تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
چهل نقش آفرینی
سه شنبه 23 بهمن 1397 - 10:09:09 |  حقوق بشر  > ایران

جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب با اتخاذ سیاست خارجی مستقل به عنوان یک کشور تاثیرگذار وارد معادلات منطقه ای و جهانی شد به عنوان یک نیروی ثالث و غیروابسته و با الهام از آموزه های اسلامی و انقلابی و رهنمودهای ولی فقیه، خود را به عنوان یک قطب جدید در عرصه بین الملل مطرح کرد. مساله ای که خشم آمریکا و متحدانش را در چهلمین سالگی انقلاب برانگیخت.
چهل نقش آفرینی

زهره نوروزپور: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در واکنش به جشن پرشکوه انقلاب اسلامی ایران، در دقایق اولیه بامداد روز سه‌شنبه خشم بسیار خود را در توئیتی به زبان های فارسی و انگلیسی   عنوان کرد و مانند یاوه گویی های همیشگی خود نوشت: ۴۰ سال فساد. ۴۰ سال سرکوب. ۴۰ سال ترور. رژیم ایران فقط موجب چهل سال شکست شده است. مردم ایران که مدت‌هاست در رنجند شایسته آینده روشنتری هستند.»

در برابر این توئیت رئیس جمهور آمریکا، محمد جواد ظریف نیز به صورت توئیتری پاسخی صریح و قاطع به دونالد ترامپ داد و  در صفحه توئیتر خود نوشت:

«چهل سال شکست در پذیرش اینکه ایرانی ها هرگز مطیع نخواهند شد.

چهل سال شکست در تطبیق دادن سیاست آمریکا با واقعیت.

چهل سال شکست در بی ثبات کردن  ایران از طریق خونریزی و پول خرج کردن.

پس از چهل سال انتخاب های اشتباه وقت آن رسیده است که دونالد ترامپ در سیاست شکست خورده آمریکا بازنگری کند»

جشن ایرانی ها عزای آمریکا و همپیمانان او شد

روز گذشته 22 بهمن ماه سال جاری سالروز چهلمین سال انقلاب جمهوری اسلامی ایران بود. روزی که مردم ایران از ظلم و ستم رژیم سفاک پهلوی رخت آزادی بر تن پوشیدند و هل هله کنان به خیابان ها آمدند. روزی فراموش نشدنی در تاریخ ایران که تصاویر آن یادآور روزهای پرشکوه میهن اسلامی ما است. بخشی از تاریخی که منطقه خاورمیانه را دگرگون کرد و نظم نوین جهانی را بهم ریخت. تا جایی که والتراشتیان نظریه پرداز مشهور روابط بین الملل، نظریه نظم نوین جهانی را با انقلاب اسلامی ایران تشریح می کند. چرا که این انقلاب سبب شد که ایران از زیر یوغ استعمار خارج شود مانند دیگر کشورهای مرتجع منطقه دست نشانده غرب نباشد. بنا به گفته وزیر امور خارجه کشورمان چهل سال پیروزی ایران، نشانه چهل سال شکست آمریکایی ها در بی ثبات کردن جمهوری اسلامی از طریق خونریزی و پول خرج کردن است. چهل سالی که غرب نتوانست از نفوذ و قدرت منطقه ای ایران جلوگیری کند.

جشن شکوهنمد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور میلیونی مردم ایران، روز گذشته خشم غرب و متحدانش را برانگیخت، نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی در پیامی ویدئویی انزجار خود را از قدرت اتحادی مردم ایران ابراز کرد و همچنین دونالد ترامپ در توئیتی فارسی یاوه گویی های همیشگی خود را تکرار کرد. جان بولتون نیز خشم خود را نتوانست پنهان کند به راهپیمایی با شکوه 22 بهمن واکنش نشان داد.

مشاور امنیت ملی دولت آمریکا که تیر ماه گذشته در جمع گروهک تروریستی منافقین در پاریس وعده داده بود با سیاست‌های تهاجمی دولت ترامپ، جمهوری اسلامی چهلمین سالگرد پیروزی خود را جشن نخواهد گرفت در واکنش به حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن در توییتر خود مدعی شد: «جمهوری اسلامی پس از چهل سال در عمل به وعده‌های خود و دفاع از حقوق شهروندانش شکست خورده است. چهلمین سالگرد رژیم ایران صرفاً نشان‌دهنده چهار دهه شکست و وعده‌های عمل‌نشده است»!

این مقام آمریکایی همچنین با تأکید بر سیاست واشنگتن بر تغییر نظام ایران، به تروریست‌های گروهک منافقین وعده داده بود: «رفتارها و اهداف نظام ایران تغییر نمی‌کند، بنابراین تنها راه حل تغییر این نظام است؛ و به همین دلیل است که قبل از سال ۲۰۱۹، ما که در اینجا هستیم، این موضوع را جشن خواهیم گرفت».

جان بولتون از جمله مقامات ارشد آمریکا بود که مردم ایران روز دوشنبه در راهپیمایی شکوهمند خود علیه او شعار سر دادند و اظهارات خصمانه او علیه کشورمان را محکوم کردند.

این واکنش های خشمگینانه در حالی صورت گرفت که شبکه های تلویزیونی و رسانه های خارجی حضور میلیونی مردم را در راهپیمایی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بازتاب دادند.

 رسانه های خارجی با پوشش گسترده ، جشن پیروزی انقلاب اذعان کردند که مردم تو دهنی تاریخی به آمریکا و همپیمانان او زدند. رسانه های خبری آمریکا در پوشش راهپیمایی 22 بهمن گزارش دادند که ایران یکصدا به سیاست های شوم آمریکا "نه" گفت.

حماسه جشن چهل سالگی جمهوری اسلامی با حضور میلیونی مردم در سراسر کشورمان، پاسخ محکمی بود که  مقام معظم رهبری مدظله العالی در دیدار با جمعی از خانواده‌های معظم شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم پیشبینی کردند و با اشاره به اظهارات سخیف جان بولتون در میان گروهک تروریستی و جنایتکار منافقین که گفتند جمهوری اسلامی «چهل سالگی» خود را نخواهد دید، فرمودند: ملت ایران با استحکام تمام ایستاده است و به توفیق الهی در ۲۲ بهمن، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را با شکوه بسیار بیشتر از سال‌های قبل برگزار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: بازتابی از شکوه قدرت؛ پاسخ تاریخی مردم ایران در چهلمین سال انقلاب به آمریکا و متحدانش


22 بهمن

 

در همین باره محسن پاک آیین رئیس دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری و دیپلمات پیشکوست کشورمان در یاداشتی برای پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به چهل سالگی انقلاب پرداخته است که از نظر می گذرانید:

چهل اقدام پس از انقلاب

جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب با اتخاذ سیاست خارجی مستقل به عنوان یک کشور تاثیرگذار وارد معادلات منطقه ای و جهانی شد به عنوان یک نیروی ثالث و غیروابسته و با الهام از آموزه های اسلامی و انقلابی و رهنمودهای ولی فقیه، خود را به عنوان یک قطب جدید در عرصه بین الملل مطرح کرد.

این رویکرد ایران پس از انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی داشت که در چهلمین سال انقلاب به چهل مورد آن بصورت اجمال اشاره می شود. این موارد می تواند بطور مستقل موضوع تحقیق و پژوهش اساتید و دانشجویان علوم انسانی باشد.

1- قبل از پیروزی  انقلاب، ایران به دلیل عضویت در پیمان نظامی بغداد و سپس سنتو از عضویت در کشورهای غیرمتعهد باز ماند.  اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بیست‌ودوم بهمن 1357(فوریه 1979) با فروپاشی پیمان سنتو، در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۵۸ کنفرانس وزیران کشورهای غیرمتعهد در پایتخت سریلانکا ،عضویت ایران را در جنبش کشورهای غیرمتعهد تصویب کرد.

2- در اجلاس ششم جنبش در هاوانا در سال 1979، بغداد به‌عنوان محل کنفرانس هفتم سران جنبش عدم تعهد تعیین شده بود. اما به دلیل اقدامات موثر رزمندگان در جبهه ها و فعالیت های دیپلماتیک، روز هفدهم سپتامبر 1982 اجماع نظر اعضای جنبش درباره تغییر محل کنفرانس  هفتم سران از بغداد به دهلی نو اعلام شد.

3 - در حاشیه اجلاس هشتم سران جنبش عدم تعهد در حراره ــ پایتخت زیمبابوه ــ  درشهریور 1365، حضور هیات ایرانی به ریاست آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور وقت، موجب تقویت روابط با برخی از کشورهای آفریقائی از جمله زامبیا و تاثیر گذاری ایران در فروپاشی آپارتاید شد.

4- قطع فروش نفت ایران به آفریقای جنوبی و حمایت از نهضت آزادیبخش سواپو و اقدامات دیپلماتیک بعدی، در روند استقلال نامیبیا موثر بود و در اول فروردین 1370 سام نجوما با هواپیمای اختصاص ایران وارد نامیبیا شد و استقلال این کشور را اعلام کرد.

5- آزادی نلسون ماندلا از زندان و تسریع روند فروپاشی آپارتاید از آثار انقلاب اسلامی، بود و ماندلا پس از رهایی از آپارتاید، در جریان سفر به ایران به این موضوع اذعان کرد.

6- قطع رابطه ایران با رژیم صهیونیستی وتوقف فروش نفت به اسرائیل و حمایت ایران از آرمان آزادی قدس و سرزمین فلسطین، موجب شعله ور شدن انتفاضه و پیروزی محور مقاومت در جنگ های 33 ،22 و هشت روزه علیه رژیم اشغالگر و انزوای این رژیم شد.

7- توقف فروش نفت ایران به فیلیپین در حمایت از مسلمانان این کشور(موروها) و اقدامات دیپلماتیک بعدی موجب انجام مذاکرات دولت با جنبش آزادیبخش مرو و تقویت جایگاه مسلمانان گردید.

‌‏8- پیش از حمله شوروی به افغانستان سفیر شوروی درایران با امام خمینی (ره) دیدار و موضوع را به اطلاع وی می‌رساند اما با مخالفت ایشان مواجه شد. پس از حمله شوروی به افغانستان، ایران حمایت از مجاهدین افغان را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۸ به دعوت ایران جبهه متحد انقلاب اسلامی افغانستان، متشکل از هشت گروه تأسیس گردید.

9- حمله و حضور نظامی شوروی در افغانستان باعث شد تا ایران در کنار سایر کشورهای اسلامی بازی‌ها المپیک مسکو را تحریم کند.

10- ایران در سال 1361 روابط رسمی خود را با مالزی به عنوان یک کشور مسلمان و غیر متعهد و از اعضای مهم آسه آن برقرار و سفیر خود را به آن کشور فرستاد کرد.

11- به پیشنهاد ایران پس از فروپاشی شوروی، در سال ۱۳۷۲ کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان،ازبکستان و تاجیکستان به سازمان همکاری اقتصادی- اکو- پیوسته و برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو تلاش می‌کند.

12- کمک‌های بلا عوض ایران به جمهوری آذربایجان و ارتباط نزدیک دیپلماتیک با این کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد و موجب حفظ این جمهوری شیعه نشین در زمان وقوع بحران های مختلف گردید.

13- پس از فروپاشی شوروی و وقوع جنگ در بالکان، تلاش های دیپلماتیک ایران برای دفاع از حقوق مسلمانان آغاز شد.رئیس جمهور بوسنی بارها از کمک های ایران تشکر کرد.

13- تلاش‎های میانجی‎گرانه جمهوری اسلامی ایران در مناقشه قره‌باغ از ژانویه 1992 که سخت‏ترین دوره از سیر تحولات مربوط به این مناقشه بود، آغاز شد. اجلاس سران آذربایجان و ارمنستان در تهران، مبین اوج تلاش‎های ایران برای خاتمه دادن به یکی از پیچیده‎ترین مناقشات در اتحاد جماهیر شوروی پیشین بود.

14- در سال1993 با اوج‎گیری جنگ داخلی در تاجیکستان با بهره‌گیری از تجربه میانجی‌گری در مناقشه قره‌باغ، رایزنی‎های ایران و روسیه برای حل مسالمت‎آمیز بحران جدی‎تر شد. در نتیجه، موافقتنامه نهایی صلح تاجیکستان و نه سند مهم به عنوان ضمائم در 27 ژوئن 1997 در مسکو با حضور کشورها و سازمان‎هایی که در میانجی‎گری فعال بودند، به امضای رئیس جمهور تاجیکستان و رهبر اتحادیه مخالفین تاجیک رسید.

15- پس از پیروزی انقلاب اسلامی روابط ایران و لبنان گسترده ‌تر شد و کمک‌های تاثیرگذار ایران، این کشوررا در برابر حمله اسرائیل مقاوم ساخت. تاسیس حزب الله و مصون ماندن لبنان از حملات اسرائیل، نتیجه سیاست درست ایران در لبنان بود.

16- از جمله موضوعات مهم در خصوص جنگ تحمیلی، پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ و خروج اشغالگر از خاک ایران بود. با تصویب قطعنامه 598، در کنار ایثارگری رزمندگان اسلام، جدی‌ترین فرآیند دیپلماتیک خاتمه جنگ آغاز و دستور کار دیپلماسی ایران را متحول کرد.

17- بعد از پیروزی انقلاب و با الهام از آموزه های اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) وحدت اسلامی را به عنوان شعاری راهبردی مطرح کرده و با نامگذاری ایام میلاد پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) به عنوان هفته وحدت و راه‌اندازی "مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی" ، گفتمان اتحاد اسلامی رایج شد.

18- آیت الله خامنه ای با نگاهی راهبردی به گفتمان اتحاد اسلامی، برای اولین بار گفتمان "دیپلماسی اتحاد اسلامی" را  مطرح و در حکم انتصاب آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، از ایشان خواستند که دیپلماسی اتحاد اسلامی را به عنوان یک راهبرد مورد توجه قرار دهند.

19- دیپلماسی هسته ای ایران مبتنی بر پاسخگویی در ابعاد فنی و حقوقی و گرفتن هرگونه بهانه از دست آمریکا و برخی از هم پیمانان آن بود. در این مسیر تلاش گردید که تنها بر تعهدات و حقوق ایران در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح هسته ای و پادمان مورد توافق با آژانس تاکید نموده و عوامل سیاسی زائد در گفتگوها به حاشیه رانده شود.

20-  بدنبال چند دور مذاکره با خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ و همچنین محمد البرادعی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، مدیرکل آژانس در گزارش سوم اسفند خود 1386، حل و فصل و بسته شدن هر شش موضوع را رسما اعلام نمود.

21- صدور بیانیه مشترک جنبش عدم تعهد در جریان پانزدهمین اجلاس وزرای امور خارجه در حمایت از فعالیتهای صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران و تکرار آن در چارچوب نشست شورای حکام آژانس ، از جمله اقدامات مرتبط با دیپلماسی هسته ای بود.

22- در زمینه تداوم فعالیت های موشکی با تلاشهای انجام شده، گروه سوم کارشناسان دولتی سازمان ملل متحد ، علیرغم مخالفت برخی کشورهای غربی موفق به ارائه گزارش محتوائی اجماعی گردید و در همین ارتباط ، قطعنامه جمهوری اسلامی ایران توسط مجمع عمومی سازمان ملل مورد تصویب قرار گرفت.

23- در حوزه دیپلماسی عمومی ، تبیین سیاست های هسته ای جمهوری اسلامی ایران جهت افکار عمومی جهان از کانال رسانه های گروهی کشورهای مختلف توسط نمایندگیهای کشورمان ، مصاحبه های متعدد سفرا ، کنفرانسهای مطبوعاتی و برگزاری سمینار بین المللی انرژی هسته ای در تهران با شرکت اندیشمندان داخلی و خارجی صورت پذیرفت.

24- برگزاری دومین اجلاس سران کشورهای دریای خزر در پائیز ۱۳۸۶ دستاورد بزرگی بود و در پایان این نشست بیانیه ای صادر گردید که در آن، سران کشورهای ساحلی برای نخستین بار ضمن پذیرش مجموعه اصول کلی مانند مخالفت با حضور نیروهای خارجی در دریای خزر، توافق نمودند.

25- جمهوری اسلامی ایران با هدف کمک به مردم ستمدیده عراق و همکاری برای تامین امنیت، سه دور گفتگو با آمریکایی ها درباره عراق داشت. دور چهارم این گفتگوها که بنا به درخواست رسمی دولت عراق و دولت آمریکا قرار بود انجام شود، به دلایل فنی به تعویق افتاد.

26- سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق مبتنی بر حمایت همه جانبه از حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور و تاکید بر خروج اشغالگران و واگذاری کلیه نهادها و سازو کارهای داخلی به دولت قانونی و منتخب عراق ، همواره محور مذاکرات دیپلماتیک ایران بوده است.

27- دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش هایی را برای رفع اختلافات و ترغیب مشارکت همه مردم عراق در تعیین سرنوشت سیاسی خود، از طریق اعلام مواضع رسمی و گفتگو با همه نیروها و جناح های عراقی تاثیرگذار انجام داده است.

28- برگزاری نشست مشترک با حضور هیات عالیرتبه عراقی به ریاست معاون وزیر خارجه آن کشور در تهران در تاریخ ۳۰ بهمن و اول اسفند ۱۳۸۶، برای رفع ابهامات و شفاف سازی همکاری ها در چارچوب معاهده ۱۹۷۵ منجر به رفع مشکلات موجود در مرز زمینی و رودخانه ای مشترک شد.

29- تحکیم و گسترش روابط با افغانستان از طریق تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی ، کمیسیون مشترک مرزی ، اجلاس کمیساران آب هیرمند ، کمیته مشترک حمل و نقل صورت گرفت. همچنین مرز سوم رسمی بین دو کشور در منطقه میل ۷۸ در مجاورت بیرجند در سال گذشته افتتاح گردید.

30- جمهوری اسلامی ایران با اجرای طرحهای بازسازی افغانستان از جمله طرحهای جاده سازی ، احداث راه آهن و برق رسانی و طرحهای آموزشی و فرهنگی توسط شرکتهای ایرانی ، پیوسته در راستای تسهیل مراودات اقتصادی و فرهنگی با این کشور و نیز معرفی توانمندیهای فنی شرکتهای ایرانی قدم برداشته است .

31- در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر ، اجلاس سه جانبه مقامات عالی مبارزه با مواد مخدر ایران ، پاکستان و افغانستان و نیز چهل وسومین اجلاس کمیسیون فرعی مواد مخدر در تهران برگزار گردید.

32- تحولات مربوط به خاورمیانه بویژه تحولات فلسطین و لبنان ، اتخاذ مواضع سریع و بموقع، رایزنی و ارتباط با سازمان همکاری اسلامی و جنبش عدم تعهد با هدف یافتن ابتکارات لازم در دستور کار قرار داشته است.

33- در خصوص عادی سازی روابط ایران و مصر نیز دیدارها و تلاش های متقابلی از سوی ایران و مصر بمنظور رفع موانع و بهبود روابط سیاسی فیمابین صورت پذیرفت.

34- یکی از اهداف سیاست خارجی ، تنوع بخشی همکاری های خارجی است. در این مسیر تلاش شد با توزیع ظرفیت های همکاری با مناطق مختلف دنیا مانند شرق آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، حضور ایران در سطح جهان گسترش یابد.

35- برای کاهش وابستگی به غرب دستگاه دیپلماسی با نگاه به شرق، تلاش زیادی برای متعادل سازی این روابط به عمل آورد. توسعه همکاری های همه جانبه با همسایگان بخصوص در شما، روسیه،چین و هند به عنوان نمونه ای از موفقیت دستگاه دیپلماسی کشور قابل توجه  است.

36- سفر ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهور روسیه به ایران که برای نخستین بار صورت گرفت، یک سفر تاریخی بود که در جریان برگزاری اجلاس سران خزر، بسیاری از زمینه های همکاری دوجانبه مورد بررسی توافقات زیادی میان دو کشور انجام شد. این سفر در سال های بعد هم تکرار شد.

37- امضای اولین سند حفاظت اسناد محرمانه ایران و روسیه در بهمن ۱۳۸۶، افتتاح سرکنسولگری ایران در غازان پایتخت جمهوری تاتارستان و برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های دفاعی از جمله فعالیت هایی برای تقویت روابط با روسیه بود.

38- همکاری های جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آسیایی نیز به اقتضاء رویکرد نگاه به شرق، از رشد قابل خوبی برخوردار بود.

39- برگزاری دومین اجلاس رؤسای مجمع مجالس آسیایی (APA) در تهران که با حضور ۳۲ هیات از کشورهای عضو تشکیل شد، یکی از موفقیت های چشمگیر دستگاه دیپلماسی کشور در توسعه همکاری با آسیا محسوب می شود.

40- مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 و دستیابی به توافق برجام، حضور موثر ایران در گفتگوهای بین المللی مرتبط با اوضاع سوریه،یمن،افغانستان که در هماهنگی با فعالیت های میدانی در این کشورها موجب تقویت نفوذ ایران در منطقه و شکست تروریسم بخصوص داعش و النصره از دیگر دستاوردهای سیاست خارجی ایران در چند سال اخیر بوده است.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 1 اسفند 1398 - 15:59:15 از آدرس: