تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
احتمالا سناریوی ترور خاشقچی تکرار می شود
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 - 11:26:33 |  حقوق بشر  > جهان

پایگاه خبری 'الخلیج الجدید' نوشت: 'ایاد البغدادی' نویسنده فلسطینی ساکن سوئد که به تازگی از اعدام های دسته جمعی در عربستان انتقاد کرده، از سوی رژیم آل سعود به مرگ تهدید شده است.
احتمالا سناریوی ترور خاشقچی تکرار می شود

به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش روز یکشنبه این پایگاه خبری، عربستان به تازگی 37 تن را به اتهام فعالیت های تروریستی اعدام کرده که 32 تن از آنان از اقلیت شیعه این کشور بودند.
پس از اعدام 47 تن از جمله 'شیخ نمر' به اتهامات تکراری و واهی رژیم سعودی در ژانویه 2016، این بزرگترین اعدام دسته جمعی است که از سوی مقامات این رژیم انجام می شود.

الخلیج الجدید نوشت: به نظر می رسد این گونه اعدام ها که اغلب اقلیت شیعه عربستان را هدف قرار می دهد و همزمان با سیاست فشار حداکثری دولت 'دونالد ترامپ' علیه ایران انجام می شود، اعلام آمادگی 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی برای همراهی با موج ضد ایرانی آمریکا را می رساند.

این پایگاه خبری اضافه کرد: اما مقصود مهم تری که ولیعهد سعودی از اتخاذ این اقدامات دارد استحکام قدرت و سلطه خود است. وی با این اعدام ها در تلاش است تا ثابت کند که به رغم وجود انتقادات و فشارهای جامعه بین الملل، سلطه و استبدادش را در این راه خدشه دار نمی کند.
به نوشته این پایگاه خبری، در میان اعدامی ها نام افرادی جوان و حتی نوجوان هم به چشم می خورد، یک نوجوان شیعه به نام 'عبدالکریم الحواج' به اتهام حضور در راهپیمایی ضد دولتی و یک نوجوان 17 ساله دیگر به نام 'مجتبی السویکت' به علت همان اتهامات واهی دستگیر و سپس اعدام شدند.

سازمان عفو بین الملل در واکنش به این اعدام ها از سوی عربستان، اعدام ها را محاکمه هایی جعلی و ظالمانه و نافی حقوق بشر خواند. این سازمان همچنین شمار اعدامی ها در سه ماهه نخست سال میلادی جاری در عربستان را 105 تن عنوان کرد.


به نوشته الخلیج الجدید، طی 4 هفته گذشته و پیش از اعدام دسته جمعی شماری از شیعیان عربستان، نیروهای امنیتی این کشور 8 نویسنده و طرفدار حقوق زن را دستگیر کردند که دو تن از این افراد از تبعه آمریکا بودند.

بن سلمان در این میان تلاش می کند تا تصویر دیگری به غیر از تصویر واقعی خود به مردم نشان دهد. وی خود را مصلح و فرمانده ای موفق معرفی می کند، اما اقداماتش نشان می دهد که اصلاح طلبی 'پارادوکسی' است که خود ثابت می کند وی در حال فرار از حقیقت وجودی خود یعنی تروریسم، زندانیان سیاسی و اعدام ها است.

ایاد البغدادی نویسنده و فعال فلسطینی که به علت نتقادات از حکام سعودی و امارات مشهور است، در واکنش به اعدام های اخیر در عربستان نوشت: ولیعهد سعودی به هر طریقی شده در کرسی قدرت می ماند و همچنان مردم خود را به فجیع ترین روش ها سرکوب می کند، زیرا وی راه برگشتی را برای خود نمی بیند.

وی افزود: این اقدام (اعدام دسته جمعی) نشان می دهد که بن سلمان تصویر جعلی اصلاح طلبی خود را دیگر در سطل زباله انداخته است، چرا که آن تصویر برای برهه ای به او خدمت کرد، اما هم اکنون دیگر اتخاذ این سیاست فایده ای ندارد و راهبرد جدید کنونی سرکوب و اعدام است.
صحت مطلب و گفته این نویسنده فلسطینی درست پس از آن تایید شد که پلیس سوئد اعلام کرد که البغدادی از سوی عربستان به مرگ تهدید شده و وی هم اکنون تحت تدابیر شدید امنیتی پلیس در این کشور زندگی می کند.

با این حساب تهدید البغدادی به مرگ نشان داد که بن سلمان مصرانه سرکوب و اعدام و قتل را در دستور کار خود دارد و ممکن است سناریوی قتل 'جمال خاشقجی' روزنامه نگار ناراضی که در کنسولگری عربستان در استانبول به دستور ولیعهد سعودی قطعه قطعه شده بود، بار دیگر تکرار شود.
البغدادی یک نویسنده فلسطینی ساکن سوئد است که 5 سال در امارات سکونت داشت، اما بعدها از سوی مقامات این کشور اخراج شد و به سوئد پناهنده شد.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ یکشنبه 22 تیر 1399 - 18:55:31 از آدرس: