به روز شده: 4 ساعت و 58 دقیقه قبل
کد مطلب: 78059
زمان انتشار: سه شنبه 6 خرداد 1399 - 16:19:14

ابلاغ دستورالعمل حمایت قوه قضائیه از پایان نامه‌های دانشگاهی و حوزوی

ابلاغ دستورالعمل حمایت قوه قضائیه از پایان نامه‌های دانشگاهی و حوزوی
قوه قضائیه  - رییس پژوهشگاه قوه قضاییه، از ابلاغ دستورالعمل نحوه حمایت دستگاه قضایی از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشگاهی و حوزوی خبر داد و گفت: در همین راستا، سامانه حمایت از پایان‌نامه‌ها نیز پژوهشگاه قوه قضائیه راه‌اندازی و آغاز بکار کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،سیدحجت‌الله علم‌‌الهدی با اعلام این خبر اظهار کرد: این دستورالعمل که به تصویب شورای پژوهشی پژوهشگاه قوه قضائیه رسیده، مشتمل بر پنج بخش و 21 ماده است که در آن اهداف، شرایط و ضوابط، نحوه و مراحل حمایت، و تعهدات پژوهشگاه و متقاضی دریافت حمایت بیان شده است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه گفت: همان‌طور که پیشتر نیز اعلام شده، پژوهشگاه قوه قضائیه به منظور هدایت ظرفیت‌های دانشگاهی و حوزوی به سمت و سوی کاربردی­سازی و حل مسائل قوه ­قضائیه و تامین نیازهای پژوهشی این قوه، از رساله‌­ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی (ارشد و دکتری) و حوزوی (سطح سه و چهار) حمایت‌های مادی و معنوی انجام می‌دهد.

دکتر علم الهدی با اشاره به راه‌ندازی سامانه حمایت از پایان‌نامه‌ها افزود: این سامانه حمایتی محدود به دانشگاه‌ها و پایان‌نامه­ها و رساله­های دانشگاهی نیست و با توجه به ظرفیت­های منحصر به فرد حوزه­های علمیه و طلاب علوم دینی و با عنایت به نیازهای فقهی قوه قضائیه در موضوعات مختلف شامل حمایت از پایان­نامه­های سطح سه و چهار حوزوی نیز می­شود.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با اشاره به اولویت‌های پژوهشی برای حمایت از پایان‌نامه‌ها گفت: اولویت­‌های پژوهشی پژوهشگاه قوه قضائیه مبتنی بر نظام نیازسنجی پژوهشی و با بهره­‌گیری از منابع مختلف از جمله اسناد بالادستی، نظام استنادی پژوهش‌­های پیشین و شناخت وضعیت محیطی، نظام ایده‌­یابی و اولویت­های پژوهشی اعلامی از سوی ارکان مختلف قوه­ قضائیه احصاء شده است.

دکتر علم‌الهدی اضافه کرد: البته بانک اولویت­های پژوهشی مورد حمایت پژوهشگاه در حال تکمیل است و به زودی موضوعات دیگری نیز به این بانک اضافه خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه همچنین با توجه به تخصصی بودن برخی موضوعات مورد حمایت بیان کرد: به منظور تبیین و تشریح موضوعات مورد حمایت، در یک فرآیند تخصصی برای هر یک از موضوعات «درخواست طرحنامه» (RFP) تهیه شده تا راهنمای دانشجویان و طلاب برای درک دقیقتر موضوعات باشد که با مراجعه به سامانه مزبور برای هر یک از موضوعات قابل مشاهده است.

وی افزود: حمایت‌­های پژوهشگاه قوه قضائیه از پایان‌نامه‌ها در سال 1399 شامل ارائه پژوهانه تا سقف 25 میلیون ریال برای پایان ‌نامه‌­های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاهی و سطح سه حوزوی و تا سقف 50 میلیون ریال برای رساله‌­های دکتری دانشگاهی و سطح چهار حوزوی خواهد بود.

دکتر علم‌الهدی با اشاره به حمایت­های معنوی از پایان­نامه­ها بیان کرد: از آنجا که یکی از چالش­های کارهای پژوهشی در موضوعات قضایی عدم دسترسی به دادگاه­ها و قضات و آمارها و آراء قضایی است، پژوهشگاه در این زمینه بستر همکاری بخش­های مختلف قوه قضائیه و دسترسی پژوهشگران به مستندات مورد نیازشان را فراهم خواهد کرد.

متقاضیان دریافت این حمایت­­ها، برای مطالعه دقیق مفاد آیین‌نامه حمایت از رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها و اولویت‌های پژوهشی، می‌توانند به سایت پژوهشگاه قوه قضائیه به نشانی http://www.ijri.ir/ مراجعه کرده و موضوعات خود را بر اساس اولویت­های پژوهشگاه ، انتخاب و پس از تکمیل کاربرگ درخواست اولیه آن را همراه با کارنامک علمی به آدرس oc@ijri.ir ارسال کنند.

بدیهی است پس از تایید موضوع توسط پژوهشگاه، متقاضیان باید نسبت به ارائه طرح‌نامه اقدام کنند و در نهایت تمام اسناد مربوط به طرح‌نامه در یک فایل فشرده (شامل نسخه ­های WORD و PDF به ایمیل مزبور ارسال شود.

 

کلید واژه: قوه قضائیه - دانشگاه
کد مطلب: 78059
زمان انتشار: سه شنبه 6 خرداد 1399 - 16:19:14
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری