تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
پناهجویان روهینگیایی از ایالت آسام هند اخراج می شوند
شنبه 4 اسفند 1397 - 14:45:41 |  حقوق بشر  > جهان

دولت ایالت آسام هند،دستور بازداشت و اخراج پناهجویان مسلمان ساکن در این ایالت شمال شرق را صادر کرد.
پناهجویان روهینگیایی از ایالت آسام هند اخراج می شوند

به گزارش ایرنا، تارنمای 'تایمز او ایندیا' روز شنبه به نقل از '، هیمانتا بیسوا ساردا، وزیر اقتصاد ایالت آسام نوشت،تعدادی از مسلمانان روهینگیا در چند روز اخیر شناسایی و بازداشت شده اند.این افراد با کمک تعدادی از افراد محلی وارد هند شده اند.
وی افزود،دولت از پلیس خواست ،شناسایی و بازداشت مهاجران غیر قانونی را در اولویت کار خود قرار دهد.
این مقام ایالت آسام خاطرنشان کرد ،پلیس تاکنون 75 مسلمان روهینگیا را در این ایالت بازداشت کرده و به میانمار تحویل شده اند.
وزیر اقتصاد آسام در خصوص امکان زندگی مسلمانان روهینگیا در این ایالت با استفاده از کارت های مهاجران گفت: هند هیچ کارت پناهجویی صادر شده از سوی کمیسیارای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان را به رسمیت نمی شناسد.
هند در ماه های اخیر به دلیل تحویل چندین پناهجوی روهینگیا به مقامات میانماری با انتقادهای شدید روبرو شده است.
همچنین سازمان های بین المللی ارتش این کشور را به خشونت علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرده اند.
'ناینا بوز' سخنگوی گروه هماهنگ کننده بین سازمانی (ISCG) که وظیفه مدیریت سازمان های خیریه وابسته به سازمان ملل و گروه های خیریه را بر عهده دارد، ماه گذشته اعلام کرد از آغاز سال میلادی جاری تاکنون،بیش از یک هزار و 300 مسلمان روهینگیا به دلیل هراس از بازگشت به میانمار، هند را به مقصد بنگلادش ترک کرده اند.
هند که کنوانسیون مهاجرت سازمان ملل را امضا نکرده است در سال 2018 بیش از 230 پناهجوی روهینگیا را بازداشت کرد. هندو های تندرو خواهان اخراج دسته جمعی مسلمانان روهینگیا از هند شده اند.
ترس از بازداشت و بازگشت به میانمار سبب شده است تا تعداد بیشتری از پناهجویان حاضر در هند به بنگلادش سفر کنند.
با بالا گرفتن تب انتخابات هند در 2 ماه گذشته، مساله مهاجران وارد جریان اصلی سیاست در این کشور شده است. دولت هند اخیرا طرح ثبت نام شهروندان این کشور را در ایالت آسام به اجرا گذاشت. این طرح با هدف شناسایی مهاجران غیر قانونی بنگلادشی آغاز شده است.
دولت هند اعلام کرده است مسلمانان روهینگیا که به صورت غیر قانونی وارد هند شده اند ،تهدیدی برای امنیت این کشور محسوب می شوند.
بر اساس آمار منتشر شده ،توسط دولت جامو و کشمیر حدود 10 هزار مسلمان روهینگیا در جامو و کشمیر زندگی می کنند. در حالی که تعداد مهاجران روهینگیا در هند 40 هزار نفر تخمین زده شده است.
اگرچه حدود 14 هزار روهینگیا مورد حمایت سازمان ملل متحد هستند، با این حال دولت هند آنها را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی شناسد.
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند، لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سختی از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی مواجه هستند.
به گفته مقامات بنگلادشی از ماه اوت( مرداد) سال 2017 نزدیک به 700 هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی که پیش از این حدود 400 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.
هم اکنون بیش از 900 هزار مسلمان روهینگیایی در اردوگاه های مهاجران در منطقه 'کاگس بازار' بنگلادش حضور دارند. نزدیک به 688 هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 16 مرداد 1399 - 22:20:52 از آدرس: