز آن است، در تاریخ جاودانه باقی خواهند ماند.

 اتحادیه بین المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری نیز در بیانیه‌ای به مناسبت «روز زمین» اعلام کرد: مقاومت تنها گزینه آزاد سازی سرزمین فلسطین است. مقاومت تنها گزینه آزادسازی سرزمین فلسطین از چنگال رژیم اشغالگر صهیونیستی است و ملت مظلوم و مقاوم فلسطین باید تا بازپس گیری سرزمین خود از رژیم صهیونیستی به مقاومت در مقابل این رژیم نامشروع ادامه دهند.

اتحادیه بین المللی نوجوانان و جوانان مخالف اشغالگری ضمن گرامی داشت روز زمین و تاکید بر مقاومت ملت فلسطین تا بازپس گیری سرزمین خود از رژیم اشغالگر صهیونیستی، از همه آزادگان جهان خواست به حمایت از ملت فلسطین تا آزادسازی سرزمینشان، بازپس گرفتن مقدسات، بازگشت آوارگان به سرزمین خود و تشکیل دولت رسمی فلسطینی به پایتختی بیت المقدس ادامه دهند.

 علیرغم فجایعی که از آن زمان تاکنون در اراضی اشغالی به وقوع پیوسته است، فلسطینیان همچنان بر لزوم گرامی داشت روز زمین تأکید دارند؛ چراکه معتقدند این روز، نماد ایستادگی و فداکاری‌های آنها در مسیر تحقق حقوق پایمال‌شده‌شان است.

 

کد مطلب: 77448
زمان انتشار: دوشنبه 11 فروردین 1399 - 17:17:38
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد