تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
فرانسه رکورددار تجمعات اعتراضی
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 10:07:54 |  حقوق بشر  > جهان

با گذشت شش ماه از آغاز اعتراض های جنبش جلیقه زردها در فرانسه ؛ این کشور همچنان شاهد تجمعات اعتراضی به سیاست های اقتصادی دولت امانوئل مکرون است و بررسی های آماری نشان می دهد که دست کم روزانه به طور میانگین 265 تجمع و تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور بویژه پاریس برگزار شده است .
 فرانسه رکورددار تجمعات اعتراضی

به گزارش ایرنا، طبق آمار وزارت کشور فرانسه و بررسی های آماری صورت گرفته از سوی رسانه های این کشور از زمان آغاز اعتراض های جلیقه زردها در 26 آبانماه سال گذشته تاکنون ( شش ماه گذشته ) 47 هزار و 695 تجمع و تظاهرات از سوی معترضان به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه برگزار شده است.


'فرانس اینفو' در گزارشی آماری از وضعیت تجمع های اعتراضی که طی ماههای اخیر در فرانسه برگزار شده است ؛ نوشت : آمارها نشان می دهد که در نخستین روز اعتراضات دست کم 282هزار نفر تظاهر کننده به خیابان ها آمده بودند که این رقم در 24 نوامبر به 166هزار نفر رسید و در دو هفته پس از آن 136هزار نفر تظاهرکننده ثبت شد.

واکنش خشونت آمیز و تند پلیس فرانسه در برخورد با تظاهرکنندگان که در شش ماه اخیر از چشم صدها دوربین مخفی نمانده نیز منجر به زخمی شدن دستکم دو هزار و 448نفر در جریان این اعتراض ها شده است.

فرانس اینفو در گزارش خود با اشاره به کشته شدن 11 نفر از شهروندان فرانسوی در ضرب و شتم مردم توسط نیروهای پلیس نوشت: این رقم ؛ یک رکورد بی سابقه برای یک تجمع اجتماعی است که با هدف بهبود وضعیت معیشت و اقتصادی مردم تشکیل شده است .
در این مدت 12هزار و 908 گلوله پلاستیکی به سوی معترضان شلیک شده و 256 پرونده تحقیقاتی برای خشونت های پلیس فرانسه علیه شهروندان گشوده شده است.

همچنین آمارها نشان می دهد که تاکنون 12هزار و 107 نفر از مردم دستگیر شده اند که از این تعداد 10هزار و 718 نفر تحت پیگرد هستند.
همچنین طبق ارقام وزارت دارایی فرانسه که در اواخر ماه مارس منتشر شد، از زمان آغاز جنبش، هزینه خسارت وارده در این حوادث به 200 میلیون یورو رسید.

اعتراض های مردمی به سیاست های نظام سرمایه داری در فرانسه در حالی از شنبه این هفته وارد هفتمین ماه متوالی خود شده است که خشونت های پلیس بار دیگر تبعاتی به دنبال داشت؛ شهرهای 'ریمز' و 'نانسی' به عنوان نقاط همگرایی تجمع ها صحنه خشونت، درگیری و دستگیری معترضان بود.

در این روز 15 هزار و 500نفر بنا به اعلام وزیر کشور فرانسه دست به تجمع و اعتراض در خیابان ها زدند که یک هزار و 600نفر از این ها معترضان پاریسی بودند.

اظهارات روز جمعه «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه که ادعا کرده بود' 6ماه اعتراض متوالی جلیقه زردها هیچ گونه نتیجه سیاسی نداشته است' خشم طرفداران این جنبش را برانگیخته است .

از سوی دیگر ؛ حمایت اکثر احزاب اصلی فرانسه از شهروندان معترض یا همان جلیقه زردها نشان می دهد که دولت مکرون که حدود دوسال از آغاز بکارش می گذرد ؛ برای آرام کردن معترضان و ایجاد ثبات و ارامش در جامعه با بحران و مشکلات فزاینده ای مواجه است .

همزمان با این ناآرامی ها ؛ نظرسنجی های انجام شده در فرانسه نشان می دهد که میزان محبوبیت امانوئل مکرون 40 ساله ؛ به کمتر از 30 درصد رسیده است و نشان می دهد دولت مکرون برای کنترل نظم عمومی و بازگردان ثبات به این کشور و ایجاد رضایت نسبتی در میان شهروندان فرانسوی با مشکلات جدی روبرو خواهد بود.

تجمع های اعتراض در فرانسه درحالی وارد هفتمین ماه خود شده است که تنها یک هفته به انتخابات پارلمانی اروپا زمان باقی است؛ انتخاباتی که می توان گفت کارزار سختی برای مکرون جوان خواهد بود؛ چرا که مکرون برای پیروزی در این انتخابات نیازمند همگرایی مردمی است.

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 06:44:42 از آدرس: