به روز شده: 34 دقیقه قبل
کد مطلب: 78326
زمان انتشار: شنبه 7 تیر 1399 - 17:54:52

میلیون‌ها کودک یمنی زیر سایه مرگ

میلیون‌ها کودک یمنی زیر سایه مرگ
حقوق بشر  > جهان  - بحران زده ترین کشور جهان از لحاظ شرایط بشردوستانه اکنون با بحران بهداشتی مرگبار کرونا نیز مواجه شده و در این میان کودکان اصلی ترین قربانیان هستند.

اسکای نیوز در گزارشی اعلام کرد که در صورتی که جهان نسبت به تحولات یمن توجه نشان ندهد، میلیون‌ها کودک در این کشور جان خود را از دست خواهند داد و شیوع «کرونا» این روند را تسریع می‌کند.

ترکیب بدترین بحران بشردوستانه جهان با بزرگ‌ترین بحران بهداشتی جهان یعنی کرونا سبب شده مرگ میلیون‌ها کودک یمنی بیش از هر زمان دیگری، چشم انداز غالب آینده یمن باشد.

پنج سال جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن، بیماری‌های واگیردار و اکنون کاهش کمک‌های خارجی در پی شیوع کرونا و بروز بحران اقتصادی برای کشور‌های مختلف، یمن را در وضعیت غیرقابل مقایسه‌ای با سایر کشور‌های جهان قرار داده و این کشور را در آستانه حذف از نقشه جهان قرار داده است.

از هر پنج کودک یمنی، چهار کودک معادل ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به شدت به کمک نیاز دارند؛ بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار کودک ناچار به ترک خانه‌های خود و فرار به اردوگاه‌هایی شده اند که اکنون به دلیل کاهش بودجه در معرض تعطیلی قرار دارند.

حدود ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار کودک یمنی به مراقبت‌های بهداشتی دسترسی ندارند و بر اثر بیماری‌های قابل پیشگیری مانند «دیفتری»، «وبا»، «سرخک» و «مالاریا» جان خود را از دست می‌دهند. سوءتغذیه چشمگیرترین جنبه این بحران است؛ ۲ میلیون کودک زیر پنج سال در یمن سوء تغذیه دارند و سوءتغذیه ۳۲۵ هزار نفر از آنان حاد و شدید است؛ این کودکان در صورت زنده ماندن، با آسیب‌های جبران ناپذیری مواجه خواهند بود.

رشد نیمی از کودکان یمنی در پی سوء تغذیه فراگیر ناقص مانده است؛ این در حالی است که توانایی آژانس‌ها و سازمان‌های بین المللی برای تامین تغذیه آنها از ۱۳ میلیون نفر به هشت میلیون نفر کاهش یافته است. سوءتغذیه تنها محدود به کمبود مواد غذایی نیست؛ میلیون‌ها یمنی اساسا توانایی مالی خرید مواد غذایی را ندارند.

اختلال‌های ناشی از شیوع کرونا، فرآیند واکسیناسیون را نیز در این کشور با دشواری‌های متعددی مواجه کرده است؛ چرا که برنامه‌های مربوطه به دلیل بازگشت کارکنان بهداشتی در پی شیوع کرونا متوقف شده اند.براساس برآورد دانشکده بهداشت و درمان «تروپیکال» لندن، احتمالا تاکنون یک میلیون نفر در یمن به کرونا مبتلا شده اند.

دانشگاه «جانز هاپکینز» نیز برآورد کرده است که طی ۶ ماه آینده، ۶ هزار و ۶۰۰ کودک زیر پنج سال، از بیماری‌های قابل پیشگیری مانند اسهال، سوء تغذیه و عفونت دستگاه تنفسی، جان خود را از دست خواهند داد. یمن از سال ۲۰۱۵ مورد حملات هوایی، زمینی و دریایی و محاصره ائتلاف سعودی به سرکردگی عربستان قرار دارد.

 

کد مطلب: 78326
زمان انتشار: شنبه 7 تیر 1399 - 17:54:52
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد