تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سودان درباره کشته شدن یک دانش‌آموز در اعتراض‌ها تحقیق می‌کند
دوشنبه 18 دی 1396 - 11:07:22 |  حقوق بشر  > جهان

یکی از مقامات سودان اعلام کرد، در پی اعتراض‌های دانشجویی و دانش‌آموزی و کشته شدن یک تن از آنها، دولت کمیته‌ای برای بررسی علت این حادثه تشکیل داده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، فضل المولی الهجا، از مقامات دولت سودان اعلام کرد، دولت کمیته‌ای درباره کشته شدن یک دانش‌آموز و زخمی شدن شش تن دیگر در اعتراض‌های اخیر، تشکیل داده است.

این مقام سودانی در بیانیه‌ای بر بازگشت امنیت به شهرهای آشوب زده تاکید کرد و گفت، طرف‌هایی سعی کردند در این حوادث دانش آموزان را پیش بیندازند.

پلیس سودان در خارطوم پایتخت نیز صدها دانشجو را که برای اعتراض به افزایش قیمت نان به خیابان‌ها آمده بودند را با استفاده از گاز اشک‌آور متفرق کرده و خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به این دانشگاه را بست.

پس از گذشت چند ماه‌ از تصمیم آمریکا مبنی بر لغو تحریم‌های سودان، خارطوم در راستای توسعه اقتصادی خود، سلسله اصلاحات اقتصادی را همسو با توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول آغاز کرده است. این امر باعث افزایش قیمت برخی کالاها و اعتراض‌های مردمی شده است.

خارطوم و دیگر شهرهای سودان در سپتامبر ۲۰۱۳ نیز در اعتراض به افزایش قیمت نان و سوخت دست به تظاهرات خشونت‌آمیز زدند که در اثر آن ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.

برداشته شدن یارانه دولت از نان بخشی از برنامه صرفه‌جویی است که سودان در راستای مقابله با افزایش تورم  ۲۵ درصدی و کاهش شدید قیمت پول ملی است که بر واردات تاثیر گذاشته است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 1 آبان 1398 - 19:08:21 از آدرس: