تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
هشدار گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره فقر گسترده در آمریکا
یکشنبه 26 آذر 1396 - 11:05:05 |  پایش

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور فقر شدید و حقوق بشر گفت: ایالات متحده که یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان و "سرزمین موقعیت" نامیده می شد در معرض تبدیل شدن به سرزمین نابرابری است.
هشدار گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره فقر گسترده در آمریکا

 به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از تارنمای کمیسر عالی حقوق بشر، فیلیپ آلستون، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور فقر شدید و حقوق بشر، ایالات متحده که یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان و "سرزمین موقعیت" نامیده می شد را در معرض تبدیل شدن به سرزمین نابرابری دانست.

فیلیپ آلستون پس از یک مأموریت تحقیق دو هفته ای در کالیفرنیا، آلاباما، جورجیا، ویرجینیا غربی و واشنگتن دی سی، و همچنین پورتوریکو، در بیانیه ای هشدار داد که فقر در امریکا به شدت وجود دارد. کارشناس مستقل حقوق بشر که از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تعیین شده است، گفت: «رویای آمریکایی به سرعت در حال تبدیل شدن به توهم آمریکایی است، زیرا ایالات متحده در حال حاضر پایین ترین نرخ تحرک اجتماعی در کشورهای ثروتمندجهان را داراست. هیچ کشور توسعه یافته دیگری وجود ندارد که رای دهندگان در نهایت تاثیرات کمی بر پیامدهای سیاسی کشور داشته باشند. هیچ کشور توسعه یافته ای وجود ندارد که در آن بسیاری از شهروندان در پشت دروازه تصمیم گیری دولتها قرار داشته باشند. "
 آخرین آمار رسمی اداره آمار ایالات متحده در سپتامبر 2017 نشان داد که بیش از 40 میلیون نفر - بیش از یک نفر در هشت آمریکایی - در فقر زندگی می کنند. تقریبا نیمی از آن، در فقر مطلق زندگی می کنند و درآمد گزارش شده خانواده کمتر از نصف آستانۀ فقر است. آقای آلستون گفت که فقرا فقط به گروه های اقلیت قومی تعلق ندارند بلکه در حقیقت هشت میلیون سفیدپوست بیشتر از آفریقایی-آمریکایی ها در فقر زندگی می کنند. وی گفت: "چهره فقر در آمریکا نه تنها سیاه یا اسپانیایی، بلکه سفید، آسیایی و بسیاری از رنگ های دیگر است."

گزارشگر ویژه ابراز تاسف کرد که تغییرات پیشنهاد شده در جهت سیاستهای مالیاتی و رفاهی ایالات متحده، می تواند پیامدهای ویران کننده ای برای 20 درصد از آمریکایی های فقیر داشته باشد. آقای الستون گفت: " اصلاحات مالیاتی پیشنهادی، سریعترین راه تبدیل شدن امریکا، به نابرابر ترین جامعه در جهان است. این امر تا حد زیادی سطح نابرابری ثروت و درآمد را بین ثروتمندترین افراد و آمریکایی های فقیر افزایش خواهد داد. در برنامه پیش بینی شده توسط رئیس جمهور ترامپ کاهش قابل ملاحظه ای در رفاه وجود دارد که در حال حاضر توسط دولت شروع به اجرا شده و اساسا این برنامه در حال حاضر پر از نقاط آسیب پذیر است. "

 گزارش نهایی آقای آلستون در مورد سفر وی به ایالات متحده در بهار 2018 در دسترس خواهد بود و در ژوئن 2018 به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد. آقای فیلیپ آلستون (از استرالیا) وظیفه خود را به عنوان گزارشگر ویژه فقر و حقوق بشر در ژوئن 2014 آغاز کرد. به عنوان گزارشگر ویژه، او بخشی از آنچه که به عنوان رویه ویژه شورای حقوق بشر شناخته می شود، است. رویه های ویژه، شامل کارشناسان مستقل در نظام حقوق بشر سازمان ملل، نام عمومی موسسات مستقل کنکاش و نظارت شورا است که در هر کشور خاص یا مسائل موضوعی خاص در همه نقاط جهان کار می کنند. کارشناسان رویه های ویژه به طور داوطلبانه کار می کنند؛ آنها کارکنان سازمان ملل نیستند و برای کارشان حقوق و دستمزد دریافت نمی کنند. آنها مستقل از دولت خود هستند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1399 - 19:54:36 از آدرس: