تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
رئیس محکمه قضایی اطفال افغانستان: حقوق کودکان را از مجرای قضایی پیگیری می‌کنیم
چهارشنبه 15 آبان 1392 - 12:28:25 |  کودکان

رئیس محکمه قضایی اطفال افغانستان با اشاره به این مطلب که حقوق کودکان را از مجرای قضایی پیگیری می‌کنیم، گفت: جرائم اقتصادی بالاترین جرائم مربوط به حوزه کودکان ۱۶ ساله افغان است.
رئیس محکمه قضایی اطفال افغانستان: حقوق کودکان را از مجرای قضایی پیگیری می‌کنیم

به گزارش فارس، هما علیزوی درباره اقدامات صورت گرفته جهت احقاق حقوق کودکان گفت: بعد از تحولات سیاسی در افغانستان و تدوین قانون اساسی که در آن حمایت از حقوق زنان و کودکان را مدنظر قرار می‌دهد دولت مکلف شده تا درباره حقوق زنان و کودکان اقدامات اساسی انجام دهد.

وی افزود: مشکلات حفاظتی اطفال موجب تشکیل شبکه محافظتی اطفال گردید.

رئیس محکمه قضایی اطفال افغانستان تصریح کرد: بعد از تشکیل شبکه محافظتی اطفال متوجه همکاری کم بین نهادهای مربوطه شدیم.

علیزوی اظهار داشت: شرایط خاص کودکان ایجاب می‌کند تا اقدامات فوری درباره آن‌ها انجام شود. مخصوصاً وقتی پای حقوق این گروه سنی در میان باشد.

وی با اظهار خرسندی از حضور در ایران و دیدار با مسئولان دبیرخانه مرجع ملی حقوق کودک گفت: ‌این که در ایران متولی امور مربوط به کودکان قوه قضائیه است نشان می‌دهد که ایران با دقت هرچه تمام این موضوع را کارشناسی کرده است.

وی افزود: ما در این نشست به نکات قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کردیم.

رئیس محکمه قضایی اطفال افغانستان درباره زمان تشکیل مرجع ملی حقوق کودکان این کشور گفت: فعلا بحث مطالعه و کارشناسی است. باید بعد از این مرحله در مجالسی که بین ما و دولت تشکیل می‌شود بحث و پیگیری حقوق کودکان را از طریق قوه قضائیه مطرح کنیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بالاترین جرم در بین کودکان افغان مربوط به مسائل اقتصادی است که با مسائل امنیتی و البته سیاسی ارتباط دارد.

علیزوی اذعان داشت: بیشتر جرائم اقتصادی توسط کودکان زیر 16 سال انجام می‌شود که از آسیب‌پذیری این گروه سنی برای ارتکاب به جرائم اقتصادی حاکی است.

وی خاطرنشان ساخت: ‌امیدواریم ایران که در زمینه حقوق کودکان موفق بوده در کنار ما باشد.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: فارس
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 22 تیر 1399 - 03:43:28 از آدرس: