تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
اقدام آمریکا با چراغ سبز سعودی بود| رژیم صهیونیستی و آمریکا از ضعف جهان عرب سواستفاده می کنند
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 - 07:36:05 |  حقوق بشر  > جهان

یک دیپلمات پیشکسوت کشورمان درباره مسائل فلسطین معتقد است که پشت پرده آن سعودی و دولت های مرتجع منطقه قرار دارد.
اقدام  آمریکا با چراغ سبز سعودی بود| رژیم صهیونیستی و آمریکا از ضعف جهان عرب سواستفاده می کنند

زهره نوروزپور: روز گذشته در سالرزو تاسیس رژیم غاصب صهیونیستی که روز نکبت نامگذاری شده است مصادف شد با افتتاح سفارت آمریکا در قدس، اقدامی که از سوی جامعه جهانی به شدت محکوم شد. اتحادیه اروپا این اقدام را اشغال بیت المقدس نامید و فرانسه نیز گفت اقدام رئیس جمهوری آمریکا باعث تاسف است و فرانسه هیچگونه حمایتی نخواهد کرد. این مساله باعث برافروخته شدن آتش خشم و نفرت علیه فلسطینی های حاضر در تظاهرت بازگشت بود کی طی آن 59 شهید و هزاران زخمی برجای ماند.

در اینباره حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت خارجه و سفیر سابق ایران در امارات متحده عربی به پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر گفت: «اقدام تازه آمریکا در انتقال سفار از تل آویو به قدس، یک اقدامی است مغایر و مخالف کلیه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، امریکا به عنوان یک عضو دائم باید خودشس حراست کند از مصوبه های شورای امنیت است. اما اقای ترامپ با کارهایی که این روزها انجام می دهد با هیچ هنجار بین المللی و هیچ روند طبیعی در دنیای ارتباطات موافق نیست.»


وی در ادامه بیان کرد: «خروج یکجانبه از برجام موضوع معاهده پاریس و این هم یک نمونه دیگر. روشن است که این امر تشنج و درگیری را در منطقه بیشتر خواهد کرد. اقدامات ترامپ را اتحادیه اروپا هم نپذیرفت و بیت المقدس را یک شهر اشغالی توصیف کرد و اعلام کرد با اقدامات ترامپ موافق نیستند. حتی  در مراسم دعوت افتتاحیه سفارت امریکا در قدس بیش از نیمی از مدعوین شرکت نکردند.
این اتفاق که افتاد همزمان با روز نکبت بود روز به اصطلاح جنبش بازگشت به خانه که از مدت ها قبل شاهد تظاهرات گسترده فلسطینی ها بودیم.
امریکایی ها از عدم توفیق در پیشبرد اهداف پروسه صلح خاورمیانه عصبانی هستند و به همین دلیل دست به چنین اقدامی زدند. بیشتر اقدامات اینچنینی ناشی از خشم آن ها در ناکامی پیشبرد سیاست های خود در منطقه است.»


سفیر سابق کشورمان در امارات متحده در تحلیل خود افزود: «اقدام امریکا را نمی توان بدون سایر تحولات در منطقه دید.  امریکایی ها الان یک مثلث با حضور سعودی و اسرائیل تشکیل داده اند.
اینها با توافق ها و مذاکرات پشت پرده با دولت سعودی و بعضی از مرتجعین دیگر این اقدام را انجام دادند. از سعودی چراغ سبز گرفتند کما اینکه از مدت ها قبل رابطه داشتند و میبنیم که الان علنی شده است.عجیب است که رژیم سعودی هم امکانات مالی به دولت آمریکا میدهد هم اینکه درکنار این حمایت امتیازات سیاسی می دهد . که این خیلی باعث تاسف است.  البته به نظر می رسد درگیری ها در منطقه  با اقدام ترامپ بیشتر خواهد شد. کینه و اختلافات در میان کشورهای منطقه که حملات رژیم صهیونیستی به سوریه نمونه ای از آن بود.


آصفی با اشاره به تشدید بحران ها در منطقه خصوصا سوریه گفت: «قاعدتا سوریه اتش زیر خاکستر است، اگر قدرتهای بزرگ کاری نکنند ممکن است شاهد اتفاقات نا خوشایندی باشیم. اقدامات نسنجیده ترامپ، باعث شعله ور شدن بحران های منطقه می شود. البته امریکا مانند گذشته نمیتوانند انطور که دلشان می خواهد رژیم صهیونیستی را از باتلاقی که در ان گرفتار شده است نجات دهند.
واکنش اعراب مرتجع منفعلانه و بعضا جانبدارانه بود و رژیم صهیونیستی و امریکا از همین ضعف و انفعال جهان اسلام ، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب سو استفاده میکنند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1399 - 20:21:27 از آدرس: