به روز شده: 1 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 78329
زمان انتشار: شنبه 7 تیر 1399 - 23:02:06
علی باقری در گفتگو با برنامه کنکاش؛

آمریکا بافشار و تحریم نمی‌تواند حقوق ملت ایران را سلب کند/اجازه نمی‌دهیم حقوق بشر به سیاست آلوده شود

آمریکا بافشار و تحریم نمی‌تواند حقوق ملت ایران را سلب کند/اجازه نمی‌دهیم حقوق بشر به سیاست آلوده شود
حقوق بشر  > ایران  - دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد که حقوق بشر به سیاست آلوده شود، گفت: ما با صادرات تجهیزات مقابله با کرونا به این کشورها عملا حقوق بشر را به آنها آموزش دادیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در گفتگو با برنامه کنکاش که به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله بهشتی و یارانش و همچنین هفته حقوق بشر آمریکایی با موضوع ایران، قربانی تروریسم از شبکه جهانی جام جم پخش شد، در خصوص نگاه کشورها به حقوق بشر و رفتارهای متناقض به این مسأله، اظهار داشت: شاید شما از منظر درستی به موضوع نگاه نمی‌کنید که چنین ذهنیتی برای شما ایجاد شده و این در ذهنتان ابهام است و اگر از منظر دیگری ببینید شاید خیلی هم ابهام نداشته و طبیعی باشد.

وی با بیان اینکه کسانی که در دنیا قدرت دارند برای اینکه منافع خود را تأمین کنند از همه ابزارها و امکانات برای پیش‌برد سیاست‌هایشان استفاده می‌کنند، افزود: ابزار و امکانات برای آنها مهم نیست بلکه هدف و تأمین منافعشان مهم است.

۱۷ هزار نفر ایرانی توسط تروریست‌ها به شهادت رسیده‌اند

دبیر ستاد حقوق بشر با تأکید بر اینکه مبنای نگاه حقوق بشر غربی با ما کاملأ در تضاد است، گفت: شما بر اساس معیاری مسأله را می‌بینید که حقوق انسانی مهم است این افراد هم انسان هستند و چرا جان آنها مورد خطر قرار گرفته است؟ اما از نظر آنها این‌گونه نیست. در طول ۴۰ سال گذشته ۱۷ هزار نفر ایرانی توسط تروریست‌ها به شهادت رسیده‌اند که همه از مسئولین نبودند و بسیاری از آنها جزو مردم عادی بوده‌اند.

وی ادامه داد: مثلأ فردی عکس امام را در مغازه‌اش داشته و یا فردی به انقلاب دلبستگی داشته، تروریست‌ها به این دلیل او را ترور می کردند، در چنین شرایطی حقوق یک انسان در خطر نیست بلکه تروریست‌ها جان انسان‌ها را می گرفتند، چطور غربی‌ها که مدعیان حقوق بشرند به تروریست‌ها فرصت فعالیت و پناه می‌دهند و آنها را حمایت می کنند!

باقری تصریح کرد: آنها نیروی نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که وظیفه‌اش دفاع از تمامیت ارضی و امنیت کشور است، به عنوان گروهک تروریستی معرفی می‌کنند و یا حزب‌الله لبنان که باعث خروج رژیم صهیونیستی از لبنان شد را تروریست خطاب می‌کنند و همچنین حشدالشعبی که در عراق از مردم حمایت می‌کند و جلوی رشد داعش را گرفته و یا انصارالله یمن را تروریست می‌نامند، چرا؟ چون خلاف منافع آنها عمل می‌کنند. بنابراین وقتی از منظر آنها به مسأله نگاه می‌کنیم چیز عجیبی اتفاق نمی‌افتد و بشر و حقوق بشر اصلا برای آنها مطرح نیست.

وی یادآور شد: ترامپ چندین بار بر این مساله تاکید کرده که ما بیش از ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه غرب آسیا هزینه کردیم ، اما امروز هیچ دستاوردی در این منطقه نداریم و اگر من بخواهم به عنوان رئیس جمهور آمریکا به افغانستان و عراق بروم باید شبانه و مخفیانه به پایگاه‌هایمان وارد شوم. حال سؤال این است که با این همه هزینه‌ای که آمریکایی‌ها کرده‌اند و تعداد زیادی انسان‌ اعم از پدر و مادر و فرزند کشته شدند و  این همه زیرساخت ها و سرمایه های این کشورها از بین رفته ولی برای آنها چه فرقی دارد؟!

آمریکا منافع ملت خود را هم فدای منافع صهیونیست‌ها می‌کند

معاون بین الملل رئیس قوه قضائیه، گفت: وقتی دقت می‌کنیم کاری که این کشورها انجام می‌دهند برای تامین حقوق ملت آمریکا هم نیست و شاهد هستیم که خیلی از آمریکایی‌ها در این اتفاقات کشته شده‌اند،پس جان مردم آمریکا هم برای دولت این کشور مهم نیست، بلکه آنجا یک اقلیتی وجود دارد که تحت نفوذ و لابی رژیم صهیونیستی و کاخ سفید قرار داشته و منافع آنها مهم است. این معیار دولت آمریکا است؛ بارها اتفاق افتاده که دولت آمریکا منافع ملتش را برای منافع صهیونیست‌ها قربانی کرده است.

وی در پاسخ به  این سؤال که در مسأله کرونا، شاهد بودیم که بیشترین کشته‌ها از سیاهپوست‌ها بودند، گفت: آمریکا جزو آخرین کشورهایی بود که وارد کارزار کرونا شد؛ امکانات زیادی نیز داشتند ولی عملاً که با آن مواجه شدند شکست خوردند و خودشان نیز به این امر اذعان کردند.

باقری تأکید کرد: کشور ما که سال‌هاست تحت تحریم است و دو سال اخیر نیز به شدت تحریم‌ها افزایش پیدا کرده و عرصه تحریم‌ها توسط اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها علیه کشورمان افزایش یافته، اما علی‌رغم تحریم‌ها توانستیم با استفاده از تجربه های گذشته‌مان در جنگ و مدیریت هوشمند، موفق عمل کنیم و مدتی که گذشت حتی توانستیم تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا را به کشورهای اروپایی صادر کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه اروپایی‌ها در مسأله تحریم‌ها نمی توانند خود را از آمریکایی ها جدا بدانند، گفت: در دیدار اخیر با سفرای مقیم کشورهای اروپایی در تهران به مناسبت هفته قوه قضائیه، این مساله را اعلام کردم که با توجه به تحریم‌ها و با صدور تجهیزات پزشکی به کشورهای اروپایی، جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد که حقوق بشر به سیاست آلوده شود و ما عملا با صادرات تجهیزات مقابله با کرونا به این کشورها عملا حقوق بشر را به آنها آموزش دادیم.

نگاه ما به حقوق بشر مبنایی است و برخاسته از دین و تمدن ما است

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به اینکه اروپایی ها می گویند دارو تجهیزات پزشکی تحریم نیست،بیان کرد: بله اروپایی‌ها می گویند دارو، غذا و تجهیزات پزشکی قابل تحریم نیست! از یک جهت درست است چون اینها را خودشان تحریم نکردند ولی چون سیستم بانکی عملأ تحریم است ما هم تحریم هستیم. اینجا باید بپرسیم که سازو کار اینستکس که ساخته و پرداخته اروپایی ها است چیست؟ این سازو کارمی گوید چون همه راه ها از نظر مالی به ایران محدود است می خواهیم یک چارچوب مشخص و محدود ایجاد کنیم که بتوانیم به ایران دارو و نجهیرزات پزشکی صادر کنیم! باید بگوییم  اگر تحریم نبود که به کانال ویژه نیازی نبود .

وی افزود: معاون وزیر اقتصاد سوئیس چند وقت پیش گفت هیچ اتفاقی در اینستکس نیفتاده ، چون اگر این سیستم بخواهد کار کند نیاز به پول دارد و ما گفتیم پول را از طریق صادرات نفت تامین می کنیم، گفتند نه نفت تحریم است،گفتیم نفت الان بخرید آینده ببرید، همیشه که ما تحریم نیستیم باز گفتیم نفت را خودمان صادر می کنیم و پولش را برای خرید در این کانال قرار می دهیم، اینجا گفتند شما مگر تحریم نیستید ؟چطور نفت را می فروشید؟ گفتند مگر عضو کنوانسیون پالرمو نیستید گفتیم نه . گفتند زودتر بپیوندید که بعد از پیوستن این پولشویی است و جزو جرایم سازمان یافته. پس عملا اینستکس هیچی نیست.

باقری در ادامه با اشاره به نگاه حقوق بشری غربی، گفت: نگاه حقوق بشر غربی نگاه مبنایی نیست و نگاه ما به حقوق بشر مبنایی است و برخاسته از دین و هم تمدن ما است .

وی در خصوص تناقضات رفتاری دولت آمریکا با سفیدپوستان و سیاهان، اظهار داشت: تضییع حق سیاهان در آمریکا بسیار جدی است؛ کل جمعیت سیاهان در ایالات متحده  ۱۲ درصد است ولی ۵۰ درصد زندانیان سیاهپوست هستند و این حاکی از نگاه تبعیض آمیز و نهادینه شده است و این  حرفی بود که خود اوباما به آن اذعان کرد. من معتقدم نژادپرستی فقط این نیست که آنها سفیدپوستان را برتر از سیاهان می بینند، آنجا در واقع هیات حاکمه برتر از همه است .

متأسفانه سازمان‌های بین‌المللی نتوانستند از هویت انسانی حقوق بشر صیانت کنند

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضا، ادامه داد: تقریبا بیش از نیمی از درآمد آمریکا در اختیار یک درصد از جمعیت آمریکات یعنی اقلیت آنجا حکمرانی می کنند. آنجا سازو کار طوری تعبیه شده که تأمین کننده منافع آنهاست . چه اروپایی ها و چه آمریکایی ها نمی توانند خود را از هم جدا کنند. مثلا ببینید چرا به عربستان سعودی اسلحه برای کشتار کودکان و انهدام زیر ساخت ها و کشتن مردم غیر نظامی می دهند! با چه توجیهی این کار را می کنند؟ چون عربستان درآمد شرکت های تسلیحاتی آنها را تامین می کند به همین دلیل چشمشان را به راحتی روی حقوق انسان ها می‌بندند.

وی  همچنین گفت: وقتی آمریکایی ها شهروندشان در ایران دستگیر می شوند  و یا یک ایرانی که بازداشت می شود برای حق سر و صدا راه می اندازند و از ابزارها و ترفندها و ساز و کارهای سیاسی مثل شورای حقوق بشر و سازمان ملل هم که در اختیارشان است، استفاده می کنند. اما در مقابل حقوق ملت ایران سکوت می کنند! یک فشار حداکثری  اط سوی آمریکایی ها این است که ایران باید از حقوق هسته ای خود الی الابد بگذرد! این سلب حقوق ملت ما است . ملت ما چه کردند که باید تحریم باشند چرا؟چون دولت از حقوق ملت ایران نمی گذرد باید تحریم شویم.

باقری افزود: در واقع حقوق ملت هایی مثل فلسطین، یمن و سوریه را امریکایی ها و اروپایی ها نمی گذارند که برحسته شود. مثلا حق موشکی که حق ملت ماست تا بتوانیم از خود دفاع کنیم را هم می خواهند از ما سلب کنند. سلاح شیمیایی که نمی خواهیم استفاده کنیم حتی فشنگ هم به ایران نمی دهند و نمی گذارند صادر هم کنیم.این نگاه و سیاست آمریکایی مبنایی ضد حقوق بشری دارد!

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به اینکه چرا سازمان های بین المللی علیه ایران گزارش صادر می کنند اما حوادث آمریکا را فقط محکوم می کنند، گفت: نژاد پرساتی را نه در آمریکا بلکه به طور کلی محکوم کردند. من اسفند ماه سال گذشته که جلسه شورای حقوق بشر شرکت کردم با خانم باچلت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیداری داشتم، این بحث را مطرح کردم که چرا در مقابل تتضییع حقوق ملت ها سکوت می کنید؟ گفت باید بپذیریم که حقوق بشر یک مساله سیاسی است.

وی ادامه داد: گفتم این را بیان کنید که حقوق بشر را سیاسی کردند؛ در حالی که از نظر ما حقوق بشر یک بحث انسانی است و حق یک ملت این است که بتواند از حق خودش دفاع کند. بحث حقوقی هم نیست فراتر از این است گفت نمی توانم این کار رابکنم.

باقری در پایان سخنانش با اشاره به اقدام اخیر دبیر کل سازمان ملل در خارج کردن عربستان از لیست سیاه این سازمان، گفت: سازمان ملل چندی پیش اعلام کرد که عربستان  ۲۰۰ کودک را در یمن کشته، به دلیل اینکه چون سال گذشته بیشتر کودک کشته بود و امسال این آمار کم شده از لیست سیاه ناقضین حقوق کودک خارج می شود! این نگاه سیاسی متاسفانه به سازمان های بین المللی هم سرایت کرده و آنها هم به این مسأله آلوده شدند و نتوانستند از هویت انسانی حقوق بشر صیانت کنند.

کد مطلب: 78329
زمان انتشار: شنبه 7 تیر 1399 - 23:02:06
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد