تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تحلیل دیلی بیست از انتشار ویدئوی جدید ابوبکر بغدادی
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 - 11:08:49 |  حقوق بشر  > جهان

دیلی بیست در گزارشی نوشت انتشار ویدئویی از سرکرده گروه تروریستی داعش نشان دهنده استیصال و ناتوانی او است.
تحلیل دیلی بیست از انتشار ویدئوی جدید ابوبکر بغدادی

به گزارش میزان؛ «اعماق» بازوی تبلیغاتی گروه تروریستی داعش دوشنبه شب اقدام به انتشار ویدئویی از «ابوبکر البغدادی» سرکرده این گروه پس از پنج سال غیبت در رسانه‌ها کرد.

به گزارش دیلی بیست، روز دوشنبه ویدئویی از رسانه گروه تروریستی داعش منتشر شد. این ویدئو که نسخه صوتی آن منتشر نشده است نخستین ویدئو از ژوئیه ۲۰۱۶ است که در آن در مورد استان‎ها، بخش‌ها و دیگر اجزای ساختار گروه توضیح داده می‎شود.

به هرحال انتشار این ویدئو از فردی که تاکنون بار‌ها و بار‌ها از مرگ یا مجروحیتش گزارش‌های متعددی منتشر شده بود، فعالیت‌های تبلیغاتی آنان در رسانه‌های مختلف اجتماعی را گسترش داده است.

در هر حال این نخستین ویدئوی ضبط شده از ابوبکر بغدادی سرکرده داعش پس از جولای ۲۰۱۴ همزمان با گسترش مناطق تحت کنترل داعش در موصل عراق است که در حالی که سه مرد نقابدار در کنارش حضور دارند، در مورد موضوعات متعددی از جمله تحولات جهانی اخیر مانند انتخابات ۹ آوریل رژیم صهیونیستی و اعتراضات سیاسی در الجزایر و سودان صحبت می‌کند. او پس از ارائه سخنان خود به تمجید از بمبگذاری‌های اخیر گروه تروریستی داعش در ایام عید پاک در «سریلانکا» پرداخت.

بغدادی اقدام تروریستی اخیر در ایام عید پاک در سریلانکا را انتقام شکست «باغوز» دانست. باغوز آخرین سرزمین تحت کنترل داعش در سوریه بود که ماه مارس گذشته آزاد شد. محور اصلی اظهارات بغدادی نیز همین باغوز بود. از دست دادن این شهر ضربه بزرگی به خلافت خودخوانده داعش محسوب می‌شد.
 
در ادامه گزارش آمده است: این اظهارات با وجود طمطراق بسیار چیزی جز آن چه که «ابوحسن المهاجر» سخنگوی داعش پیشتر در نشریه «النباء» گفته بود، یا آن چه که تروریست‌های داعش در ویدئو‌های روزانه خود بیان می‌کنند، در بر نداشت.

این ویدئو در مجموع بر سلامت یا دست‌کم سلامت ظاهری بغدادی تاکید کرده و پاسخی به اخبار منتشره در مورد کشته شدن او بوده است.

بغدادی در این ویدئو نسبت به آخرین ویدئو منتشر شده از او در «موصل» در پنج سال پیش، به شکل قابل توجهی سالخورده به نظر می‌رسد. تغییرات ظاهری او اعم از تغییر در چهره و لباس نسبت به زمانی که با تفاخر در مسجد موصل نشسته بود، بسیار مشهود است.

البته گروه تروریستی داعش می‌توانست تصویر بهتری از سرکرده خود مانند نشستن پشت میز، یا روی منبر ارائه کند. اما باید توجه داشت که شرایط گروه تروریستی داعش در سال‌های اخیر به شدت تغییر کرده است.

از دیدگاه دیلی بیست پوشش ساده بغدادی در واقع برداشتی از لباس «اسامه بن لادن» بود؛ مرد ثروتمندی که همه اموال خود را به دلیل نیل به اهدافش رها کرده بود.

گذشته از نوع پوشش بغدادی، فرمت ساخت ویدئوی مذکور مانند ویدئو‌های منتشر شده از دیگر شخصیت‌های تروریستی مانند «ابومصعب الزرقاوی» سرکرده پیشین «القاعده» در عراق و سلف بغدادی بود. شباهت میان ویدئوی منتشر شده از بغدادی در روز دوشنبه و ویدئوی "پیام به مردم" آوریل ۲۰۰۶ زرقاوی در حالی که در میان گروهی از تروریست‌های همگروهی خود صحبت می‌کرد، قابل کتمان نیست.

دیلی بیست می‎گوید این ویدئو به دنبال آن بود که بغدادی را زنده نشان بدهد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.
منبع: میزان
چاپ شده در تاریخ جمعه 17 مرداد 1399 - 15:58:54 از آدرس: