تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
واکنش دیده‌بان حقوق بشر به "جنایت‌های جنگی" ارتش مصر و داعش در سینا
سه شنبه 7 خرداد 1398 - 11:04:25 |  حقوق بشر  > جهان

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد، نیروهای امنیتی مصر علیه غیرنظامیان شبه جزیره سینا دست به سوء استفاده گسترده زده‌اند که برخی از آن موارد شامل "جنایات جنگی" می‌شوند.
واکنش دیده‌بان حقوق بشر به


به گزارش ایسنا، دیده‌بان حقوق بشر امروز، سه شنبه ضمن درخواست برای توقف کمک رسانی دیگر کشورها به نیروهای امنیتی مصر در اقداماتشان علیه شبه جزیره سینا، اظهار کرد، این نیروها مرتکب سوء استفاده گسترده علیه غیرنظامیان این منطقه شده‌اند.

نیروهای زمینی و هوایی مصر سال‌ها با شبه‌نظامیان منطقه سینا در حال درگیری هستند؛ درگیری‌ای که تحرکات خاورمیانه و پیشینه نادیده گرفته شدن این منطقه فقیر و منزوی از سوی دولت بر آن افزوده است.

این گزارش نیروهای امنیتی مصر را به دستگیری خودسرانه افرادی از جمله کودکان، ناپدید شدن برخی از مردم، شکنجه، کشتار غیرقانونی، آزاد و اذیت جمعی و اخراج اجباری متهم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که دولت مصر هنوز واکنشی نسبت به این گزارش نشان نداده، پیش از این در مواجهه با چنین اتهاماتی مبنی بر سوء استفاده از حقوق بشر اظهار کرده بود که تدابیر امنیتی شدید برای سرکوب داعش و دیگر شبه‌نظامیان افراطی در خاک این کشور لازم است.

دیده‌بان حقوق بشر اظهار کرده است که گزارش ۱۳۴ صفحه‌ای خود را بر مبنای تحقیقاتی تهیه کرده که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ و بر اساس مصاحبه با ۵۴ تن از ساکنان سینای شمالی و مقامات سابق نظامی و دولتی و همچنین بیانیه‌های رسمی و عکس‌های ماهواره‌ای صورت گرفته‌اند.

این سازمان نظارتی در گزارش خود از ۵۰ مورد دستگیری خودسرانه ساکنان سینا یاد کرده که در ۳۹ مورد از آن، بازداشت شدگان اجازه برقراری ارتباط با کسی را نداشته و در مکانی نامشخص نگهداری شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر به نقل از زندانیان سابق اظهار کرده است که برخی از این بازداشت‌شدگان به دلیل رفتار غیرانسانی‌ای که علیه آنان صورت گرفته و عدم مراقبت‌های پزشکی جان باخته‌اند.

این گزارش همچنین به ۱۴ مورد کشتار غیرقانونی بازداشت‌شدگان با استفاده از روش‌هایی اشاره می‌کند که با تحقیقات خبرگزاری رویترز که در ماه آوریل منتشر شد، همسویی دارند.

طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر ده‌ها هزار تن در سینای شمالی که حدوداً ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، به طور اجباری اخراج شده یا فرار کرده‌اند و هزاران نفر هم دستگیر و صدها تن به طور مخفیانه بازداشت شده‌اند.

این گزارش همچنین از همه شرکای بین‌المللی قاهره از جمله آمریکا که سالانه ۱.۵ میلیارد دلار به مصر کمک مالی می‌کند، درخواست کرده است که کمک‌های امنیتی و نظامی به این کشور را متوقف کنند.

دیده‌بان حقوق بشر البته شاخه داعش در مصر را نیز به حمله به غیرنظامیان، آدم‌ربایی، شکنجه و سر بریدن مخالفان متهم کرده است.


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ستاد حقوق بشر در ایران است.

چاپ شده در تاریخ چهارشنبه 25 تیر 1399 - 00:00:20 از آدرس: