تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
جنجال بر سرمرگ کارتن خواب ها در پاریس و لندن
یکشنبه 29 بهمن 1396 - 11:10:05 |  حقوق بشر  > جهان

در یک دهه اخیر، تعداد کارتن‌خواب‌هایی که در خیابان‌های شهرهای مختلف انگلیس روزگار می‌گذرانند حدود ۲۰ برابر شده است.
جنجال بر سرمرگ کارتن خواب ها در پاریس و لندن

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از یورونیوز، طی 10 سال اخیر تعداد کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌های در شهرهای بزرگ اروپایی همچون پاریس و لندن افزایش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است؛ به گونه‌ای که مقامات شهری در این دو پایتخت اروپایی تصمیم گرفته‌اند اقدامات مؤثرتری را برای مبارزه با این بحران انسانی در پیش بگیرند.

در همین راستا نزدیک به ۲۰۰۰ نفر مددکار اجتماعی که نزدیک به ۱۷۰۰ آنها را افراد داوطلب تشکیل می دادند در سراسر شهر پاریس از روز جمعه به کمک کارتن خواب‌ها رفته اند. کمک هایی که در چارچوب طرح شهرداری پاریس، همیاری با محرومان، انجام می گیرد. ان ایدالگو، شهردار پاریس می گوید کمک به کارتن خواب‌های شهر پاریس در زمره اولویت‌های اصلی اوست. از دست چنین پروژه هایی برای کمک به کارتن خواب‌ها پیشتر در کلان شهرهایی از جمله نیویورک، مکزیکو و بروکسل انجام شده است.

در شش هفته گذشته نزدیک به بیست کارتن خواب در خیابان‌های پاریس جان باخته اند. در حالی که عمر متوسط در جامعه فرانسه ۸۰ سال می باشد ولی عمر متوسط در میان کارتن خواب‌ها از ۴۸ سال تجاوز نمی کند.

همزمان مرگ یک کارتن خواب در ایستگاه متروی وست مینیستر، پارلمان بریتانیا، باعث شده است تا بار دیگر مساله کارتن خواب‌ها در لندن رسانه‌ای شود و موضوع انتقادات مخالفان شهرداری و همچنین دولت محافظه کار بریتانیا. 

در حالیکه در سراسر بریتانیا در سال ۲۰۰۵ تنها ۴۰۰ نفر کارتن خواب بودند امروز این تعداد به بیشتر از هشت هزار نفر رسیده است. روزنامه گاردین چاپ لندن می نویسد در صورت ادامه سیاست‌های فعلی دولت بریتانیا تا سال ۲۰۳۰ تعداد بی‌خانمان‌ها می تواند از ۳۰ هزار نفر در این کشور تجاوز کند.

طبق سرشماری‌های دولتی در سال گذشته میلادی تعداد افراد بی‌خانمان بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر در سراسر بریتانیا بوده است. نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر از این تعداد افراد بی‌خانمان را جوانان و کودکان تشکیل می دهند. بحران پناهجویان در سالهای اخیر به مشکلات اضافه کرده است و در برخی موارد موجب تنش‌های فراوان میان پناهجویان بی‌خانمان و کارتن خواب‌ها شده است. مثلا در فرانسه، بسیاری از احزاب راست گرای افراطی، از جمله جبهه ملی، که تا قبل از بحران پناهجویان اصلا دغدغه کارتن خواب‌ها را نداشته اند امروز در نفی حضور سیاست‌های مهاجرتی ادعا می کنند که تمام بودجه کمک به کارتن خواب‌ها امروز صرف پناهجویان می شود. البته بارها شهرداری پاریس بارها این اتهامات را انکار کرده است. 

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ سه شنبه 24 تیر 1399 - 23:02:51 از آدرس: