تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
دادگاه میانمار درخواست خبرنگاران محبوس را رد کرد
شنبه 22 دی 1397 - 12:50:50 |  حقوق بشر  > جهان

دادگاهی در میانمار درخواست دو خبرنگار محبوس رویترز را که به هفت سال حبس محکوم شده‌اند، رد کرد.


به گزارش ایسنا، این دادگاه اعلام کرد که شواهد و ادله کافی برای اینکه نشان دهند این دو خبرنگار بی‌گناه هستند، وجود ندارد.

وا لون، ۳۲ ساله و کیاو سو او، ۲۸ ساله دو خبرنگار رویترز هستند که از سوی دادگاهی در میانمار در سپتامبر ۲۰۱۸ به اتهام نقض قوانین اسناد محرمانه مجرم شناخته شده و به هفت سال حبس محکوم شده‌اند.

محکومیت این دو سوالات زیادی را درباره روند پیشرفت میانمار در جهت دموکراسی به وجود آورد و باعث انتقادهای زیادی در عرصه جهانی شده است.

قاضی دادگاه عالی میانمار به استناد به هفت سال محکومیت این دو گفت: این یک مجازات مناسب است.

دفاعیه این دو خبرنگار گزینه‌ای برای درخواست بعدی به دادگاه عالی میانمار است که در نایپیدوا، پایتخت این کشور قرار دارد.

سردبیر رویترز در بیانیه‌ای اعلام کرد: حکم امروز یک بی‌عدالتی علیه این خبرنگاران است. دو خبرنگار مذکور ر همچنان تنها به دلیل سکوت کسانی که در راس قدرت هستند، در حبس به سر می‌برند.

وی ادامه داد: تهیه گزارش، یک جرم نیست و تا زمانیکه میانمار چنین مساله‌ای را قبیح می‌شمارد، رسانه‌ها در میانمار آزاد نیستند و تعهدات این کشور در اجرای قانون و دموکراسی همچنان در شک و تردید خواهد بود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود نوشت که این تصمیم از سوی میانمار مشکل ساز است و نشان می‌دهد که دادگاه‌های این کشور در آزمون اولیه دموکراسی ناکام مانده‌اند.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ سه شنبه 13 خرداد 1399 - 02:26:30 از آدرس: