تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سازمان ملل خواستار استقرار ناظران آتش‌بس در الحدیده یمن شد
چهارشنبه 19 دی 1397 - 08:51:26 |  حقوق بشر  > جهان

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد سه شنبه شب از شورای امنیت خواست با استقرار 75 ناظر بر روند آتش‌بس صلح در الحدیده یمن به مدت 6 ماه موافقت کند.
 سازمان ملل خواستار استقرار ناظران آتش‌بس در الحدیده یمن شد


به گزارش رویترز، شورای امنیت سازمان ملل متحد متشکل از 5 عضو دائم و 10 عضو غیر دائم 20 ژانویه سال جاری (30 دی ماه) در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.
بنابر گزارش دیپلمات های خارجی در سازمان ملل متحد، هنوز هیچ یک از اعضای شورای امنیت موافقت خود را با طرح گوترش اعلام نکرده اند.
نظارت اولیه بر روند آتش‌بس الحدیده زیر نظر تیم «پاتریک کامائرت» ژنرال هلندی انجام می شود که ماموریت 30 روزه وی در بیستم ژانویه پایان می یابد.
تعداد نیروهای سازمان ملل که زیر نظر کامائرت بر روند آتش بس در الحدیده یمن نظارت می کنند مشخص نیست، اما سازمان ملل اعلام کرده که این نیروها مسلح نیستند و لباس یونیفرم ندارند.
شورای امنیت در اواخر سال 2018 به گوترش پیشنهاد کرد، تیم نظارتی بیشتری بر آتش بس در بندر الحدیده مستقر کند.
قرار است که «مارتین گریفیث» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن و «مارک لوکوک» هماهنگ کننده کمک‌های سازمان ملل روز چهارشنبه گزارش خود را درباره اوضاع یمن به شورای امنیت ارائه کنند.
در پیش نویس قطعنامه ای که گوترش در 31 دسامبر ( 10 دی ماه) ارائه کرده است، تیم جدید 75 نفر می باشد که بر انجام تعهد طرفین درگیری به توافق صلح، نظارت خواهند کرد.
دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از همسایگان یمن خواست که با فراهم کردن امکان عبور سریع و آزاد نیروهای ناظر و کمک رسانی سازمان ملل متحد به یمن به ناظران بین المللی کمک کنند.
پس از گذشت نزدیک به چهار سال از آغاز جنگ یمن، چهارمین دور مذاکرات صلح در این کشور، 15 آذر ماه با میانجیگری «مارتین گریفیث» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد برگزار شد.
نمایندگان جنبش انصارالله و دولت فراری یمن پس از یک هفته مذاکره، به توافق های مهمی از جمله عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از بندر الحدیده ظرف 14 روز دست یافتند.
بازگشایی فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌ها از دیگر محورهای اصلی مذاکرات بود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پس از امضای توافقنامه صلح استکهلم با اجماع، پیش نویس قطعنامه ای برای استقرار ناظران بین المللی در الحدیده یمن را تصویب کرد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ جمعه 20 تیر 1399 - 16:32:48 از آدرس: