به روز شده: 1 ساعت و 52 دقیقه قبل
کد مطلب: 78430
زمان انتشار: چهارشنبه 18 تیر 1399 - 07:49:10

معاون اول قوه قضا: باید همه کمک کنیم تا دانش حقوقی مردم بالا برود

معاون اول قوه قضا: باید همه کمک کنیم تا دانش حقوقی مردم بالا برود
قوه قضائیه  - حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: باید حوزه‌ها، دانشگاهها، سمن ها، دولت و ... کمک کنند تا آگاهی مردم در زمینه دانش حقوقی بالا برود؛ تا بستر‌های فساد ریشه کن شده یا کاهش پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤوال مجری برنامه بدون توقف مبنی بر اینکه آیا در حقوق عامه حق اعتراض برای مردم وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت : بله وجود دارد. این موضوع جزء موارد تحول است؛ اما گاهی اعتراض و انتقاد با موضوعی دیگر اشتباه گرفته می‌شود، در برخی موارد انتقاد همراه با فحش است که این موضوع درست نیست.

وی با بیان اینکه گاهی اعتراض با قانون شکنی همراه بوده که این نیز موضوعی اشتباه است، افزود: آیا فرد معترض، می‌تواند خیابان را ببندد؟ ما می‌توانیم اعتراض کنیم بدون آنکه حق دیگران را زیر پا بگذاریم. بدون شک انتقاد سازنده همراه با منطق، استدلال و بدون توهین و تحقیر درست است. اگر اعتراض سبب شود که حق بسیاری از افراد ضایع گردد، بدون شک باید جلوی آن گرفته شود.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه در خصوص لزوم پیشگیری از وقوع جرم، گفت: آیا انجام کار در زمینه پیشگیری از وقوع جرم به معنای آن است که هیچ وقت جرمی انجام نمی‌شود؟ ما باید ابتدا توجه کافی به کسانی که با قانون آشنا نیستند، داشته باشیم؛ از سوی دیگر باید به حوزه آموزش نیز توجه کنیم؛ همچنین اگر فردی نمی‌تواند به حق خود برسد، باید آنقدر وکیل وجود داشته باشد تا به او بگویند که اعتراض خود را به گونه‌ای انجام بدهد تا حق او یا دیگری ضایع نگردد. تمام مقدمات پیشگیری از جرم را قوه قضاییه نمی‌تواند به تنهایی فراهم کند بلکه نیازمند همکاری دیگر قواست.

وی درباره ضرورت مبارزه با فساد گفت: مبارزه با فساد در سال‌های گذشته هم انجام می‌شد؛ اما در سال ۹۸ اوج گرفت. امروز بهبود وضعیت اشتغال وظیفه اولیه ما به شمار می‌رود و قوه قضائیه از باب حقوق عامه باید در این مورد وارد عمل شود. به همین جهت سعی کردیم بنگاه‌های کوچک و بزرگی که برای ادامه فعالیت مشکل دارند، شناسایی کنیم و سپس با تعیین کارگروه‌هایی تلاش کنبم از این بنگاه‌ها دعوت شود تا مشکلاتشان مورد بررسی قرار گیرد و تا جایی که ممکن است کمک کنیم این بنگاه‌ها تعطیل نشوند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: باید حوزه‌ها، دانشگاهها، سمن ها، دولت و ... کمک کنند تا آگاهی مردم در زمینه دانش حقوقی بالا برود؛ چرا که قوه قضاییه نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد. در این میان می‌توان امید داشت تا بستر‌های فساد ریشه کن شده یا کاهش پیدا کند.

وی درباره امنیت گزارشگران فساد گفت: ما در این زمینه تدابیری را اندیشیده ایم که البته نیاز به تکمیل دارد تا هر کس که فسادی را می‌بیند، ساز و کاری برای ارائه گزارش آن وجود داشته باشد. در این زمینه سامانه‌ای در بازرسی کل کشور و همچنین در جا‌های مختلف پیش بینی شده تا مردم بتوانند از طریق این سامانه مطلب خود را بیان کنند.

محسنی اژه ای بیان کرد: واقعیت آن است که اگر اخبار عدیده‌ای به صورت یکجا در مرکزی وارد شود، کار حجیمی برای دستگاه قضایی ایجاد می‌گردد؛ لذا باید فیلتر‌هایی را بگذاریم که ابتدا اگر گزارشی آمد، توسط مردم پیگیری شود. ایجاد این سامانه‌ها کافی نیست و در وهله اول مردم باید آنجایی که خودشان می‌توانند جلوی فساد را بگیرند و با یک تذکر و راهنمایی، این اقدام را انجام دهند؛ اما در نهایت از کسانی که فساد را گزارش می‌کنند، حمایت می‌کنیم.

کد مطلب: 78430
زمان انتشار: چهارشنبه 18 تیر 1399 - 07:49:10
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری