به روز شده: 5 ساعت و 23 دقیقه قبل
کد مطلب: 78425
زمان انتشار: سه شنبه 17 تیر 1399 - 15:23:35

ایجاد مرکز نگهداری از مادر و کودک بی‌خانمان از سوی بهزیستی

ایجاد مرکز نگهداری از مادر و کودک بی‌خانمان از سوی بهزیستی
کودکان  - معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی مرکز نگهداری از مادر و کودک ایجاد کرده است که مادران باردار بی خانمان در آن نگهداری می‌شوند تا مادر در سلامت کامل باشد.

حبیب‌الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در خصوص وضعیت کودکان کار و خیابان، اظهار داشت: طرح جدیدی به عنوان ساماندهی کودکان کار و خیابانی توسط سازمان بهزیستی آغاز شده که در آن تلاش می‌کنیم به صورت ریشه‌ای مشکلات این کودکان را بررسی کنیم.

وی افزود: در ابتدا مقرر شد خانواده این کودکان شناسایی شده و علت کارکردن کودک مشخص شود. به عنوان مثال اگر این کودک بی سرپرست بود در مراکز ما نگهداری شود و اگر سرپرست بیکار داشت، با توانمند سازی آن از طریق آموزش بتوان برای او شغل ایجاد کرد تا از کارکردن کودک جلوگیری شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: همچنین این کودکان به صورت دقیق و از طریق عنبیه چشم شناسایی شده و برای هر یک پرونده ایجاد می‌شود تا کارشناسان به صورت موردی مشکلات آن‌ها را بررسی و پیگیری کنند.

وی بیان کرد: بیش از ۵۵ درصد کودکان کار در کشور، ایرانی نیستند؛ این در صورتی است که بیشتر این کودکان خارجی، به صورت غیرمجاز در کشور زندگی می‌کنند. کودکان کار معمولا به دو علت کلی در خیابان‌ها کار می‌کنند، علت اول فقر و نداشتن سرپرست موثر است. علت دوم سواستفاده برخی از افراد از این کودکان و بهره جویی از آن‌ها است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده، ۴۰ درصد این کودکان به علت فقر، به کار‌های مختلف مشغول هستند و به نظر می‌رسد بیشتر کودکان کار در قالب باند‌های مختلف کودکان خیابانی تحت نظر سودجویان فعالیت می‌کنند.

وی گفت: در استان تهران، ۶۰۰ خانوار ایرانی شناسایی شده تا بتوانیم خانواده‌های آنان را در زمینه‌های مختلف مهارت آموزی، توانمند کنیم که از کار کردن کودکان جلوگیری کنیم.

فرید در خصوص وضعیت رسیدگی به مادران باردار معتاد گفت: قرار بود نوزادان مادران باردار معتاد بعد از زایمان مرخص نشود، مگر اینکه به اورژانس اجتماعی اطلاع داده شود و سپس تعیین تکلیف شوند. حتی خانواده‌ای که می‌خواهد کودک را برگرداند باید پیگیری شود و همکاران گزارش مددکاری تهیه کنند که وقتی نوزاد را دادیم شرایط همچنان مساعد باشد.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی مرکز نگهداری از مادر و کودکی هم ایجاد کرده است که مادران باردار بی خانمان در آن نگهداری می‌شوند تا مادر در سلامت کامل باشد. خود NGOهای فعال معتقدند که از نظرشان ۹۰ درصد فروش نوزاد مادران باردار دارای اعتیاد کاهش پیدا کرده است.

 

کد مطلب: 78425
زمان انتشار: سه شنبه 17 تیر 1399 - 15:23:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب