به روز شده: 2 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 77484
زمان انتشار: شنبه 16 فروردین 1399 - 18:08:54

غلامحسین دهقانی: خروج از بحران کرونا فقط با اقدام جمعی ممکن است

غلامحسین دهقانی: خروج از بحران کرونا فقط با اقدام جمعی ممکن است
حقوق بشر  > ایران  - سفیر ایران در بروکسل در نامه‌ای به مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: اگرچه هر کدام از کشورها به صورت جداگانه و انفرادی به این وضعیت دچار شده‌اند، اما خروج از بحران ناشی از شیوع کرونا، جز با اقدام جمعی ممکن نیست.

 به پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، «غلامحسین دهقانی» با ارسال نامه‌ای به «جوزپ بورل» مسئول عالی سیاست خارجی و امنیتی و نایب‌رئیس کمیسیون اروپا، آثار مخرب شیوع ویروس کرونا بر ایران و تاثیر همزمان تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده را تشریح کرد و خواستار مخالفت اعضای اتحادیه با تداوم تحریم‌های یکجانبه امریکا شد.

وی به کمبود تجهیزات حیاتی پزشکی اشاره کرد و گفت: تعدادی از بهترین پزشکان و پرستارانِ فعال در خط مقدم مبارزه با این ویروس و همچنین سه هزار و 294 تن از دیگر هموطنان جان خود را از دست داده و 53 هزار تن دیگر نیز به این ویروس آلوده شده‌اند.

سفیر ایران در بروکسل به نامه های ارسالی به مقامات اروپا و دبیرکل سازمان ملل متحد اشاره کرد و اظهار داشت که تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا که در قالب کارزار فشار حداکثری به ایران تحمیل شده است، ظرفیت‌های ایران برای مبارزه موثرِ درازمدت با این ویروس را بدون حمایت بین‌المللی، تضعیف می‌کند.  

دهقانی با اشاره به همراهی برخی از مقامات بلندپایه سازمان ملل از جمله «میشل باچلت»  کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد،  «هلال اِلوِر»  گزارشگر ویژه ملل متحده برای حق غذا و «آلِنا دوهان»  گزارشگر ویژه ملل متحد برای اقدامات زورمدارانه یکجانبه،  در مخالفت با تحریم‌های یکجانبه به دلیل آثار آنها بر برخورداری از حقوق بشر، تصریح کرد: درخواست ایران برای مردود دانستن تحریم‌های غیرانسانی آمریکا مورد استقبال نهادهای بین‌المللی واقع شده و مقامات این سازمان‌ها ادامه تحمیل تحریم‌های اقتصادی را مخلِ حق شهروندان عادی برای برخورداری از حقوق اولیه خود دانسته‌اند.  

سفیر ایران در بروکسل افزود: آنها نسبت به موانع موجود بر سر راه واردات تجهیزات پزشکی که ممکن است به فروپاشی نظام بهداشتی درمانی کشورها بیانجامد، هشدار داده‌اند و از جامعه بین‌الملل خواسته‌اند که تدابیری فوری برای رفع، یا حداقل تعلیق همه تحریم‌های اقتصادی تا زمان فائق آمدن بر معضل کنونی اتخاذ کند.

وی از بورل درخواست کرد موضوع را به سمع وزیران خارجه اتحادیه اروپا برساند تا آنها نیز در کنار مردم ایران ایستاده و از خواست مشروع مردم برای خاتمه تحریم‌های آمریکا که خلاف حقوق بین‌الملل و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است حمایت کنند.

سفیر ایران با استناد به سخنان بورل در روز چهاردهم فروردین، متذکر شد: اگرچه هر کدام از کشورها به صورت جداگانه و انفرادی به این وضعیت دچار شده‌اند، اما خروج از بحران ناشی از شیوع کرونا، جز با اقدام دسته‌جمعی ممکن نیست.

کد مطلب: 77484
زمان انتشار: شنبه 16 فروردین 1399 - 18:08:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد