به روز شده: 8 ساعت و 35 دقیقه قبل
کد مطلب: 77945
زمان انتشار: شنبه 27 اردیبهشت 1399 - 10:08:33

دوسال «سوزناک» زنان سعودی؛ شکنجه، سواستفاده جنسی و حبس در زندان انفرادی

دوسال «سوزناک» زنان سعودی؛ شکنجه، سواستفاده جنسی و حبس در زندان انفرادی
زنان  - در ۱۵ مه ۲۰۱۸، برخی از فعالان برجستة حقوق بشر زنان در عربستان سعودی بازداشت شدند. آن‌ها سال‌ها به‌صورت صلح‌آمیز از حقوق زنان در پادشاهی عربستان دفاع می‌کردند. دفاع از حق رانندگی یا هم‌چنین اصلاحات وسیع‌تری که مرتبط به نظام قیم‌مآبانه و سرکوبگر مردان می‌شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سازمان عفو بین الملل در تازه ترین گزارش خود به گذشت دوسال از حبس زنان عربستان پرداخته و نوشت: در روزها و هفته‌های گذشته، در راستای پویش سختگیری و سرکوب مقامات سعودی فعالان صلح‌طلب بیشتری نیز دستگیر شدند.

لاین معلوف، مدیر پژوهش سازمان عفو بین‌الملل جنوب آسیا می‌گوید «دردناک است. دو سال است که این زنان دلیر پشت میله‌های زندان هستند، خصوصاً در این زمانی که زنان سعودی دارند از برخی حقوق به‌دست آمده‌شان ابراز سرور می‌کنند، حقوقی که این زنان برای آن‌ها بسیار جنگیده‌اند.»

«در زندان بسیاری از افراد درد و فشار روحی و جسمی بسیاری تحمل می‌کنند – از جمله شکنجه، سواستفاده جنسی و حبس در زندان انفرادی. بسیاری از افراد دیگر هرچند آزاد شده‌اند اما همچنان در انتظار محاکمه‌ای هستند که برمبنای فعالیت صلح‌آمیز آن‌ها وضع شده است.»

«زمان آن فرا رسیده که رهبران عربستان سعودی  دیگر از قوه قضایی به‌مثابة شمشیر داموکلوس که بالای سر فعالان آویزان است استفاده نکنند. تا زمانی که زنان و دیگر فعالان صلح‌طلب همچنان به‌دلیل کارهایشان مورد هدف قرار بگیرند «مبارزة اصلاحی» عربستان سعودی باورپذیر نخواهد بود.»

سازمان عفو بین‌الملل از عربستان سعودی درخواست کرده است که فوراً و به‌صورت غیرمشروط تمام زندانیان دفاع از اندیشه و حقوق بشر که تنها در ارتباط با ابراز صلح‌آمیز آزادی اندیشه‌شان، هم‌نشینی و گردهم‌آیی‌شان در بازداشت هستند را آزاد کند.

زنان زندانی در عربستان

پیش‌زمینه:

در حال حاضر ۱۳ فعال حقوق زنان در حال دادرسی برای پیگرد فعالیت حقوق بشری‌شان هستند. در میان این ۱۳ نفر، ۵ نفر همچنان در بازداشت هستند: لجین الهذلول، سمر بدوی، نسیمه الساده ، نوف عبدالعزیز و میاءالزهرانی.

در حالی که هشت فعال حقوق بشر دیگر به‌طور موقت آزاد شده‌اند، همگی آن‌ها در انتظار محاکمه‌شان هستند و برای بسیاری از آن‌ها این خطر وجود دارد که به‌سبب فعالیت‌های حقوق بشری‌شان به به جرایم سایبری محکوم شوند.

آن هشت نفر این افراد هستند: ایمان النفجان، عزیزه الیوسف، امل الحربی، دکتر رقیه المحارب، شادان العنزی، دکتر ابیر نامنکی، دکتر هاتون الفاسی و یک فعال گمنام.

حداقل ده فعال اجتماعی طیفی از تعدی‌هایی از حقوق بشر را در زندان تجربه کردند، تعدی‌هایی از جمله شکنجه، سوءاستفاده جنسی و دیگر برخوردهای ناصحیح. سه ماه نخست بازداشت آن‌ها، زنان بدون ارتباط با دیگران و بدون دسترسی به خانواده یا وکیلانشان نگاه داشته شدند. بسیاری از آن‌ها نیز برای مدت‌های طولانی در زندان‌های انفرادی نگاه داشته شده‌اند.

کد مطلب: 77945
زمان انتشار: شنبه 27 اردیبهشت 1399 - 10:08:33
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

دیگر مطالب