تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
شمار قربانیان جنگ در یمن از مرز 230 هزار نفر عبور می کند
شنبه 7 اردیبهشت 1398 - 11:33:09 |  حقوق بشر  > جهان

براساس گزارش سازمان ملل، تجاوز به یمن توسط ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان تا پایان سال جاری میلادی بیش از 233 هزار قربانی برجای خواهد گذاشت.
 شمار قربانیان جنگ در یمن از مرز 230 هزار نفر عبور می کند


به گزارش روز شنبه ایرنا، پایگاه خبری 'میدل ایست آی' با درج این گزارش افزود: طبق آمار جدید سازمان ملل تا پایان سال 2019 میلادی کشته های جنگ در یمن حدود 102 هزار نفر خواهد شد که در مقایسه با آمارهای پیشین تلفات بیشتری را نشان می دهد.

همچنین گزارش منتسب به سازمان ملل که توسط دانشگاه دنور آمریکا گردآوری شده، نشان می دهد که یمنی ها بر اثر عوامل دیگری مانند گرسنگی، بیماری، فقدان کلینیک های درمانی و دیگر زیرساخت های ناشی از جنگ، جان خود را از دست داده اند.

بر اساس این گزارش 68 صفحه ای با عنوان 'ارزیابی آثار جنگ بر توسعه یمن'، آمار تلفات مردم یمن بر اثر عوامل ناشی از جنگ، تا پایان سال 2019 به 131 هزار نفر خواهد رسید.

مجموع تلفات جنگ در یمن با احتساب این دو آمار، 233 هزار نفر معادل یک درصد از جمعیت 30 میلیون نفری یمن می شود.

ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان از اوایل سال 2014 میلادی با حملات همه جانبه جنگ در یمن را آغاز کرده و باعث ایجاد فاجعه انسانی در این کشور شده اند. پژوهشگران اعلام کرده اند که میزان خسارت اقتصادی این جنگ 5 ساله برای یمن تا پایان امسال 89 میلیارد دلار خواهد بود.

«جاناتان مویر» یکی از گردآورندگان این گزارش در مصاحبه با میدل ایست آی گفت: این جنگ بدتر از آن است که مردم تصور می کنند. از پایان جنگ سرد تا بحال، این جنگ بیشترین تاثیرگذاری را در امور داخلی یک کشور داشته است.

به گفته مویر، اکثر قربانیان جنگ یمن کودکان زیر پنج سال هستند. این گزارش همچنین نشان می دهد که در هر 11 دقیقه و 54 ثانیه، یک کودک بر اثر جنگ و عوارض جانبی آن جان خود را از دست می دهد.

تیم مویر آمار دیگری هم در مورد احتمال ادامه این جنگ تا پایان سال 2030 میلادی ارائه کرده اند که ابعاد فاجعه بار آن را نشان می دهد. براساس این آمار، درصورت ادامه جنگ تا سال 2030 آمار تلفات به 1.8 میلیون نفر خواهد رسید و 657 میلیارد دلار خسارت اقتصادی به یمن وارد خواهد آمد. همچنین 84 درصد از یمنی ها با سوء تغذیه مواجه شده و 71 درصد از آنها در فقر شدید به سر خواهند برد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل اعلام کرده که جنگ در یمن باعث 21 سال عقب افتادگی در این کشور شده است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: ایرنا
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 04:43:40 از آدرس: