به روز شده: 1 ساعت و 47 دقیقه قبل
کد مطلب: 78557
زمان انتشار: چهارشنبه 8 مرداد 1399 - 09:48:26

مرگ مشکوک یک روزنامه نگار دیگر در عربستان

مرگ مشکوک یک روزنامه نگار دیگر در عربستان
حقوق بشر  > جهان  - با نزدیک شدن به سالگرد قتل "جمال خاشقچی" روزنامه نگار عربستانی که به دستور "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی در سال 2018 در کنسولگری استانبول در ترکیه قطعه قطعه شد، مرگ مشکوک یک روزنامه نگار دیگر، نگاهها را دوباره به سمت ولیعهد سعودی جلب کرد و باردیگر پروند های سرکوب منتقدان رژیم را که حتی به وابستگان نزدیکش هم رحم نمی کند، به سطح رسانه ها کشاند.

رژیم آل سعود که به سرکوب و حبس منتقدان سیاسی خود معروف است و با قتل جمال خاشقچی این رویه را به اوج رساند و موجی از انتقادات بین المللی را به سمت خود جلب کرد، حالا درگیر یک مرگ مشکوک دیگر شده است؛ روزنامه نگاری به نام "صالح الشیحی".

صالح الشیحی روزنامه نگار سعودی در دسامبر سال ۲۰۱۷، به دلیل انتقادات خود از رخنه فساد در دربار سعودی بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شد. او که در 19 ماه می (30 اردیبهشت 99) به دلیل وخامت وضع جسمی اش از زندان آزاد و تحت مراقبت های ویژه قرار گرفت ولی تلاش ها برای زنده ماندن او کارساز نشد و وی چند روز پیش درگذشت.

به دنبال مرگ مشکوک این روزنامه‌نگار سعودی، سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آغاز تحقیقات مستقل برای کشف معمای مرگ او شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای اعلام کرد که وضع جسمانی صالح الشیحی پس از آزادی از زندان در ۱۹ ماه می، رو به وخامت گذاشت و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفت.

سازمان عفو بین الملل نیز در واکنش به انتشار خبر مرگ این روزنامه نگار سعودی، بار دیگر بر آزادی زندانیان سیاسی از زندان های آل سعود تاکید کرد.

در حالی که رژیم سعودی با انتقادات شدیدی در خصوص مرگ مشکوک الشیحی روبه روست، یک رسانه آمریکایی از پیام های پی در پی تهدید آمیز بن سلمان برای "سعد الجبری" یکی از مسئولان امنیتی سابق عربستان که از او به عنوان جعبه سیاه فراری خاندان سعودی یاد می شود و در حال حاضر در کانادا به سر می‌برد، خبر داد.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که الجبری یکی از مسئولان امنیتی سابق عربستان سعودی که در حال حاضر در کانادا به سر می‌برد در معرض تهدید و تلاش برای بازگرداندن وی به عربستان قرار گرفته است.

در گزارش های رسانه ای آمده است که الجبری بعد از آنکه ولیعهد عربستان به قدرت رسید و رقبای سیاسی خود را کنار زد احساس کرد که دیر یا زود مورد هدف قرار می‌گیرد و به همین دلیل از عربستان خارج شد و از آن زمان تاکنون محمد بن سلمان تلاش می‌کند الجبری را به این کشور بازگرداند.

در حالی که بن سلمان برای بازگرداندن الجبری تلاش های گسترده ای کرده است، اما پلیس اینترپل اعلام کرده که درخواست عربستان در این خصوص سیاسی بوده و نقض قوانین این سازمان محسوب می شود و قصد ندارد الجبری را بازداشت و به عربستان باز گرداند.

نیویورک تایمز نوشت که این اسناد و پیام ها پیش از این منتشر نشده و بیانگر آن است که محمد بن سلمان مجدانه برای بازگرداندن الجبری به عربستان تلاش می‌کند.

نکته جالب این که، پیش از این نیز تعدادی از اعضای مجلس سنای آمریکا با ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور اعلام کرده بودند که آمریکا باید از الجبری محافظت کند!

الجبری زمانی که همچون جمال خاشقچی در ترکیه به سر می برد بارها پیام‌های تهدیدآمیز از سوی محمد بن سلمان دریافت کرد و این مسئله باعث شد وی به کانادا سفر کند. بن سلمان در این پیام ها خطاب به الجبری می گوید، "به عربستان برگرد تا شرایط را برایت توضیح دهم؛ الجبری نیز در پاسخ می نویسد که نمی تواند".

کد مطلب: 78557
زمان انتشار: چهارشنبه 8 مرداد 1399 - 09:48:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد