دادگاه لاهه

جلسات استماع صلاحیت دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده شکایت ایران علیه آمریکا از فردا( دوشنبه) آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، جمهوری اسلامی ایران تیر ماه سال ۹۷ در واکنش به اعمال تحریم‌های مجدد غیرقانونی و یکجانبه دولت آمریکا، شکایتی را علیه این کشور با استناد به نقض مفاد عهدنامه ۱۹۵۵ مودت، روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی میان دو کشور را نزد دیوان بین‌المللی دادگستری مطرح و ثبت کرد. 

جمهوری اسلامی ایران هم زمان با ثبت این شکایت از دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست کرد با توجه به آثار مخرب زیان بار و جبران ناپذیر این تصمیم دولت آمریکا در اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه که  نقض صریح مفاد و ترتیبات عهدنامه ۱۹۵۵ به شمار می‌آیند، با صدور قرار موقت خطاب  به  آمریکا، این دولت را ملزم به توقف اجرای تصمیم غیرقانونی خود تا زمان صدور رای نهایی کند.

بر این اساس، با توجه به برگزاری جلسات دادگاه، با صدور حکم علیه تحریم‌های یکجانبه و قرار موقت، دادگاه لاهه آمریکا را به رعایت حقوق ایران موظف کرد. دیوان بین‌المللی دادگستری دستور موقتی را صادر کرد و برای حفظ حقوق کشورمان ایالات متحده را ملزم کرد که نسبت به رفع موانع صادرات آزاد دارو و تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و قطعات و تجهیزات یدکی هواپیماهای مسافرتی از جمله تعمیرات و گارانتی و بازرسی لازم برای ایمنی هوانوردی را رفع کند. اما عملا آمریکا به این دستور موقت تاکنون عمل نکرده است.

پیش از این، سفارت کشورمان در هلند اعلام کرده بود که جلسات استماع مربوط به صلاحیت بین‌المللی دادگستری (ICJ) در خصوص پرونده شکایت حقوقی جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا در قضیه نقض عهدنامه مودت ۱۳۳۴ طی روزهای ۲۴ لغایت ۳۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =