تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
حربه ائتلاف سعودی برای لغو توافق صلح سوئد
دوشنبه 24 دی 1397 - 11:48:28 |  حقوق بشر  > جهان

اظهارات سخنگوی انصارالله مبنی بر در جریان بودن توافقی دیگر و براساس خواست طرف سعودی زمانی جدی‌تر می‌شود که با بی توجهی مارتین گریفیث نماینده سازمان ملل در امور یمن به نقض آتش بس از سوی ائتلاف سعودی و نیز تهدید این ائتلاف به خطر لغو آن همراه شود.
حربه ائتلاف سعودی برای لغو توافق صلح سوئد

به گزارش میزان، سخنگوی انصارالله یمن روز یکشنبه طی اظهاراتی نماینده سازمان ملل در امور یمن را به خروج از روند توافق استکهلم متهم کرد. اتهامی که با در نظر داشتن تحولات پس از توافق و نقض مکرر آتش بس از سوی ائتلاف سعودی غیرواقع به نظر نمی‌رسد.


توافق آتش بس در شهر استراتژیک «الحدیده» پس از مذاکرات صلح استکهلم با حضور طرفین درگیر، از ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) در شرایطی آغاز شد که تا ساعتی پیش از آن، درگیری‌های شدیدی در این شهر در جریان بود و حملات هوایی ائتلاف سعودی به مناطق غیرنظامی ادامه داشت. الحدیده شهر راهبردی و بندری یمن که ۷۰ درصد واردات یمن از طریق آن انجام می‌شود، مهمترین هدف مداخله نظامی عربستان و متحدانش از اوایل سال ۲۰۱۵ به این کشور در پی قیام‌های مردمی در یمن بوده است.
 
اتهام نقض آتش بس حربه ائتلاف سعودی برای لغو توافق صلح سوئد

در واقع عربستان با در پیش گرفتن سیاست گرسنگی و محاصره این بندر در تلاش بود تا نیرو‌های یمنی را به زانو درآورده و به خواسته‌های خود دست یابد. ناکامی ریاض در نیل به این هدف، عربستان را به میز مذاکره کشاند که در نهایت به آتش بس الحدیده با هدف جلوگیری از بروز فاجعه انسانی منجر شد.

اما این پایان ماجرا نبود. عربستان که در پی رسوایی قتل خاشقجی و فشار‌های مجامع بین المللی و کمرنگ شدن حمایت‌های همه جانبه دولت آمریکا، موقعیت خود را شکننده دیده و تن به آتش بس داده بود، همچنان سودای تصرف این شهر را در سر می‌پروراند. از این رو ریاض همچنان تلاش می‌کند تا با حربه‌های مختلف به هدفی که در سه سال و نیم اخیر در دستیابی به آن ناکام بود، برسد. نقض مکرر آتش بس الحدیده و متهم کردن طرف مقابل به عدم پایبندی به توافق مهم‌ترین ابزاری است که اکنون در اختیار عربستان قرار دارد.

اظهارات سخنگوی انصارالله مبنی بر در جریان بودن توافقی دیگر و براساس خواست طرف سعودی زمانی جدی‌تر می‌شود که با بی توجهی مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن به نقض آتش بس از سوی ائتلاف سعودی و نیز تهدید این ائتلاف به خطر لغو آن همراه شود.

پیشتر وزیر مشاور امارات در مسائل خارجی با ادعای نقض توافقنامه صلح از سوی نیرو‌های یمنی درباره خطر لغو این توافق هشدار داد. انور قرقاش در پیامی توئیتری با انداختن توپ نقض آتش بس در زمین یمنی‌ها از در خطر بودن توافقنامه صلح خبر داد.

براساس گزارش‌های منتشر شده از الحدیده، ائتلاف سعودی تاکنون بالغ بر هزار بار اقدام به نقض آتش بس در این شهر نموده است. عربستان با استناد به واکنش‌های یمن به تجاوزات ائتلاف سعودی همواره طرف یمنی را متهم به نقض آتش بس می‌کند تا از این حربه برای لغو توافق صلح استفاده نماید.
 
اتهام نقض آتش بس حربه ائتلاف سعودی برای لغو توافق صلح سوئد

نکته قابل تامل انفعال سازمان ملل در مقابل این تجاوزات و نقض‌های مکرر آتش بس است. با در نظر داشتن مسائل مذکور، عدم ورود سازمان ملل با کلیه ابزار‌ها و امکانات خود به مساله نقض آتش بس در الحدیده سوال برانگیز به نظر می‌رسد. سازمان ملل تاکنون تنها به اعزام ناظران متعدد برای نظارت بر آتش بس به یمن بسنده کرده است.

انفعال سازمان ملل در موضوع نقض مکرر آتش بس در الحدیده همواره از سوی نیرو‌های یمنی مورد انتقاد بوده است. به همین دلیل «محمد عبدالسلام» سخنگوی انصارالله یمن امروز در توییترش نوشت: "مارتین گریفیتس از روند توافق استکهلم خارج شده و برنامه دیگری را در دستور کار دارد. "

عبدالسلام با تاکید بر عدم توانایی و قابلیت گریفیتس در حل و فصل موضوع یمن اظهار داشت که عدم پیشرفت در اجرای توافق استکهلم عمدتا به دلیل خروج رئیس کمیته هماهنگ کننده سازمان ملل در یمن از این توافق و قرار دادن توافقی دیگر در دستور کار از سوی وی است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 20:53:22 از آدرس: