تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سخنرانی رئیس کمیسیون حقوق بشر در امور سودان جنوبی در افتتاحیه کنفرانس ژنو
یکشنبه 26 آذر 1396 - 11:15:41 |  پایش

رئیس کمیسیون حقوق بشر در امور سودان جنوبی در افتتاحیه کنفرانس مطبوعاتی این کمیسیون واقعیت ها و شرایط نقض حقوق بشر در این کشور را تشریح کرد.

به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از تارنمای کمیسر عالی، یاسمین سوکا، رئیس کمیسیون حقوق بشر در امورسودان جنوبی (CHRSS) در افتتاحیه کنفرانسی مطبوعاتی در این خصوص، ضمن یادآوری این که کمیسیون حقوق بشر در سودان جنوبی، یک نهاد مستقل است که توسط شورای حقوق بشر در ژنو تعیین شده تا واقعیت ها و شرایط نقض و سوء استفاده از حقوق بشر و جنایات مربوطه را تعیین کند، بیان کرد: "ما قصد داریم این کار را با جمع آوری و حفظ شواهد و با پایان دادن به مصونیت دست اندرکاران انجام دهیم. امروز که چهارمین سالگرد جنگ در سودان جنوبی است، کمیسیون از این بابت تاسف خود را ابراز کرده و همبستگی خود با مردم سودان جنوبی برای از دست دادن بخشی از زندگی و معیشتی که آنها از آن رنج می برند، را اعلام می دارد. ما از کسانی که در این هفته با آنها ملاقات کردیم سپاسگزاریم و قدردانی می کنیم، از جمله از بازماندگانی که شواهد خود را با ما به اشتراک گذاشتند. ما به داستان هایی گوش دادیم که فقط شامل حملات علیه غیرنظامیان نبود، بلکه غارت، تجاوز جنسی و خشونت جنسی، و همچنین سوزاندن روستاها، حملات ددمنشانه، ربودن زنان و کودکان، عدم دسترسی به غذا و آموزش و پرورش بود. این دیگر فقط به یک یا چند قسمت جنوبی سودان محدود نمی شود؛ این واقعیات در سراسر جنوب سودان اتفاق می افتد. افرادی که با آنها ملاقات کردیم، توضیح دادند که آنها از خانه هایشان مجبور به ترک شدند و چگونه روستاها سوخت. زمانی که همه چیز سوخته است شما از خودتان سوال می کنید: «وقتی مردم این جنگ را پایان می دهند، چگونه زندگی خود را بازسازی می کنند؛ زیرا ویرانی بسیار زیاد است»."

 او در ادامه افزود: "کمیسیون شوکه شد وقتی داستان های تجاوز مردان و زنان جوان در مقابل اعضای خانواده خود، را شنید. بسیاری از این جنایات عمدی بوده تا شوهر شاهد این باشد که همسرش مورد تجاوز قرار گرفته یا زن ببیند که پسرش مورد تجاوز قرار می گیرد ... بخشی از این تلاش ها برای نابودی خواسته های اجتماعی است. بسیاری از رهبران جامعه، که با ما صحبت کردند، می پرسیدند: «پس از این نوع وحشت ها، چگونه جامعه را بازسازی کنیم؟» "

 وی در پایان بیان داشت: "مهمترین چیز پیدا کردن راهی برای پایان دادن به جنگ و پیاده سازی صلحی پایدار برای سودان جنوبی است. چهار سال از زمان جنگ در سودان جنوبی سپری شده است. مباحث احیای توسعه IGAD از این هفته از سر گرفته می شود که به نظر من به صراحت یکی از فرصت های پایان دادن به این درگیری و برقراری صلح است."


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 29 دی 1398 - 19:25:30 از آدرس: