تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
فلسطین به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی پیوست
چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 16:49:26 |  حقوق بشر  > جهان

تشکیلات خودگردان فلسطین اخیرا درخواست عضویت خود را به کنوانسیون سلاح های شیمیایی ارائه کرده بود که به این ترتیب صد و نود و سومین کشور امضاء کننده این کنوانسیون شد.
فلسطین به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی پیوست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان منع تسلیحات شیمیایی روز چهارشنبه از پیوستن فلسطین به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی خبر داد.
سخنگوی این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد: دولت فلسطین درخواست عضویت خود را به کنوانسیون سلاح های شیمیایی ارائه کرده بود. به این ترتیب فلسطین صد و نود و سومین کشور امضا کننده این کنوانسیون شد. 
تشکیلات خودگردان فلسطین که برای تشکیل یک کشور می جنگد، درصدد است در نهادهای بین المللی به رسمیت شناخته شود. اسرائیل به شکلی سازمان یافته با این تلاش ها مخالف است و به این منظور تبلیغات دیپلماتیک فشرده ای را انجام می دهد.
فلسطینی ها از سال 2012 جایگاه کشور ناظر غیر عضو را در سازمان ملل متحد دارند و بنا بر اعلام وزارت امور خارجه فلسطین تاکنون به بیش از 50 سازمان بین المللی و توافقنامه پیوسته اند. فلسطینی ها ماه سپتامبر به عضویت اینترپل ( سازمان همکاری پلیس بین المللی ) در آمدند.
کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی در 192 کشور به اجرا در آمده است و بیش از 96 درصد از انبارهای اعلام شده سلاح های شیمیایی در جهان تحت نظارت سازمان منع سلاح های شیمیایی از بین رفته است. سازمان منع سلاح های شیمیایی اعلام کرد الحاق فلسطین به این کنوانسیون 16 ژوئن اجرایی خواهد شد. پیوستن فلسطین به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی یک روز پس از حضور ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطین در دیوان کیفری بین المللی ( که مقر آن در لاهه است ) اعلام شد. مالکی برای تسلیم درخواستی به منظور آغاز تحقیق درباره جنایات جنگی احتمالی اسرائیل به لاهه رفته بود.

منبع: صدا و سیما


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: واحد مرکزی خبر
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 05:35:42 از آدرس: