تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
توهم کاخ سفید
شنبه 5 خرداد 1397 - 09:22:45 |  حقوق بشر  > ایران

عباس حاجی نجار

آنچه را که در مورد بیان شروط مورد نظر کاخ سفید توسط پمپئو نسبت به ایران تعجب‌برانگیزتر است، این است که این مواضع از سوی کسی مطرح شده است که سال‌ها هدایت گسترده‌ترین سازمان جاسوسی جهان یعنی سازمان سیا را بر عهده داشته و طی دو دهه اخیر چندین بار عدم انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط این سازمان و دیگر نهادهای اطلاعاتی جامعه امریکا مورد تأکید قرار گرفته و حتی خود او قبل از تصدی وزارت امور خارجه امریکا در دو ماه قبل رسماً عدم انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران را مورد تأکید قرار داده بود.
آنچه به طور قطع در مورد مواضع اخیر پمپئو که روز دوشنبه در اندیشکده بریتیج در قالب یک بیانیه تبلیغاتی مطرح شد می‌توان گفت این است که پمپئو در این سخنان، انشای نوشته شده توسط مثلث شوم منافقین، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها را بازخوانی و البته تلاش کرده است برای ادعاهای ترامپ و چرایی خروج او از برجام مستندسازی کند.
نکته‌ای را که ترامپ و دیگر تنظیم‌کنندگان این بیانیه از آن غفلت کرده‌اند، این است که شاخصه‌هایی را به عنوان نقاط ضعف برای ایران مطرح کرده‌اند که به خاطر آن باید در برابر امریکا تسلیم شود که همگی نقاط قوتی است که ترامپ بارها بر استیصال امریکا در برابر آن اذعان کرده و به قول خود هر جای منطقه می‌رود با عقبه‌ها و سرپل‌های جمهوری اسلامی مواجه می‌شود و حالا او و وزیر خارجه‌اش انتظار دارند که ایران با کنار گذاشتن این نقاط قوت، تسلیم مذاکره دیگری با امریکایی‌ها شود تا به زعم پمپئو به ایران تضمین داده و نسبت به مسائل اقتصادی ایران گشایش ایجاد کند.
نکته احمقانه‌تر در این گزارش این است که کسانی که مظهر بدعهدی بوده و همین چند روز قبل با خروج از برجام به همه عهدهای گذشته کاخ سفید پشت پا زدند، به ایران وعده می‌دهند که اگر تسلیم امریکا شود تضمین می‌دهند و شاهد مثال را هم تعامل جدید رهبر کره‌شمالی می‌آورد که به زعم او قرار است در آینده تسلیم ترامپ شده و فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند. چند عامل را در این نوع برخورد می‌توان مؤثر دانست:
1- بخشی از فزون‌طلبی‌های ترامپ ناشی از عملکرد سران بزدل شیخ‌نشین‌های خلیج فارس است که با یک تشر او ناچار شدند هم هزینه حضور متجاوزانه امریکا در منطقه را تأمین و هم برای رونق کارخانه‌های اسلحه‌سازی امریکا سفارش تسلیحات بدهند. این رفتار ترامپ را نیز به این توهم رساند که می‌تواند برای مذاکره با ایران شرط تعیین کند.
2- برآورد غلط از تأثیرگذاری تحریم‌های اقتصادی بر مردم ایران دومین عامل توهم ترامپ و پمپئو است. وزیر خارجه امریکا در این سخنان با به‌کار بردن واژه‌هایی نظیر شدیدترین و قوی‌ترین تحریم‌ها یا «فشار مالی شدید و بی‌سابقه» به نوعی تلاش کرده است، تهدیدات خود را باورپذیر کند و این در حالی است که ساکنان سلف کاخ سفید حتی از واژه فلج‌کننده‌ترین تحریم‌ها علیه ایران استفاده و سعی در کاربرد آن داشتند که البته موفق نبودند و این در حالی است که امریکا نه اجماع گذشته کشورها را با خود دارد و از سوی دیگر ایران با تعاملات دوجانبه توانسته است زمینه بسیاری از تحریم‌ها را خنثی کند.
3- برآورد غلط از محیط داخلی ایران که این نیز متأثر از فضاسازی منافقین و صهیونیست‌ها برای کاخ سفید است، عامل دیگر در اتخاذ این مواضع است.
این برآورد غلط که حتی در نشریه هیل وابسته به کنگره امریکا که وظیفه خط‌دهی به نمایندگان کنگره را دارد، نیز دیده‌ می‌شود که به آنها هم القا شده که نظام ایران از داخل در حال فروپاشی است. همین برآورد سبب شده بود که هفته گذشته بعد از حوادث کازرون، رئیس دستگاه دیپلماسی امریکا شتابزده وارد صحنه شده و از تحرکات معدود افراد وابسته که در ذیل یک مطالبه شهروندی مردم کازرون برخی تحرکات ضدامنیتی خود را سامان داده بودند حمایت کند و این در حالی است که هم در این حادثه و هم در حوادث دی‌ماه گذشته، هنگامی‌که توده‌های مردم مؤمن و انقلابی بر اهداف تفرقه‌افکنانه تعدادی از افراد نفوذی گروهک‌ها واقف شدند به سرعت صف خود را جدا کرده و حتی خود به مقابله با آشوب‌ها پرداختند.
4- عدم شناخت مسائل منطقه نیز یکی دیگر از زمینه‌های خطای فاحش رئیس دستگاه دیپلماسی امریکاست، چراکه او در حالی حزب‌الله را گروه تروریستی می‌داند و ایران باید همکاری‌اش را با او قطع کند که حزب‌الله در انتخابات اخیر لبنان بهترین کارنامه را داشته و در مقایسه با دیگر گروه‌ها و جریان‌های این کشور، از پشتوانه مردمی بیشتری برخوردار است یا اینکه می‌گوید ایران به دولت عراق اجازه خلع سلاح شبه‌نظامیان شیعه را بدهد و این در حالی است که فهرست مرتبط با نیروهای مقاومت عراق به لحاظ اینکه اولین بار است که در صحنه انتخابات این کشور وارد شد، از بهترین کارنامه برخوردار است و خود بخشی از دولت عراق است و نیازی نیست که ایران بخواهد در مورد خلع سلاح آنها نظر بدهد.
5- اما نکته‌ای که نمی‌توان نسبت به آن اغماض کرد، مستندسازی‌ای است که برخی از رسانه‌ها و نخبگان با مواضع نسنجیده خود نسبت به مسائل داخلی و در سیاه‌نمایی و القای ناتوانی کشور در حل برخی مشکلات و رفع نارسایی‌‌ها برای دشمن می‌کنند، به گونه‌ای که منشأ بسیاری از تحلیل‌های آنها خروجی‌های همین رسانه‌‌ها و یا مواضع مسئولین ناتوانی است که در حالی که صلاحیت این ابراز نظر یا آن مسئولیت را ندارند، برای القائات دشمنان بسترسازی می‌کنند. تردیدی در این نیست که دشمن تلاش دارد جنگ اقتصادی سنگینی را بر ما تحمیل کند و به زعم خود اراده مردم ما را در مقاومت شکسته و از مردم ایران امتیاز بگیرد اما تجربه تاریخی مردم ایران در دوران دفاع مقدس و حتی چهار دهه تحمل انواع تحریم‌های اقتصادی نشان داده است که مردم ایران تمام آن تهدیدات و چالش را به یک فرصت تبدیل کرده و بر سرمایه‌های مادی و معنوی نظام افزوده‌اند و شرایط کنونی نیز به طور قطع به فرصتی برای اعتلای بیشتر نظام و شکست دشمنان انقلاب تبدیل خواهد شد و ترامپ و پمپئو همچون رؤسای سلف کاخ سفید، آرزوی تسلیم ایران را به گور خواهند برد.

منبع: روزنامه جوان


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: جوان
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1399 - 12:22:38 از آدرس: