تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
شمار قربانیان وبا در یمن از مرز 1100 تن گذشت
چهارشنبه 31 خرداد 1396 - 08:59:19 |  حقوق بشر  > جهان

سازمان بهداشت جهانی سه شنبه شب اعلام کرد: حدود یکهزار و 170 تن در یمن جان خود را براثر ابتلا به وبا از دست داده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، «طارق جزارویچ» سخنگوی این نهاد بین المللی تاکید کرد:‌ جنگ خانمان سوز یمن سبب شده است تا مقابله با انتشار وبا در یمن دشوارتر شود.
جزارویچ افزود: شمار مبتلایان به وبا همچنان رو به افزایش است، به طوری که روزانه شاهد دو هزار فرد مشکوک به وبا هستیم و این امر نشان می دهد که یمن یکی از کشورهایی است که گسترش وبا بیشترین سرعت را دارد.
همچنین سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که تا پایان سال جاری میلادی، حدود 250 هزار تن به این بیماری مبتلا شوند و دو سوم مردم یمن نیز در معرض قحطی قرار می گیرند.
در عین حال، ‌سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کرد که 26 تن کمک های پزشکی از طریق فرودگاه بین المللی صنعا وارد این کشور شده است.
شهروندان یمن به علت شیوع وبا در این کشور با کمبود شدید دارو و تجهیزات پزشکی مواجه هستند.
عربستان همراه با چند کشور دیگر از روز ششم فروردین سال 94 اقدام به حمله نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرد.
پس از قطع روابط دیپلماتیک عربستان با قطر در دوشنبه گذشته (15 خرداد 96) نظامیان قطری به کار خود در چارچوب ائتلاف موسوم به ائتلاف عربی پایان دادند و خاک یمن را ترک کردند.
حمله ائتلاف با هدف بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت صورت گرفت.
این تجاوز نظامی علاوه بر ویرانی تمامی زیرساخت های یمن و کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، مردم این کشور به ویژه کودکان را در معرض گسترش کم سابقه بیماری‌های خطرناک و کشنده از جمله وبا و گرسنگی قرار داده است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ جمعه 20 تیر 1399 - 17:23:22 از آدرس: