تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
عفو بین الملل: اسرائیل ناقضان حقوق بشر را به سلاح تجهیز می کند
شنبه 28 اردیبهشت 1398 - 10:51:33 |  حقوق بشر  > جهان

سازمان عفو بین الملل در گزارش جدید خود، رژیم صهیونیستی را عامل فروش سلاح به کشورهای ناقض حقوق بشر از جمله امارات، میانمار و سودان جنوبی دانست.
عفو بین الملل: اسرائیل ناقضان حقوق بشر را به سلاح تجهیز می کند

به گزارش ایرنا به نقل از این سازمان ، شرکت های صهیونیستی به صدور تسلیحات به کشورهای ناقض حقوق بشر ادامه می دهند و اغلب این سلاح ها پس از چندین بار داد و ستد و دور زدن قوانین بین المللی، به مقصدشان می رسند.

بر اساس این گزارش، چندین دهه عدم نظارت و شفافیت، به رژیم صهیونیستی اجازه ارائه تجهیزات و دانش دفاعی را به کشورهای جنجالی و دیکتاتوری داده که این اقدام توسط جامعه جهانی نادیده گرفته شده است.

این گزارش به هشت کشور از جمله امارات، میانمار، فیلیپین، کامرون، جمهوری آذربایجان، سریلانکا، مکزیک و سودان جنوبی که رژیم صهیونیستی آنها را به سلاح تجهیز می کند، اشاره شده است.

پایگاه خبری 'میدل ایست مانیتور' نیز در این باره نوشت: بسیاری از کشورهای نامبرده در گزارش عفو بین الملل پیش از این دریافت کننده سلاح ها و تجهیزات جاسوسی اسرائیل بوده اند.

برای مثال امارات جاسوس افزار 'پگاسوس' شرکت صهیونیستی ' NSO ' را خریداری کرده بود. این جاسوس افزار برای هک کردن تلفن های همراه فعالان، خبرنگاران و کارکنان عفو بین الملل استفاده شده است.

همچنین فروش فناوری های نظارتی و سلاح های کشتار جمعی از جانب رژیم صهیونیستی به سودان جنوبی برای پاکسازی قومی و نژادی در این کشور، انتقادات شدید فعالان حقوق بشر را در پی داشته است.

رژیم صهیونیستی در جریان فروش سلاح به سودان جنوبی ناقض قوانین و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل بوده است. گزارش عفو بین الملل می افزاید، قاطعانه می توان گفت که ارتش سودان جنوبی اکنون مجهز به سلاح های خودکار 'گالیل' اسرائیل است؛ درست در زمانی که شورای امنیت سازمان ملل به علت پاکسازی قومی و جنایات علیه بشریت فروش سلاح به سودان جنوبی را ممنوع کرده است.

مورد دیگر فروش سلاح رژیم صهیونیستی به ارتش میانمار در سال 2017 بود که به آتش نسل کشی مسلمانان روهینگیا در این کشور دمید. همکاری رژیم صهیونیستی در کشتار وحشیانه مسلمانان ایالت 'راخین' در میانمار، آنها را به سمت کشور همسایه بنگلادش راند و بیش از یک میلیون نفر از آنان را آواره کرد.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 24 مهر 1398 - 06:46:12 از آدرس: