به روز شده: 4 ساعت و 58 دقیقه قبل
کد مطلب: 78167
زمان انتشار: دوشنبه 19 خرداد 1399 - 20:16:29

عباسی: فراکسیون حقوق کودک در مجلس تشکیل شود

عباسی: فراکسیون حقوق کودک در مجلس تشکیل شود
کودکان  - دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک از نمایندگان مجلس درخواست کرد به تشکیل فراکسیون حقوق کودک در مجلس همت گمارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با اشاره به ضرورت تحول، ارتقای جایگاه، حمایت همه جانبه و نگاه ویژه به کودکان به عنوان سازندگان فردای جامعه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست در آغازین روزهای مجلس نسبت به تشکیل فراکسیون حقوق کودک در مجلس شورای اسلامی همت گمارند.

وی با اشاره به ضرورت و اهمیت این موضوع تاکید کرد: تردید ندارم که همه نمایندگان معظم مجلس نسبت به کودکان و حمایت همه جانبه از حقوق آنان اجماع و اتفاق نظر دارند.

عباسی افزود: با برنامه های دیروز نمی توان کودک امروز را برای فردا تربیت کرد. ما باید با برنامه های روزامد و کودکان را متناسب با نیاز زمانه و به مقتضای سن تربیت و آنها را برای اداره فردای جامعه آماده کنیم.

وی تصریح کرد: لذا اولین و مهمترین گام در این عرصه سیاستگذاری و تدوین برنامه های راهبردی است که در پرتو آن بتوان به آینده کودکان این مرز و بوم امیدوار بود. بدون تردید نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می توانند با ترسیم خطوط کلی سیاستگذاری و تعیین چارچوب حمایت و ارتقای جایگاه حقوق کودک در جامعه بستر مناسبی برای این عرصه فراهم کنند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک بیان کرد: اولین و مهمترین گام در این عرصه اجماع ملی است که نمایندگان مردم از آن جهت که برآمده از متن مردم و آشنا با دغدغه آنانند و در ارتباط مستقیم با مردم می توانند در اولین گام با ایجاد فراکسیون حقوق کودک این اجماع ملی را رقم بزنند و در وهله ثانی با برنامه ریزی و سیاستگذاری و ایده های ابتکاری برای حمایت همه جانبه از حقوق کودکان گام بردارند.

وی در ارزیابی وضعیت کودکان در کشور تاکید کرد متاسفانه کودکان و نوجوانان ما در سطح کشور در معرض انواع آسیب ها و مخاطراتی هستند که بخش عمده آن نیازمند کار فرهنگی و تغییر نگرش اجتماعی است. در حوزه معیشت و اوضاع اقتصادی نیز کودکان اولین قربانی این وضعیت هستند. در برخی مناطق کشور واقعا فقر سیاه دامنگیر خانواده هاست و کودکان اولین قربانی سو تغذیه و محرومیت ا.ز حداقل های زندگی.

عباسی فقر اقتصادی و فرهنگی، بازماندگی از تحصیل، کودکان کار و خیابان، خشونت علیه کودکان، بهره کشی و سواستفاده از کودکان، فضای مجازی را از بزرگترین چالش های این حوزه برشمرد که نیازمند برنامه ریزی و حمایت همه جانبه است. برای حمایت همه جانبه از حقوق کودکان و ارتقای جایگاه آنان همه باید به صحنه بیایند.

وی با قدردانی از نمایندگان پیشین مجلس که پس از دوازده سال سرانجام در واپسین روزهای مجلس لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را نهایی کردند و از شورای نگهبان که پس از بارها رفت و برگشت این لایحه را تایید نمودند ابراز امیدواری کرد که با اجرای دقیق این قانون تحولی در حمایت و ارتقای حقوق کودک در جامعه صورت پذیرد.

کد مطلب: 78167
زمان انتشار: دوشنبه 19 خرداد 1399 - 20:16:29
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب