تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
هشدار عفو بین‌الملل نسبت به اعدام ۹ مصری
چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 10:27:59 |  حقوق بشر  > جهان

عضو بین‌الملل نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام متهم پرونده دادستان کل مصر هشدار داده و از مسؤولان مصری خواست اجرای تمامی حکم‌های اعدام را به طور کامل متوقف کنند.
 هشدار عفو بین‌الملل نسبت به اعدام ۹ مصری

به‌ گزارش ‌ایسنا، برخی حقوقدانان اظهار کردند: مسؤولان مصری امروز (چهارشنبه) حکم اعدام ۹ تن از متهمان پرونده مشهور به ترور "دادستان کل" را که حکم آنها از سوی دیوان عالی در ۲۵ نوامبر گذشته تایید شد، اجرا خواهند کرد.

احمد مفرح، مدیر اجرایی سازمان "کمیته‌ عدالت" توییت کرد: اطلاعاتی به دست ما رسیده که نشان می‌دهد دستگاه امنیتی مصر ۹ متهم پرونده ترور هشام برکات را مورد  بررسی پزشکی قرار داده و این اقدام در راستای اجرای حکم اعدام آنها انجام شده است.

هشام برکات، دادستان کل سابق مصر در پی انفجار خودرویش در شرق قاهره ترور شد.

پیش از این سه سازمان حقوقی از مسؤولان مصر خواستند تا از اجرای احکام اعدام بدون هیچ قید و شرطی دست بردارد. جبهه مصری حقوق بشر، کمیته‌ عدالت و موسسه حقوق مدنی و سیاسی نضال اعلام کردند دادگاه‌های مصر از زمان کودتای نظامی در این کشور در سال ۲۰۱۳ تا پایان سال ۲۰۱۸ ، ۲۵۳۲ حکم اعدام را در پرونده‌های جنایی ــ سیاسی مختلف صادر کرده است و این حکم برای دست کم ۱۶۵ تن اجرا شد.

این سه سازمان در گزارش مشترکی با عنوان "اعدام در مصر"  اعلام کردند: قوانین مصر دست کم شامل ۷۸ بند بوده و صدور حکم اعدام را به عنوان مجازات برای ۱۰۴ مورد جرم مجاز می‌کند.

بیش از ۱۶۰ کشور در جهان مجازات اعدام را لغو کرده و یا اجرای آن را برای بیش از ۱۰ سال است که به حالت تعلیق در آورده‌اند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایسنا
چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 25 تیر 1399 - 07:03:35 از آدرس: