به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 78531
زمان انتشار: دوشنبه 6 مرداد 1399 - 12:00:57

بحران کرونا در انگلیس و افزایش اسلام هراسی

بحران کرونا در انگلیس و افزایش اسلام هراسی
حقوق بشر  > جهان  - بحران کرونا در انگلیس نه تنها باعث هم‌گرایی اجتماعی نشد، بلکه بر اساس نتایج تازه‌ترین تحقیقات صورت گرفته، ضریب جرایم مرتبط با اسلام‌هراسی در بخش‌هایی از این کشور تا ۸۰ درصد افزایش داشته است.

 یافته‌های دانشگاه «نیوکاسل و نورثامبریا» نشان می دهد سه چهارم مسلمانان باور دارند که فضای تنفر علیه آنها در جامعه رو به افزایش بوده و ۶۸ درصد می‌گویند؛ روزانه شکلی از اسلام هراسی را لمس کرده‌اند.

در این گزارش که روز یکشنبه منتشر شد، به نمونه‌هایی اشاره شده که چگونه مسلمانان در سطح جامعه تحقیر شده و به آنها عبارت‌های توهین‌آمیزی نسبت داده می‌شود. حملات به مساجد و مراکز اسلامی و تخریب ساختمان‌ عبادی از دیگر نمونه‌هایی است که در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است.  

پروفسور «پیتر هاپکینز» از نویسندگان گزارش یادشده می‌گوید که این تحولات، ناشی از خیزش جریانات راست افراطی در انگلیس است. به گفته وی، مسلمانان ناگزیر پذیرفته‌اند که جریانات ضد اسلامی در بافت جامعه زندگی می‌کنند و آنها باید با معضل اسلام هراسی کنار آیند.

بیشتر تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، تعداد حملات علیه مسلمانان همواره روند صعودی داشته است. برخی گروه‌های مسلمان در انگلیس بر این باورند که دولت عزم جدی برای برخورد با اسلام‌هراسی ندارد.   

از نگاه کارشناسان، سیاست‌های ضد مهاجرتی در کنار خیزش جریان‌های راست‌ افراطی در شکل‌گیری و تشدید تفکرات اسلام هراسی نقش مؤثری داشته است.

«حجت رمزی» مسؤول شعبه آکسفوردشایر مؤسسه «تل ماما» در گفت‌ وگو با ایرنا اظهار کرد که از نظر او، وضع مسلمانان انگلیس به لحاظ اسلام هراسی وخیم‌تر شده است. وی، خروج از اتحادیه اروپا را یکی از عوامل تشدیدکننده اسلام هراسی نامید.  

رمزی همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به آینده مسلمانان در اروپا و سایر نقاط جهان، افزود که با حضور دونالد ترامپ به‌ عنوان رییس‌ جمهوری آمریکا در کاخ سفید و افزایش حملات آمریکا علیه مسلمانان در سراسر جهان، آینده خوبی را نمی‌تواند تصور کند.  

به گفته وی، یکی از مشکلات عمده بر سر مبارزه با اسلام هراسی، نبود تعریف دقیق از این پدیده است. این فعال مدنی اصطلاح اسلام هراسی یا «اسلاموفوبیا» را نادرست توصیف کرد و گفت: باید به دنبال تعریف دقیق‌تر و اسمی گویاتر برای این نوع حملات باشیم.

در انگلیس حزب کارگر به ‌طور رسمی تعریف اسلام‌هراسی را به رسمیت شناخت تا به ‌این‌ ترتیب ضمن اعلام همبستگی با جامعه مسلمانان، درک بهتری را از وضع اسلام‌ستیزی و عواقب شوم آن حاصل کند.

بر اساس این تعریف، اسلام‌هراسی نوعی از نژادپرستی شناسایی شده که تمام اشکال مسلمان بودن را هدف قرار می‌دهد. این تعریف حاصل شش ماه کارشناسی و مشورت میان اعضاء گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا با اساتید دانشگاه، وکلا، نهادهای اسلامی، فعالان حقوق بشری و مسلمانان صورت گرفته است.  

در همین حال بیش از ۷۵۰ نهاد اسلامی، ۸۰ استاد دانشگاه و ۵۰ نماینده پارلمان از این تعریف حمایت کرده‌اند.

با این حال، حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون تاکنون از پذیرش تعریف اسلام هراسی امتناع کرده و بیشتر اعضای این حزب، به داشتن گرایش‌های اسلام‌ستیزانه شناخته می‌شوند.

مسلمانان انگلیس در انتخابات سراسری آذرماه گذشته به پیروزی حزب کارگر امید زیادی بسته بودند. جرمی کوربین وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، ضمن حمایت از مسلمانان، کشور مستقل فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.  

با این حال پیروزی محافظه‌کاران برای یک دوره پنج ساله نگرانی‌ها درباره آینده وضع مسلمانان در میانه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را افزایش داد.  

 

کد مطلب: 78531
زمان انتشار: دوشنبه 6 مرداد 1399 - 12:00:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد