تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای توقف مصونیت شکنجه گران در امریکا
دوشنبه 27 آذر 1396 - 10:54:13 |  پایش

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه شکنجه خواستار توقف مصونیت شکنجه گران آمریکایی شد.
درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای توقف مصونیت شکنجه گران در امریکا

به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از تارنمای کمیسر عالی، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه شکنجه، نیلز ملزر، از ایالات متحده خواست تا سیاست های فراگیر برای مصونیت از جنایات شکنجه برای مقامات آمریکایی را متوقف کند.

نیلس ملزر گفت: "در سال 2014، یک کمیته در مجلس سنای ایالات متحده در مورد برنامه بازداشت و بازجویی در سازمان سیا و استفاده از شکنجه در زندان های ایالات متحده، گزارش داده است. با این حال، تا به امروز عدالت برای مرتکبین و سیاستگذاران این جنایات اجرا نشده و قربانیان، هزینه های جبران خسارت یا بازپروری دریافت نکرده اند."

وی تصریح کرد که او به ویژه در رابطه با بازداشت شدگانی که در انزوای کامل و طولانی هستند، نگران است.

ملزر در مورد عمار البولوچی که بارها در گزارش سنا نامش برده شده، گفت که او سه سال و نیم در سیا متحمل شکنجه های بی رحمانه بوده و پس از آن نیز بدرفتاری ها با وی ادامه دارد. علاوه بر اثرات بلند مدت شکنجه های گذشته، گفته شده که امواج و ارتعاشات باعث اختلالات جسمی و روانی وی نیز شده است."

 گزارشگر ویژه به مقامات آمریکایی یادآوری کرد که ممنوعیت شکنجه و بدرفتاری، مطلق است و هیچگونه استثنائی برای آن مجاز نیست.

وی تاکید کرد: "این یکی از اساسی ترین قوانین بین المللی است و نقض آن در میان جدی ترین جنایات بین المللی، از جمله جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی، ذکر شده است. هیچ شرایطی، هرچند استثنایی نمی تواند برای توجیه شکنجه استفاده شود. از دادگاه نورمبرگ تا تشکیل دادگاه های جنایات جنگی سازمان ملل متحد، ایالات متحده به طور قاطع در مبارزه با عدم مصونیت شکنجه گران، در سراسر جهان نقش داشته است. از همین رو اکنون از ایالات متحده میخواهیم که به رویه خود ادامه دهد و این بار مجرمان خود را به پیشگاه عدالت بیاورد."

 وی افزود: "جامعه ای که از طریق شکنجه و سوء استفاده سیاه می شود، تنها زمانی می تواند بهبود یابد که قربانیان قادر به دریافت کامل هزینه های جبران خسارت و توانبخشی شوند." گزارشگر ویژه درخواست خود را برای بازجویی رسمی در زندان گوانتانامو و برای مصاحبه با زندانیان تجدید کرد.

او در پایان اظهاراتش گفت: "بسیار متاسفم که علیرغم درخواست های مکرر برای بازدید طبق منشور سازمان ملل، به طور مداوم از دسترسی به گوانتانامو و سایر مکانهای امنیتی جلوگیری می شود."


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 25 تیر 1399 - 05:32:08 از آدرس: