به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 78376
زمان انتشار: چهارشنبه 11 تیر 1399 - 16:54:54

روایتی از یک توطئه در بازداشت دیپلمات ایرانی

روایتی از یک توطئه در بازداشت دیپلمات ایرانی
حقوق بشر  -  با گذشت ۲ سال از بازداشت غیرقانونی اسدی در آلمان و استرداد وی به بلژیک، هنوز از آزادی این دیپلمات ایرانی که بنا بر یک ادعای واهی توسط اروپایی‌ها دستگیر شده، خبری نیست.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۹ تیر در جریان نشست خبری خود درباره پیگیری پرونده اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده کشورمان در بلژیک اظهار داشت: این پرونده توسط وکلا در حال پیگیری است. پرونده مذکور ویژگی و پیچیدگی‌های خاصی دارد و قرار است جمهوری اسلامی ایران و شخص وزیر خارجه اقدامات خود در این مسایل را علنی کند؛ بنابراین هر جا مصلحت باشد ما در همان حد اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

در تاریخ ۹ تیر ۹۷، نشست گروهک تروریستی منافقین در حومه پاریس، برگزار شد. تدارکاتچی‌های آمریکایی و صهیونیستی این نشست در پشت‌پرده آن یک سناریو ضدایرانی را کلید زده بودند. بویژه آنکه در آن مقطع زمانی، آمریکایی‌ها پس از خروج یکجانبه از برجام، نیاز مبرمی به ایجاد یک اجماع نیم‌بند علیه ایران با دستاویز قراردادن موارد اتهامی علیه کشورمان داشتند.

شروع ماجرا؛ نشست تروریست‌ها در فرانسه
شروع ماجرا مانند همیشه بود؛ یک عده پناهنده آفریقایی و یک عده تبعه شرق اروپایی، از طریق یک فراخوان فیس‌بوکی به صرف گشت و گذار در پاریس و یک وعده غذای گرم، روانه میتینگ منافقین شدند. وظیفه این شبه هواداران اجاره‌ای و این سیاهی لشکر‌ها این بود که در واکنش به سخنان چند مقام سابق غربی و سرکرده گروهک تروریستی منافقین، هر از چندگاهی کف و سوت بزنند. البته آن سخنرانان غربی نیز همانند همان شبه هواداران، در ازای دریافت پول، حاضر به سخن پراکنی در نشست منافقین شده بودند.

سناریوی نخ‌نما
تا اینجای کار اتفاق عجیبی رخ نداده بود و همه چیز به مانند خیمه‌شب‌بازی هر ساله تروریست‌های روسیاه منافق در حومه پاریس بود. سناریو ضدایرانی طراحی شده چند ساعت بعد از نشست سالانه تروریست‌های منافق عملیاتی شد؛ یعنی زمانی که رسانه‌های غربی با استناد به دستگیری یک زوج ایرانی‌الاصل در بلژیک مدعی تلاش آن‌ها برای بمبگذاری در نشست منافقین شدند و در فاز بعدی سناریو ضدایرانی طراحی شده نیز همان رسانه‌های غربی ادعای ارتباط این زوج دستگیر شده با یک دیپلمات ایرانی مستقر در وین را طرح کردند!

دستگیری غیرقانونی دیپلمات ایرانی توسط پلیس آلمان
به فاصله چند ساعت بعد نیز «اسدالله اسدی» دبیر سوم سفارت ایران در وین اتریش در ایالت بایرن واقع در جنوب آلمان بنا بر یک ادعای واهی علی‌رغم برخورداری از مصونیت دیپلماتیک توسط پلیس آلمان بازداشت شد و چندی بعد به بلژیک مسترد شد.

پس از دستگیری اسدی دیپلمات کشورمان، دادستانی آلمان مدعی شد اسدی در جریان ملاقاتی با زوج ایرانی‌الاصل با نام‌های «امیر س» و «نسیمه ن» در لوکزامبورگ، مواد منفجره را در اختیار آنان قرار داده است!

واکنش ظریف
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان همان زمان در توییتی در واکنش به بازداشت دیپلمات ایرانی نوشت: «چقدر تعجب‌برانگیز است که همزمان با سفر ما به همراه رییس‌جمهوری ایران به اروپا، عملیات ادعایی ایران مطرح و یک نفر بازداشت شده است. ایران به صراحت خشونت و تروریسم را در همه جا محکوم می‌کند و آماده است تا به تمام نگرانی‌ها در این زمینه پاسخ دهد.»

اشاره ظریف به سفری بود که قرار بود روحانی در میانه‌های تیرماه به اتریش و سوییس انجام دهد و در خلال آن درخصوص مسائل برجامی با طرف اروپایی به رایزنی بپردازد؛ سفری که در ۱۲ تیرماه انجام شد و در ۱۴ تیر پایان یافت.

توطئه منافقین
بهرام قاسمی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه نیز در تاریخ ۱۲ تیر ۹۷ در خصوص بازداشت اسدی دیپلمات ایرانی گفت: «گروهک ترویستی منافقین پس از ناکامی در نشست سالانه خود و برای جبران شکست در کسب حمایت سیاسی در جهت اهداف ضد انسانی و ضدایرانی خود و نیز با توجه به سفر موفق ریاست جمهوری اسلامی ایران به دو کشور اروپایی همانند گذشته مبادرت به برنامه ریزی و اجرای سناریوی دیگری کردند تا بتوانند ضمن تاثیرگذاری بر این سفر اروپایی نسبت به تخریب جایگاه و موقعیت ایران و ایرانیان نزد افکار عمومی اروپا در این مقطع حساس کنونی تلاش کنند.»

افراد بازداشتی در بلژیک از اعضای عملیاتی گروهک تروریستی منافقین هستند
قاسمی این را هم گفت که طبق اطلاعات موجود افراد بازداشت شده در کشور بلژیک از اعضای شناخته‌شده و عملیاتی آن سازمان تروریستی محسوب می‌شوند و مقامات ذیصلاح ایران آمادگی را دارند تا با ارایه اسناد و مدارک لازم در جهت روشن ساختن ابعاد واقعی این سناریوی از پیش طراحی شده گروه مزبور، همکاری‌های لازم را به عمل آورند.

احضار دیپلمات‌های فرانسه، بلژیک و آلمان به وزارت امور خارجه
در ۱۳ تیر ۹۷، سفرای فرانسه، بلژیک و کاردار آلمان (در غیاب سفیر این کشور) به وزارت امور خارجه ایران احضار شدند و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به دستگیری دیپلمات ایرانی به آن‌ها اعلام شد؛ همچنین وزارت امور خارجه کشورمان در جریان احضار سفرای فرانسه، بلژیک و کاردار آلمان ضمن تأکید بر مصونیت دیپلمات‌ها بر اساس کنوانسیون وین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دیپلمات جمهوری اسلامی ایران شد.

همچنین سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در جریان احضار سفیر فرانسه و کاردار آلمان تأکید کرد که با توجه به اسناد و مدارک موجود نقش گروهک منافقین در طراحی این نمایش مضحک روشن است، کما اینکه مواد انفجاری نزد دو نفر از اعضای دستگیر شده این گروهک کشف شده است.

شیطنت برخی سرویس‌های امنیتی خارجی
بهرام قاسمی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه نیز در تاریخ ۸ مرداد ۹۷ در جریان نشست خبری خود در پاسخ به سوالی پیرامون پیگیری وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی مستقر در وین که درآلمان دستگیر شده است گفت: وی دیپلمات جمهوری اسلامی در وین بود که به همراه خانواده خود در یک مرخصی تفریحی در آلمان حضور داشت، اما دستگیر شد. وی هم اکنون در زندان است و تماس‌های ما با دولت آلمان و مقامات ذی‌ربط در رابطه با پیگیری وضعیت او ادامه دارد و امیدواریم که سوء تفاهم به وجود آمده در خصوص این دیپلمات کشورمان که ناشی از شیطنت برخی سرویس‌های امنیتی خارجی است، هر چه زودتر رفع شود.

علی‌ایحال با گذشت ۲ سال از بازداشت غیرقانونی اسدی در آلمان و استرداد وی به بلژیک، هنوز از آزادی این دیپلمات ایرانی که بنا بر یک ادعای واهی توسط اروپایی‌ها دستگیر شده، خبری نیست.

 

کد مطلب: 78376
زمان انتشار: چهارشنبه 11 تیر 1399 - 16:54:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد