تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
برگزاری اولین جلسه دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی کشور در مشهد
سه شنبه 23 بهمن 1397 - 11:53:12 |  قوه قضائیه

اولین جلسه دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در مشهد برگزار و اقدامات خلاف قانونی متهمان پرونده شرکت پردیسبان تشریح شد.
برگزاری اولین جلسه دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی کشور در مشهد

به گزارش میزان، اولین جلسه دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در مشهد  برگزار شد.

رییس جلسه سید هادی منصوری ضمن اعلام رسمیت جلسه با قرائت مواد قانونی از تمامی حاضران خواست تا نظم و انضباط جلسه را رعایت نمایند.

نماینده دادستان ضمن قرائت کیفرخواست به بیان اقدامات خلاف قانون متهمان در زمینه اخلال در نظام اقتصادی کشور پرداخت.

اقدامات دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و سایر دستگاه‌های ذی ربط در زمینه پیشگیری از گسترش تخلفات این شرکت، توسط نماینده دادستان تشریح شد.

دادستان مشهد: ذره‌ای در دفاع از حقوق مردم کوتاه نمی‌آییم

غلامعلی صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی که در اولین جلسه از اولین دادگاه رسیدگی به جرایم اخلال گران در نظام اقتصادی کشور در دادگاه ویژه استان خراسان رضوی در مشهد سخن می‌گفت: با تقدیر از ریاست قوه قضائیه به دلیل اجازه تشکیل شعبه این دادگاه در مشهد و همچنین مساعدت‌های معاونت اول قوه قضائیه و نیز پیگیری‌های مجدانه رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی افزود: تمامی اقدامات ما در این پرونده و پرونده‌های مشابه با هدف پیشگیری از وقوع مجدد جرایم و همچنین دفاع از حقوق عامه و بسط و گسترش عدالت صورت می‌پذیرد.

غلامعلی صادقی با تشریح سیر اقدامات انجام شده در خصوص پرونده موسوم به پردیسبان خاطر نشان کرد: اقدامات گسترده‌ای در این زمینه توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به انجام رسید و بر این اساس تشخیص داده می‌شود که خسارات وارد شده به شکات به دلیل رفتار غیرقانونی متهمان؛ غیرقابل انکار است و بر این اساس از نمایندگان شکات حاضر در این جلسه خواسته ایم تا به بیان شکایت خود بپردازند.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به برخی از ابعاد این پرونده خاطر نشان کرد: در برآورد‌های اولیه حداقل چیزی حدود ۸ هزار نفر سهامدار در این پرونده وجود دارد با این توضیح مهم که برخی از این نمایندگان خود نماینده تعداد دیگری از سهامداران و شکات هستند؛ به همین دلیل شاهد گستردگی موضوع در مشهد و سایر شهر‌ها بودیم و این موضوع نیازمند اقدام جدی و قاطع بود.

غلامعلی صادقی با اشاره به گوشه‌ای از اقدامات غیرقانونی متهمین این پرونده گفت: مسیری را که متهمان پیموده اند در واقع در جهت مقابل سیاست‌های پولی و مالی کشور بود که با تبلیغات گمراه کننده و اغوا گرانه از طریق رسانه‌ها آغاز و موجب شد تا برخی از هموطنان عزیز منتظر معجزه اقتصادی از سوی مسئولان این شرکت باشند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی اتهام ۵ متهم این پرونده را (مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به قصد مقابله با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران) دانست و افزود: در حالیکه دشمن پس از ناامیدی از جنگ نظامی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به جنگ اقتصادی برعلیه ملت بزرگ ما روی آورده است؛ متأسفانه شاهدیم که در داخل عده‌ای از افراد سودجو و قانون شکن با تبلیغات فریبنده، ضمن اقدام علیه سیاست‌های نظام؛ جمع کثیری از هموطنان عزیزمان را دچار مشکلات عدیده می‌نمایند.

غلامعلی صادقی با اشاره به ابعاد گسترده این پرونده خاطر نشان کرد: مسئولان شرکت پردیسبان با دادن قول پرداخت سود‌های غیرمتعارف و اغوا کننده و عدم انجام تعهدات خود، موجبات ایجاد مشکلات فراوان برای مردم در شهر‌های مختلف را فراهم آوردند و علی رغم فرصت‌های متعددی که به متهمان برای جبران اقدامات مخرب خود داده شد، این افراد بجز یک مورد آنهم به صورت غیرمؤثر؛ متأسفانه به تذکرات داده شده توجه نکرده و از فرصت‌های ارائه شده در جهت تأمین حقوق سرمایه گذاران استفاده نکرده و ضمناً به اقدامات غیرقانونی خود نیز ادامه دادند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی یکی از ویژگی‌های این شرکت و شرکت‌های مانند آن را عدم شفافیت مالی ذکر کرد و افزود: تاکنون نیز بار‌ها از متهمان خواسته شد تا وضعیت مالی شرکت را شفاف اعلام نمایند که در این زمینه نیز متأسفانه همکاری صورت نگرفت.

غلامعلی صادقی ضمن تقدیر از تمامی عزیزانی که در جهت به نتیجه رسیدن این پرونده تلاش کردند گفت: هم اکنون نیز خواستار رسیدگی دقیق دادگاه محترم به اتهامات مطرح شده در کیفرخواست صادره، بازگشت اموال شکات، جبران خسارت‌های مادی و معنوی وارده به شکات و اعمال مجازات بازدارنده قانونی برای متهمین هستیم.

پس از توضیحات دادستان در زمینه نحوه پیگیری حقوق شکات و سیر اقدامات انجام شده توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، غلامعلی صادقی خواستار رسیدگی دقیق توسط دادگاه محترم به اتهامات، بازگشت اموال شکات، جبران خسارت‌های مادی و معنوی وارد شده به شاکیان و مجازات قانونی متهمین شد.

پس از اظهارات دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی، نمایندگان شکات شرکت پردیسبان ضمن تشکر از رئیس کل دادگستری خراسان رضوی و دادستان مشهد، به بیان مشکلات متعدد پیش آمده برای آن‌ها به دلیل اقدامات خلاف قانونی متهمان پرداخته و خواستار مجازات قانونی متهمان شدند.

نمایندگان شکات شرکت پردیسبان گفت: متهمان به وعده‌های داده شده عمل نکردند و موجب وارد شدن خسارات غیر قابل جبران به تعداد زیادی از مردم شدند. به علت رفتار‌های خلاف قانون متهمان،  زندگی بسیاری از شکات دچار آسیب و از هم پاشیدگی شد و این خسارات قابل جبران نیست.

وی ادامه داد: ما متاسفانه به تبلیغات رسانه‌ها اعتماد و در شرکت پردیسبان سرمایه گذاری کردیم؛ اما همه چیز را از دست دادیم.

نماینده شکات تصریح کرد: از ورود بهنگام دادستان محترم مشهد و پیگیری های رئیس کل دادگستری خراسان رضوی متشکریم وگرنه تعداد بیشتری از هموطنانمان دچار خسارت و مصیبت می‌شدند.

قاضی از نمایندگان شکات خواست تا مدارک خود را به محضر دادگاه تقدیم کنند.

رئیس دادگاه با اعلام دقایقی تنفس گفت: ادامه جلسه دادگاه پس از اقامه نماز ظهر و عصر برای استماع شکایت نمایندگان شکات تشکیل خواهد شد.

در ادامه چند از نمایندگان شکات به طرح شکایت پرداخته و ادامه جلسه به فردا صبح موکول شد.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ دوشنبه 28 بهمن 1398 - 17:04:10 از آدرس: