تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
درگیری قبیله ای در سودان جنوبی 170 کشته برجای گذاشت
چهارشنبه 22 آذر 1396 - 11:24:58 |  حقوق بشر  > جهان

'داروی مابور' یکی از نمایندگان ایالت دریاچه های بزرگ سودان جنوبی اعلام کرد که در جریان درگیری های قبیله ای در این منطقه در یک هفته گذشته، 170 نفر کشته و حدود 200 تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری شبکه 'فرانس 24'، در پی این درگیری ها، دولت سودان جنوبی در این منطقه حالت فوق العاده اعلام کرده و در مناطق پرتنش که شاهد غارت و تعرض به زنان و ربودن کودکان است، نیروی نظامی مستقر کرده است.
داروی مابور نماینده مجلس سودان جنوبی در این ارتباط گفت: شغل ساکنان این منطقه قبیله ای در 250 کیلومتری شمال غرب 'جوبا' پایتخت سودان جنوبی، دامداری است و قبایل مختلف در خصوص چراگاه ها با هم در رقابت هستند .
مقام های محلی جمعه گذشته شمار کشته های این درگیری ها میان قبایل 'إثنیات الدینکا'، 'روب' و 'باکام' در ایالت دریاچه های بزرگ سودان جنوبی را که ششم دسامبر(15 آذر) آغاز شده، 60 تن اعلام کرده بودند .
'اتنی ویک' سخنگوی ریاست جمهوری سودان جنوبی در پی اعلام حالت فوق العده در این منطقه و استقرار نظامیان در آن، گفت: هدف از اعلام حالت فوق العاده، توقف خشونت ها است ، زیرا شمار زیادی از غیر نظامیان به دلیل درگیری های خشونت آمیز و سخت، در خانه هایشان به محاصره در آمده اند.
'پل ماشوک' وزیر اطلاع رسانی سودان جنوبی نیز در این خصوص گفت: تعدادی از خانه ها به آتش کشیده شده و ساکنان برخی روستاها ناچار به فرار از محل زندگیشان شده اند.
چوپانان قبایل رقیب در سودان جنوبی بسیار با هم درگیری می شوند و در جران این درگیری ها ، هر طرف اقدام به سرقت دام ها، غارت اموال طرف مقابل، تعرض به زنان و ربودن کودکان می کند که این آتش انتقام گیری را شعله ورتر می کند و باعث ناامنی در این کشور می شود .
سودان جنوبی در سال 2011میلادی از سودان جدا شد. از ابتدای سال 2013میلادی که جنگ های داخلی در این کشور میان طرفداران 'سالوا کر' رئیس جمهوری و 'ریک ماشار' معاون سابقش آغاز شد، اقتصاد وابسته به نفت آن دچار فروپاشی شد و با بالا رفتن نرخ تورم، فقر مردم نیز افزایش یافت.
درگیری ها در این کشور تازه استقلال یافته ده ها هزار کشته و میلیون ها آواره در پی داشته است.
شمار سودانی های نیازمند به کمک های غذایی چهار میلیون و 800 هزار نفر تخمین زده شده است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ سه شنبه 6 خرداد 1399 - 12:54:02 از آدرس: