تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
نتایج معکوس عربستان از جنگ یمن
شنبه 18 مهر 1394 - 14:47:54 |  بیداری اسلامی > یمن

احمد کاظم زاده

بررسی آخرین تحولات سیاسی و میدانی جنگ یمن نشان می‌دهد در هر دو عرصه ائتلاف متجاوز به رهبری عربستان کماکان با ناکامی مواجه است و نه تنها نتوانسته هیچ یک از اهداف نظامی و سیاسی خود را از تحمیل جنگ بر یمن محقق سازد بلکه چه بسا در مقایسه با قبل از جنگ در هر دو عرصه میدانی و سیاسی در موقعیت ضعیف تری قرار گرفته و جایگاهش دچار سقوط و تنزل شده است.
در عرصه نظامی جنگی که عربستان به متحدان غربی و عربی خود قول داده بود در کمتر از دو هفته به سرانجام خواهد رساند، الان وارد هفتمین ماه خود شده است و بر همین اساس می‌توان گفت فرسایشی شدن این جنگ که با تحمیل هزینه‌های سرسام آور بر دولت‌های متجاوز به‌خصوص عربستان همراه بوده خود شکستی بزرگ برای این کشور محسوب می‌شود. عربستان که قبل ازتحمیل جنگ بر یمن بیش از ۷۰۰ میلیارد دلارذخیره ارزی در اختیار داشته اکنون طبق گزارش‌های منتشره با کسری بودجه بی‌سابقه مواجه شده است، البته بخش عمده‌ای از این ذخایر در بورس‌های کشورهای غربی از جمله امریکا سرمایه گذاری شده و اکنون این کشورها برای جلوگیری از مواجه شدن بورس‌های خود با شوک خروج سرمایه‌ها با درخواست عربستان برای خارج کردن سرمایه‌های خود مخالفند که همین امر بر مشکلات عربستان افزوده است. عربستان در چند ماه اول جنگ حملات خود را عمدتاً به عرصه هوایی محدود کرد تا از آسیب پذیری‌های خود در عرصه زمینی جلوگیری کند اما بعد از اینکه متوجه شد بدون وارد کردن نیروهای زمینی حملات هوایی بی‌نتیجه خواهد بود، برای جبران این خلأ یا نیروهای القاعده را به‌کار گرفت یا اینکه نیروهای مزدور از آفریقا یا از میان فراری‌های یمن وارد جنگ کرد تا شاید بتواند وضعیت نیروهای میدانی را تا حدودی به نفع خود تغییر دهد. در حالی که ائتلاف متجاوز به رهبری عربستان برای ورود به صنعا از استان مأرب تلاش می‌کرد اما اعضای این ائتلاف شکست سنگینی در این جبهه متحمل شدند، به گونه‌ای که بعد از حمله موشکی نیروهای یمنی به پایگاه الصافر که طبق برخی منابع بیش از 600 نظامی از اعضای ائتلاف برجای گذاشت در برخی از اعضای این ائتلاف از جمله امارات عربی متحده سه روز عزای عمومی اعلام شد. بعد از ناکامی در جبهه مأرب، اعضای ائتلاف جنگ روانی جدیدی در خصوص تسلط بر باب المندب به راه انداختند و از این طریق کوشیدند هم بر شکست‌های خود در استان مأرب سرپوش بگذارند و هم اینکه قدرت چانه زنی خود را در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل افزایش دهند و به گونه‌ای وانمود کنند که ابتکار عمل را در دست دارند. اما کسانی که تحولات جنگ یمن را خارج از رسانه‌های غربی و عربی( که به شدت تحت نفوذ و ملاحظات سیاسی عربستان قرار دارند )پیگیری می‌کنند به این واقعیت می‌رسند که تنها دستاورد عربستان از جنگ یمن جنایات گسترده‌ای است که طبق اصول و قوانین حقوق بین‌الملل مرتکب شده و عمده حملات هوایی این کشور فاقد ارزش نظامی بوده است ضمن آنکه عربستان با تجاوز نظامی خود به یمن این مجوز را به‌دست یمنی‌ها داد که وارد استان‌های یمنی الاصل عسیر، نجران و جیزان شوند که دوران تحت‌الحمایگی عربستان بر این استان‌ها در اوایل دهه 90 میلادی به پایان رسید اما در پی حق السکوتی که عربستان به دولت وقت یمن داد این قضیه مسکوت گذاشته شد و از بازپس دادن این اراضی به یمن خودداری شد. بر این اساس اگر از این منظر نیز به قضیه نگاه شود باز شکستی دیگر در کارنامه نظامی عربستان در جنگ یمن ثبت می‌شود.
در عرصه سیاسی نیز عربستان همانندعرصه نظامی نتوانسته موفقیتی کسب کند و اکنون حداکثر درخواستی که عربستان در این عرصه دارد این است که طبق قطعنامه 2216 اوضاع را به مرحله قبل از جنگ برساند و این بدین مفهوم است که از نظر ریاض بازگشت به مرحله قبل از جنگ نیز برای این کشور یک ایده‌آل است اما امکان تحقق آن در وضعیت کنونی وجود ندارد زیرا هنوز نیروهای یمنی ابتکار عمل را در عرصه میدانی در دست دارند و متناسب با آن نیز در عرصه سیاسی از قدرت چانه زنی بیشتری برخوردارند. بر این اساس تبلیغاتی که در روزهای رسانه‌های وابسته به ائتلاف متجاوز در خصوص پذیرش قطعنامه 2216 از سوی انصار الله به راه افتاده از ماهیت جنگ روانی برخوردار است. هر چند انصار الله هیچ وقت باب مذاکرات سیاسی را نبسته اما از آنجا که خود را حافظ انقلاب یمن می‌داند، لذا بعید به نظر می‌رسد به کمتر از توافقی تن در دهد که در مذاکرات میان گروه‌های سیاسی حاصل شده بود.  در مجموع از آنچه که گفته شد در هیچ یک از حوزه‌های میدانی و سیاسی جنگ یمن دستاورد مشخصی برای عربستان قابل تصور نیست، این نشان می‌دهد که ورود عربستان به این جنگ از همان ابتدا با شکست همراه بوده و هرچه جنگ ادامه یابد و طولانی شود بر گستره این شکست‌ها افزوده خواهد شد.

منبع: روزنامه جوان


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: جوان
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 19 مرداد 1399 - 15:43:43 از آدرس: