تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
سردار رحیمی دستاورد‌های اجرای طرح رعد را تشریح کرد/ اجرای چنین طرح هایی امنیت آفرین است
دوشنبه 1 بهمن 1397 - 14:58:58 |  حقوق شهروندی

رئیس پلیس پایتخت ضمن تشریح دستاورد‌های اجرای طرح "رعد"، از افزایش ۳۰ درصدی رضایتمندی تهرانی‌ها از عملکرد پلیس خبر داد.
سردار رحیمی دستاورد‌های اجرای طرح رعد را تشریح کرد/ اجرای چنین طرح هایی امنیت آفرین است

به گزارش میزان، سردار حسین رحیمی  در پاسخ به این سوال که از زمان پذیرش مسئولیت به عنوان رئیس پلیس پایتخت، شاهدیم که طرح‌های مختلف انتظامی و ترافیکی با عنوان طرح "رعد"، "طاهر" و ... در تهران اجرایی می‌شود، نتیجه عملیاتی کردن این طرح‌ها چیست؟ اظهار کرد: همزمان با پیاده سازی و اجرای طرح‌های انتظامی و عملیاتی دو هدف اصلی و محوری را مدنظر قرار دادیم؛ "تکریم مردم"؛ ارائه خدمات انتظامی توأم با اخلاق مداری و احترام، رعایت حقوق شهروندی و تلاش برای گره گشایی از مشکلات، از اولویت‌های اساسی پلیس پایتخت تعریف شد.

وی افزود: برخورد "آفندی" و "تهاجمی" با مجرمان، قانون شکنان، هنجارشکنان و اشخاصی که به دنبال اخلال در نظم عمومی و اجتماعی هستند، نیز به عنوان رویکرد اولویت دار دوم پلیس پایتخت تعریف و تبیین شد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ تشریح کرد: در اجرای اولویت اول، اقداماتمان را با توجه بر ادبیات "گفتمانی" و " گفتاری" اسلامی و اخلاقی آغاز کردیم، به طوری که طی دوره‌های کارگاهی و آموزشی، این مهم به نیرو‌های پلیس آموزش داده شد، از طرفی تلاش‌ها به گونه‌ای بوده است که این ادبیات "گفتمانی مقبول" در رفتار کارکنان نیز بروز و ظهور داشته باشد.

سردار رحیمی تأکید کرد: تلاش برای حل مشکل مردم باید به عنوان یکی از اساسی‌ترین باور و عمل نیرو‌های پلیس پایتخت باشد به گونه‌ای که در رفتار و منش ماموران پلیس، شاهد باشیم که دغدغه گره گشایی از مشکلات مردم را دارند.

وی ادامه داد: با توجه به تعریف این دو اولویت اساسی، برای هر کدام از پلیس‌های تخصصی و زیرمجموعه فرماندهی انتظامی استان تهران بزرگ، اعم از پلیس آگاهی، راهور، مبارزه با مواد مخدر و ... مأموریت‌های مختلف در قالب اجرای طرح‌های عملیاتی تعریف و تدوین شد و اجرای طرح‌های مختلف انتظامی و ترافیکی برای ارتقاء امنیت جامعه، نظم و انضباط اجتماعی شهری و افزایش احساس امنیت در میان مردم، کلید خورد.

وی یادآور شد: به طور مثال برای پلیس آگاهی، اجرای طرح‌های عملیاتی و مستمر در قالب شناسایی و دستگیری سارقان حرفه ای، مالخران، مجرمان فراری و ...، برای پلیس مبارزه با مواد مخدر؛ مبارزه بی امان با قاچاقچیان خرد و کلان مواد، معتادان متجاهر، خرده فروشان، پلیس راهور برخورد با خودرو‌های دودزا، پلاک مخدوش، دوردور کردن‌های صاحب برخی خودروها، ایجاد آلودگی صوتی و ... تدوین شد.

سردار رحیمی ادامه داد: ازطرفی در روند اجرایی طرح‌های تعریف شده، بر انجام اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی متمرکز شدیم.

وی یادآور شد: آنچه که در این میان به نظر مغفول مانده بود، تمرکز بر شیوه فعالیتی کلانتری ها، مراکز انتظامی و ارائه کارنامه کاری و عملکردی این بخش از پلیس به مردم بود، بنابراین اجرای طرح‌های مختلفی، چون "رعد" را برای کلانتری‌ها و مراکز انتظامی با تمرکز بر "کشف محوری" و "شناسایی و دستگیری مجرمان" کلید زدیم و این مأموریت بدین گونه تعریف شد که؛ تمامی کلانتری‌ها در حوزه استحفاظی خود باید سارقان، خرده فروشان مواد مخدر، اراذل و اوباش و ... را شناسایی، دستگیر و عرصه را بر این افراد تنگ کنند.

رئیس پلیس پایتخت یادآور شد: امروز و در یک زمانبندی ۱۸ ماهه، بالغ بر ۲۱ طرح "رعد" توسط همکارانم در کلانتری‌ها و مراکز انتظامی تهران بزرگ انجام شده و همزمان با اجرای این طرح، تعداد زیادی از سارقان، مالخران، اراذل و اوباش، مزاحمین نوامیس مردم، مجرمان، قانون شکنان و هنجارشکنان شناسایی و دستگیر شدند و باید بگویم اجرای چنین طرح‌هایی تداوم دارد.

سردار رحیمی بیان کرد: باید بگویم با اجرای چنین طرح هایی، کلانتری‌ها به گونه‌ای در مسیر احیاء و پویایی قرار گرفتند و طرح تحول کلانتری ها، عملا در مراکز انتظامی تهران بزرگ اجرایی و عملیاتی شد.

رئیس پلیس پایتخت تأکید کرد: بخش عمده‌ای از امنیتی که امروز در تهران بزرگ شاهدیم نتیجه اجرای طرح هایی، چون "رعد" است و نتیجه اینگونه اقدامات افزایش ۳۰ درصدی میزان رضایتمندی شهروندان تهرانی از عملکرد پلیس پایتخت است.

وی اضافه کرد: امروز شاهدیم، امنیت پایتخت علی رغم تمام مشکلات و چالش هایی، چون بیکاری، تورم و آسیب‌های مرتبط با این معضلات، در مطلوب‌ترین وضعیت قرار دارد؛ در واقع تلاش کردیم از همه ظرفیت‌ها برای پیشبرد مأموریت و راهبرد‌های پلیس در راستای امنیت و نظم آفرینی بهره ببریم.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ جمعه 9 اسفند 1398 - 21:56:56 از آدرس: