به روز شده: 10 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 77762
زمان انتشار: جمعه 12 اردیبهشت 1399 - 16:46:27

فقط 13 درصد از سیاه پوستان آمریکایی به آزمایش کرونا دسترسی دارند

فقط 13 درصد از سیاه پوستان آمریکایی به آزمایش کرونا دسترسی دارند
اقلیت ها  -  از زمانی که کاخ سفید برنامه «شراکت تخصوصی-عمومی» برای در اختیار قرار دادن آزمایش در دسترس کرونا در سرتاسر داروخانه‌ها و خواربار فروشی‌های خرده‌فروش آمریکا را اعلام کرده است، تنها هشت مورد از 63 محل آزمایش در محله‌های سیاه‌نشین هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از پایگاه خبری «وکس» کنشگران محلی، سیاستمداران و داده‌های شهر دغدغة دسترسی منصفانه در شیکاگو را بررسی کرده اند. بنا به گفته وزارت سلامت عمومی شیکاگو، تا ۲۶ آوریل، افراد سیاه‌پوست در شیکاگو اکثریت مرگ‌های حاصل از کووید-۱۹ را، با حدود ۵۶ درصد، تشکیل می‌دهند.

هفته‌هاست که برخی محله‌های سیاه‌نشین در بخش جنوبی شهر با بیشترین تعداد موارد ابتلا با کم‌ترین نرخ نسبت به محله‌های سفیدنشین‌تر و ثروتمند در مرکز شهر مورد آزمایش قرار گرفتند. این مشکل در سرتاسر ایالات قابل مشاهده است و در سطح ملی نیز در حال افزایش است. داده‌های موجود از ایالت ایلینویز نشان می‌دهند که با وجود آنکه ساکنان سیاه‌پوست ۳۷ درصد مرگ‌های ناشی از کووید-۱۹ را شامل می‌شوند، تنها ۱۳ درصد آزمایش‌های دولتی را تا ۲۳ آوریل در اختیار داشتند.

شکست پروژه خرده فروشی ترامپ!

یک ماه از ایده کاخ سفید با‌عنوان شراکت «خارق‌العاده» و «تاریخی» خصوصی-عمومی می‌گذرد، شعاری برای در اختیار قرار دادن آزمایش رایگان و در دسترس ویروس کرونا در سرتاسر کشور در داروخانه‌ها و خواربار فروشی‌های خرده‌فروش کشور.

با سه مرکز فعلی (و یک مرکز که اخیراً بسته شد)، منطقة شیکاگو جز شهرهایی است که بیشترین مراکز آزمایش این چنینی در سطح کشور را داراست. اما تحلیل‌ها نشان می‌دهد که این مراکز شدیداً از دسترس ساکنان در پر رفت و آمدترین محله‌ها بسیار غیرقابل دسترسی است؛ یعنی برای محله‌های عمدتاً سیاه‌پوست شهر نزدیک‌ترین مرکز آزمایش داخل ماشین حدود ۱۸ مایل فاصله دارد.

در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه، ترامپ برنامة آزمایش را مورد ستایش قرار داد و گفت «این رهبران بخش خصوصی در کنار دیگران شرکای درخشانی در این حرکت بی‌نظیر برای بسط دادن توانمندی‌های ایالت‌ها و کشورمان بوده‌اند.»

۱۳ مارس دولت ترامپ مشارکتش با والگرینز، والمارت، تارگت و CVS را اعلام کرد که در این مشارکت این شرکت‌ها توافق کردند بخشی از فضای پارکشان را در سرتاسر کشور به آزمایش رایگان داخل ماشین اختصاص دهند. دولت اعلام کرد که این برنامه «نیاز مردم آمریکا را برآورده می‌کند» و ترامپ تأکید کرد که «ما مکان‌های بسیار زیادی داریم» و «ما کشورمان را خیلی خیلی قوی پوشش می‌دهیم - در تقریباً همة مکان‌ها مغازه هست».

حالا با افزایش ابتلا به کووید-۱۹در مناطق شهری آمریکا، هدف این پروژه زیر سایة شکست قرار گرفته است. تا ۱۶ آوریل تنها ۱۷ مرکز خرده‌فروشی باز بودند. تمام این مغازه‌ها، به جز سه مورد از آن‌ها، در محله‌های با اکثریت سفیدپوست قرار دارند. بین ۱۷ آوریل تا ۲۷ آوریل، ۴۳ محل خرد آزمایش باز شدند اما تنها پنج مورد از آن‌ها در مناطق با اکثریت سیاه‌پوست هستند.

 

هرچند از بین ۶۳ محل آزمایشی که فعال هستند یا تا ۲۴ آوریل بازگشایی می‌شوند، تنها هشت محل- حدوداً ۱۳ درصد-  در محله‌های با اکثریت سیاه‌پوست هستند. بنا بر داده‌های اولیة کشوری از مراکز کنترل و پیش‌گیری بیماری، آمریکایی‌های سیاه‌پوست حدود بیش از ۳۰ درصد بیماران کووید-۱۹ را شامل می‌شوند.

 

بنابر داده‌های عمومی، ساکنان سیاه‌پوست شیکاگو با نرخ چهاربرابری بیش‌تر از ساکنان سفیدپوست بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست می‌دهند. در ایالت ایلینویز، جواب آزمایش سیاه‌پوستان دو برابر بیش‌تر از همتایان سفیدپوستشان مثبت است. با این وجود سیاه‌پوستان ایلینویزی حدوداً نصف سفیدپوستان مورد آزمایش قرار گرفتند.

در میان سو عملکرد فدرال، بسیاری از دولتمردان تحت فشار گروه‌ها و در پرتو تمایزهای نژادی در حال ظهور، تلاش کرده‌اند تا خلأ برنامة ریاست جمهوری برای آزمایش در محله‌های اقلیت‌نشین را پر کنند. این ماه فرماندار ایلینوز، جی.بی. پریتزکر اعلام کرد که مراکز جدید آزمایش را در اجتماعات سیاه‌پوستان افتتاح خواهد کرد. فرماندار لوییزینا، جان بل ادواردز می‌گوید که او در مناطق روستایی همین کار را خواهد کرد. اندرو کامو، فرماندار نیویورک اعلام کرده است که او مراکز آزمایش موقت در «اجتماعات اقلیتی جنوب شهر» در نیویورک سیتی ایجاد خواهد کرد. فلوریدا نیز در همکاری با لیگ شهری اخیراً مراکز مسطحی را افتتاح کرده است تا به اجتماعات سیاه‌پوست در شهرستان براودی دسترسی بیابد.

مرگ حاصل فرآیند اتکا به نهادهای خدماتی سودمحور

ناتوانی کاخ سفید در تجهیز گستردة آزمایش عمومی رایگان از طریق بخش خصوصی نقد وسیع‌تری نسبت به پاسخ‌های بازارمحور دولت به ویروس کرونا را بیان می‌کند.

در اوایل ماه، نویسندة روزنامة نیویورک تایمز نیکول هانا-جونز این وضع را مورد نقد قرار داد و توییتی نوشت «من هرگز نمی‌خواهم بشنوم که دولت باید مانند یک کسب و کار اداره شود. این بحران خطرات از بین رفتن نهادها و خدمات عمومی‌مان را به وضوح نشان داده است. این از بین رفتن حاصل وابستگی به شرکت‌هایی است که در عوض تعهد به فرمان دولتی مبنی بر کار در راستای خیر عمومی خود را وقف سودآوری کرده‌اند. مرگ حاصل این فرایند است». دیگر اعضای نیویورک تایمز هم نظرات مشابهی ابراز داشته‌اند و پاسخ کاخ سفید به ویروس کرونا را به‌عنوان «در آغوش گرفتن شدید بازارها تا آن اندازه که اگر منجر به مرگ نمی‌شد به‌نظر شبیه یک نمایش دلقک‌گونه می‌بود» توصیف کرده‌اند.

شکست بازار محور مشخصاً برای آمریکایی‌های سیاه‌پوست تشدید می‌شود، یعنی کسانی که پیش‌تر از شکست شراکت بخش عمومی-خصوصی فدرال آسیب دیده بودند. کیانگا یاماتا تیلور ، در کتابش نژاد برای سود نشان می‌دهد که چگونه اتکا به پاسخ‌های بخش خصوصی برای ارائة خدماتی مانند مسکن به‌طور سنتی اجتماعات سیاه‌پوست را به‌شکل مصیبت‌باری تأمین‌نشده باقی می‌گذارد.

تیلور سال گذشته در مصاحبه‌ با کریس هایس گفت: «دلیلی وجود دارد که سازمان‌های آفریقایی آمریکایی، گروه‌های اجتماعی، همیشه تقاضای نقش بیشتر دولت را داشته‌اند، به‌دلیل روش‌هایی که نژادپرستی و تبعیض در بخش خصوصی به‌صورت لجام گسیخته و چک نشده وجود دارد.»

 

--------------------------------------

https://www.vox.com/2020/4/28/21238423/covid-19-test-cvs-walgreens-black-communities

 

کد مطلب: 77762
زمان انتشار: جمعه 12 اردیبهشت 1399 - 16:46:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب