تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
واکنش غربی ها به اعتراضات سودان
چهارشنبه 5 دی 1397 - 13:34:27 |  حقوق بشر  > جهان

برخی کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا از خشونتی که در طول یک هفته اخیر علیه اعتراضات سودانی‌ها به کار گرفته شد، ابراز نگرانی کرده و بر حق سودانی‌ها برای اعتراض تاکید کردند.
واکنش غربی ها به اعتراضات سودان

به گزارش ایسنا، در بیانیه مشترک کشورهای آمریکا، انگلیس، کانادا و نروژ که از سوی سفارت آمریکا در خارطوم منتشر شد، نسبت به خشونت‌ها و استفاده مسئولان سودانی از مهمات جنگی علیه معترضان در این کشور و موارد فوتی آن ابراز نگرانی کردند.

این چهار کشور در ادامه بر حق سودانی‌ها برای اعتراضات مسالمت‌آمیز تاکید و از همه طرف‌ها در سودان خواستند که از خشونت و تخریب اموال عمومی خودداری کنند، همچنین از دولت سودان نیز خواسته شده طبق قانون سودان و قوانین بین‌المللی حقوق بشر با این اعتراضات برخورد کند.

کشورهای یاد شده از خارطوم خواستند، از مهمات جنگی علیه معترضان استفاده نکند و از بازداشت‌های ظالمانه و کنترل رسانه‌ها خودداری کند، همچنین تدابیری در این کشو ردر پیش گرفته شود که درباره موارد سوء استفاده از قدرت تحقیقاتی انجام شود.

حسام زکی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب با اشاره به اینکه سفر اخیر عمر البشیر، رئیس جمهور سودان به سوریه بدون هماهنگی با اتحادیه عرب انجام شده، گفت: آنچه در سودان در حال وقوع است، مساله‌ای داخلی است.

عفو بین‌الملل نیز اعلام کرد، ۳۷ تن از تظاهرکنندگان سودانی به ضرب گلوله نیروهای امنیتی این کشور در طول پنج روز از اعتراضات علیه گرانی کشته شدند.

این سازمان استفاده نیروهای امنیتی سودان از نیروی مرگبار علیه تظاهرکنندگان را مساله‌ای به شدت نگران کننده دانست و توقف این روند و جلوگیری از کشتارهای بی‌فایده را خواستار شد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ جمعه 20 تیر 1399 - 16:15:54 از آدرس: