به روز شده: 2 ساعت و 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 78583
زمان انتشار: یکشنبه 12 مرداد 1399 - 08:58:42

مطالبه حقوقی ترور سردار سلیمانی در یک جشنواره هنری

مطالبه حقوقی ترور سردار سلیمانی در یک جشنواره هنری
حقوق بشر  > ایران  - مسابقه ملی مطالبه‌گری حقوقی (موت کورت) ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی، در پنجمین جشنواره حقوق بشر آمریکایی برگزار می‌شود.

اسماعیل آجرلو، دبیر پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی گفت: امسال دبیرخانه جشنواره حقوق بشر آمریکایی، قصد دارد ترور حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا را به فرصتی برای مطالبه‌گری و افشاگری درباره وضع حقوق بشر در آمریکا تبدیل کند. بر این اساس، این جشنواره از هنرمندان، نویسندگان و حقوقدان‌ها دعوت کرده که در قالب یک مسابقه هنری – علمی، پیگرد حقوقی ترور قاسم سلیمانی را مطالبه‌گری کنند.

وی افزود: بر این اساس، در پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی، دو تغییر نسبت به دوره‌های قبل اتفاق افتاده است؛ اول اینکه موضوع محوری پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی، ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی به عنوان یکی از مصادیق نقض حقوق بشر توسط آمریکاست. در این بخش، پنج کمیته در رشته‌های تجسمی، موسیقی، تلویزیونی (تصویری)، مستند و ادبیات، آثار تولید شده با موضوع ترور شهید قاسم سلیمانی را رصد و امتیازدهی می‌کنند.

دبیر پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی در گفت‌وگو با کیهان، ادامه داد: اما محور دوم در این جایزه برگزاری «موت کورت» است. موت کورت قالبی است که به شبیه سازی یک دادگاه می‌انجامد. این موت کورت به مطالبه‌گری «تروریسم هنری و رسانه‌ای» قاسم سلیمانی خواهد پرداخت. بعد از ترور شهید سلیمانی رسانه‌های جهانی ازجمله اینستاگرام اقدام به حذف صفحات افرادی نمود که پست‌هایی درباره قاسم سلیمانی منتشر کرده بودند و ضررهایی به این افراد وارد شد. ما اسم این کار را «تروریسم هنری و رسانه‌ای» گذاشتیم. در این موت کورت، گروه‌های سه نفره متشکل از اساتید، دانشجویان، وکلا و کارشناسان حقوقی در یک رقابت با یکدیگر لایحه و موارد حقوقی را از آمریکا و اینستاگرام مطالبه خواهند کرد.

وی افزود: این یک اتفاق جدید در ایران است و با استقبال خوبی هم از سوی وکلا و کارشناسان مواجه شده است. تاکنون ۷۵ نفر در قالب ۲۵ گروه ثبت‌نام کرده‌اند. به همین دلیل هم مهلت ثبت‌نام در این بخش تا ۱۵ مرداد تمدید شد.

آجرلو در پایان گفت: مراسم اختتامیه پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی یا اواخر مرداد و به مناسبت کودتای ۲۸ مرداد و یا اواسط شهریور و به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی برگزار خواهد شد.

کد مطلب: 78583
زمان انتشار: یکشنبه 12 مرداد 1399 - 08:58:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد