تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
"اسراء الغمغام" فردا در برابر دادگاه عربستان محاکمه می‌شود
شنبه 22 دی 1397 - 10:48:19 |  حقوق بشر  > جهان

در حالی که قرار است اسراء الغمغام فعال زن عربستانی روز یکشنبه در مقابل دادگاه این کشور محاکمه شود، این پرونده مورد توجه جامعه بین‌الملل قرار گرفته و وکلا محاکمه وی را نقض قوانین حقوق بشر بین‌المللی می‌دانند.

به گزارش ایسنا، اسراء الغمغام یکی از شش زن مدافع حقوق بشری است که فردا (یکشنبه) در مقابل دادگاه جزایی عربستان سعودی محاکمه خواهند شد. احتمالا پنج تن از این متهمان به اعدام محکوم شوند. این دادگاه کارنامه‌ای سیاه درباره محاکمه‌های ظالمانه‌ای دارد که قبلا منجر به اجرای حکم اعدام شده بود.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، سرکوب مخالفان عربستانی از سوی نظام این کشور به ویژه بعد از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول مورد توجه ویژه جامعه جهانی و وکلای بین‌المللی قرار گرفته است.

کارشناسان حقوق بشر در سازمان ملل اکتبر خواهان آزادی فوری و غیرمشروط تمامی زنان عربستانی فعال در زمینه حقوق بشر شد. این کارشناسان به شدت اقدامات دادگاه‌های عربستان سعودی علیه زنان بازداشتی را محکوم کردند.

الغمغام سال ۲۰۱۵ به خاطر مشارکت در تظاهرات مسالمت‌آمیزی که در اعتراض به تبعیض علیه شیعیان برگزار شده بود بازداشت شد.

همچنین سمر بدوی، نسیمه الساده، نوف عبدالعزیز، مایا الزهرانی و هتون الفاسی از دیگر فعالان، همراه وی بازداشت شدند. از جمله شعارهایی که الغمغام در این تظاهرات سرداده بود، این عبارت‌ها بودند: «تسلیم نمی‌شویم» و «خواهان مجازات کسانی هستیم که به سمت مردم تیراندازی می‌کنند».

الیور ویندریدج وکیل بین‌المللی حقوق بشر درباره محاکمه الغمغام گفت: در واقع دادگاه جزایی عربستان سعودی برای پرونده‌های تروریستی تاسیس شده است، اما به نظر می‌رسد که اکنون محاکمه‌ها در این دادگاه از تروریست‌ها به مدافعان حقوق بشر و تظاهرکنندگان مخالف دولت منتقل شده است.

وی درباره چگونگی نقض قوانین بین‌المللی از سوی دادستانی عربستان سعودی گفت: اولا دادستانی کل به اعترافاتی از شش متهم برای صدور حکم تکیه می‌کند. عربستان سعودی این اعترافات را بعد از شکنجه دادن متهمان از آنها می‌گیرد و همان‌طور که برای همگان واضح است شکنجه به موجب قوانین بین‌المللی ممنوع است. مساله دوم درباره ماهیت جنایت‌هایی است که این فعالان به آن متهم شده‌اند و دادستانی قصد دارد براساس این اتهامات برای پنج تن از فعالان حکم اعدام صادر کند. چنین جرائمی که خشونت‌آمیز نیستند نمی‌توان به خاطر آنها حکم اعدام صادر کرد. مساله سوم شعارهایی است که فعالان سرداده‌اند که از جمله آن «خواهان لغو حکم اعدام هستیم» است. اینها شعارهای عادی هستند و حتی اگر صحت آن ثابت شود در واقع جزو موضوع آزادی بیان محسوب می‌شود.

همچنین مرکز سندیکای وکلای حقوق بشر آمریکایی در پیامی اعلام کرد که امیدوار است عربستان سعودی بداند که جامعه جهانی از نزدیک مراقب اوضاع است و به نتیجه پرونده الغمغام توجه ویژه‌ای دارد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 20 مرداد 1399 - 09:18:39 از آدرس: