تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
هشدار گوترش درباره کسری بودجه آنروا
سه شنبه 5 تیر 1397 - 12:13:23 |  حقوق بشر  > جهان

دبیرکل سازمان ملل درباره کسری بودجه آژانس امداد و اقدام سازمان ملل به آوارگان فلسطینی موسوم به آنروا هشدار داد و گفت: این کاهش به نا امیدی در منطقه و بی ثباتی در جهان منجر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، سازمان ملل اعلام کرد با وجود افزایش کمک‌های مالی به آنروا برای جبران کاهش کمک مالی آمریکا به این آژانس، آنروا امسال با بیش از ۲۰۰ میلیون دلار کسری بودجه روبه رو است.
میروسلاو لایچاک، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل روز دوشنبه در کنفرانس کمک کنندگان در نیویورک هشدار داد اگر این کسری بودجه تامین نشود احتمال دارد مدارسی که آنروا اداره می‌کند در ماه اوت بازگشایی نشوند. وی افزود فعالیت‌های بشردوستانه در کرانه باختری و غزه در خطر هستند.
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل هم گفت: عدم تامین منابع مالی لازم موجب مشکلات بیشتر برای این آوارگان، ناامیدی بیشتر در منطقه و بی ثباتی بیشتر در جهان می‌شود.
وی تاکید کرد نباید دانش آموزان (آواره فلسطینی) را رها کرد باید با تمام توان تلاش کرد تا تامین مواد غذایی آن‌ها ادامه یابد، مدارس باز بمانند و مردم امیدشان را از دست ندهند.
­آمریکا ابتدای امسال ۲۵۰ میلیون دلار کمک مالی خود به آنروا را متوقف کرد و خواهان اصلاحات در آن شد. آمریکا از سرگیری این کمک را به بازگشت فلسطینیان بر سر میز مذاکرات با رژیم صهیونیستی منوط کرد. آنروا در کنفرانس‌های متعددی خواستار حمایت مالی بیشتر از این آژانس شد، اما تاکنون توانسته است فقط نیمی از ۴۴۶ میلیون دلار بودجه لازم برای امسال را جمع آوری کند.
به گفته گوترش آنروا با پولی که تاکنون جمع آوری کرده توانسته است نیاز‌های اولیه آوارگان فلسطینی را تامین کند و تدابیری اتخاذ کرده است تا ۹۲ میلیون دلار از هزینه هایش کاسته شود.
چند کشور روز دوشنبه اعلام کردند برای جبران کسری بودجه آنروا کمکهایشان را به این آژانس بیشتر می‌کنند، اما تاکنون رقم کل این کمک‌ها اعلام نشده است. مکزیک و بلژیک اعلام کرده اند به ترتیب ۵۰۰ هزار و ۴ میلیون یورو دیگر به این آژانس کمک می کنند.

منبع: صدا و سیما


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: واحد مرکزی خبر
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 20:46:57 از آدرس: