تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
مجلس برای تخلف مجریان و ناظران انتخابات مجلس مجازات تعیین کرد
سه شنبه 21 اسفند 1397 - 11:18:38 |  حقوق شهروندی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعیین مجازات حبس یا جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی برای افرادی که از ارتکاب جرائم انتخاباتی چشم پوشی می‌کنند، موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر  به نقل از خانه ملت ،نمایندگان در جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی  و در جریان رسیدگی به طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس» با ماده ۶۳ این طرح موافقت کردند.


به موجب ماده ۶۳ – متن زیر به عنوان ماده (۶۷) مکرر (۱) به قانون الحاق می‌شود:

ماده ۶۷- مکرر ۱: کلیه اعضای شعب ثبت‌نام و اخذ رأی و مجریان و ناظران و هیأت‌های اجرایی و نظارت و بازرسان، موظفند در صورت اطلاع از ارتکاب هر یک از جرائم موضوع این قانون در روز اخذ رأی مورد را به نماینده فرماندار یا هیأت نظارت مربوطه و مرجع قضایی ذی صلاح اطلاع دهند، موضوع باید بلافاصله توسط دادستان حوزه مربوطه رسیدگی شود.

عدم انجام این تکلیف از سوی اشخاص فوق جرم است و مرتکب به مجازات حبس یا جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه شش قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

تبصره- چنانچه وقوع این جرائم موجب گردد که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه ثبت نام و اخذ رأی از مسیر قانونی خود خارج شود و در نتیجه کلی انتخابات موثر باشد، مراتب توسط هیأت مرکزی نظارت به شورای نگهبان اعلام می‌گردد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ستاد حقوق بشر
چاپ شده در تاریخ جمعه 9 اسفند 1398 - 22:36:04 از آدرس: